Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
AOÇ’deki Merkez Lokantası kime kiralanacak
AOÇ’deki Merkez Lokantası kime kiralanacak 

Ataturk’un uzun vakit geçirdiği Atatürk Orman Çiftliği’ndeki merkez lokantası  26 ocak 2013 tarihinde kapandı. İşletmecinin kira borcu nedeniyle tahliye edilen merkez lokantası bu tarihten sonra Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin başvurusu ile koruma kurulu tarafından tescil edilmişti. Bugün resmi gazetede   10 yıllığına kiraya verilecek, konunun takibinde olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan `` Atatürk ile özdeşleşmiş bir alan içeriğinin boşaltılmasıyla karşı karşıya, Merkez  çiftlik lokantasının 1925 yılında Atatürk’ün dostlarıyla bir araya geldiği bir mekan olarak başlayan hikayesi 1930 yılında restauranta çevrilir, 1956 yılında alman mimarlar tarafından  bugünkü haline getirilir. 250 kişilik ana salonu 80 kişilik  özel Ata salonu ve 750 kişilik bahçesiyle döneminin tanığı olan Merkez Lokantası’nın AOÇ’deki yeri ve önemi herkesçe bilinmektedir.” Şeklinde konuştu. Merkez lokantası özgünlüğüne uygun işletilmeli 

Candan Merkez lokantasının özgünlüğüne uygun işletilmesi gerektiğini, ikinci kez ihaleye verildiğini söyleyerek şöyle devam etti: “Merkez lokantası Ataturk’ün sevdiği ve dostları ile gidip geldiği bir yer. Mekansal özelliği ile birlikte anı ve kimlik değeri olan alan Atatürk ile özdeşleşmiştir.2013 yılında tamamen kapatıldığında işletmecinin üzerinde baskılar olduğuna tanık olduk. 2012 yılında teması AOÇ olan mimarlık haftası açılış kokteylini Merkez Çiftlik lokantasında vermek için anlaşmıştık, bir süre sonra  işletme sahibi anlamsız bir şekilde iptal etti.Şimdi bu kiralama ile içeriğinin boşaltılması ile karşı karşıya. Atatürk’ün ve İsmet İnönü’nün meşhur fotoğraflarına kaynaklık eden mekan acaba kime kiraya verilecek? İçkili olacak mı? Yoksa istasyondaki kebapçının kaderini mi paylaşacak, kimlik, anı ve mekansal değeri olan  merkez Çiftlik lokantası, özgünlüğüne uygun işletilmeli konunun takipçisiyiz”.

Toplam Görüntülenme : 8590
Kategori Haberleri

AİHM Kaçak Saray maliyetleri davasında bilgi vermeyen hükümetten savunma istedi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Bilgi edinme kanuna göre Kaçak Saray’ın maliyetlerinin açıklanmasına ilişkin taleplerine hukuksal olarak cevap alamayınca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdığı  davada  AİHM 31  Ocak 2019 tarihine kadar hükümetten  belgeleri sordu ve savunma istedi.
23 Ekim 2018
Bilirkişilerden AOÇ yol planlarına ilişkin ders niteliğinde rapor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, AOÇ’nin Atatürk’ün vasiyetine ve şartlı bağışına aykırı olarak amaç dışı kullanılması ve küçültülmesi sürecinin bir parçası olan AOÇ yol planlarına ilişkin Çevre Şehircilik Bakanlığı’na açtığı davada bilirkişi raporu yayınlandı.
11 Temmuz 2018
“Gözünüzü yol doyursun, artık elinizi AOÇ’de çekin”
Atatürk Orman Çiftliği'nde yol yapım çalışmaları için ağaçların kesildiğini açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bu duruma, “Kaçak Saray için Binicilik tesislerinden yol açılıyor, gece çalışıp ağaçları kesmişler. Gözünüzü yol doyursun. Atatürk Orman Çiftliği'nden elinizi çekin. Birinci derece doğal SİT alanı olan AOÇ için Koruma Kurulu neden harekete geçmiyor?” diyerek tepki gösterdi.
06 Temmuz 2018
AOÇ yasa değişikliğinde suç işlediler. Vasiyete ihanet ettiler
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nin “Torba yasa” ile 29 yıllığına Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine “Bu devir hukuka aykırıdır, Vasiyete ihanet edildi” diyerek tepki gösterdi.
17 Mayıs 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!