Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
AOÇ’deki Merkez Lokantası kime kiralanacak
AOÇ’deki Merkez Lokantası kime kiralanacak 

Ataturk’un uzun vakit geçirdiği Atatürk Orman Çiftliği’ndeki merkez lokantası  26 ocak 2013 tarihinde kapandı. İşletmecinin kira borcu nedeniyle tahliye edilen merkez lokantası bu tarihten sonra Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin başvurusu ile koruma kurulu tarafından tescil edilmişti. Bugün resmi gazetede   10 yıllığına kiraya verilecek, konunun takibinde olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan `` Atatürk ile özdeşleşmiş bir alan içeriğinin boşaltılmasıyla karşı karşıya, Merkez  çiftlik lokantasının 1925 yılında Atatürk’ün dostlarıyla bir araya geldiği bir mekan olarak başlayan hikayesi 1930 yılında restauranta çevrilir, 1956 yılında alman mimarlar tarafından  bugünkü haline getirilir. 250 kişilik ana salonu 80 kişilik  özel Ata salonu ve 750 kişilik bahçesiyle döneminin tanığı olan Merkez Lokantası’nın AOÇ’deki yeri ve önemi herkesçe bilinmektedir.” Şeklinde konuştu. Merkez lokantası özgünlüğüne uygun işletilmeli 

Candan Merkez lokantasının özgünlüğüne uygun işletilmesi gerektiğini, ikinci kez ihaleye verildiğini söyleyerek şöyle devam etti: “Merkez lokantası Ataturk’ün sevdiği ve dostları ile gidip geldiği bir yer. Mekansal özelliği ile birlikte anı ve kimlik değeri olan alan Atatürk ile özdeşleşmiştir.2013 yılında tamamen kapatıldığında işletmecinin üzerinde baskılar olduğuna tanık olduk. 2012 yılında teması AOÇ olan mimarlık haftası açılış kokteylini Merkez Çiftlik lokantasında vermek için anlaşmıştık, bir süre sonra  işletme sahibi anlamsız bir şekilde iptal etti.Şimdi bu kiralama ile içeriğinin boşaltılması ile karşı karşıya. Atatürk’ün ve İsmet İnönü’nün meşhur fotoğraflarına kaynaklık eden mekan acaba kime kiraya verilecek? İçkili olacak mı? Yoksa istasyondaki kebapçının kaderini mi paylaşacak, kimlik, anı ve mekansal değeri olan  merkez Çiftlik lokantası, özgünlüğüne uygun işletilmeli konunun takipçisiyiz”.

Toplam Görüntülenme : 10471
Kategori Haberleri

Mimarlar, AOÇ hukuk mücadelesinde bir kazanım daha elde etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  AOÇ alanları özgürleşmesi için verdiği mücadelede bir kazanım daha elde etti.
02 Temmuz 2019
Mimarlar, AOÇ mücadelesinde bir kazanım daha elde etti
Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “ Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinin her aşamasında zincirleme açtığımız davalarda bir kazanım daha elde ettik. AOÇ özgürleşene kadar mücadelemiz devam edecek “ dedi.
29 Nisan 2019
AOÇ’de 1 metrekare alanın yıllık kirası 10 kuruş! AOÇ müdürü derhal istifa etsin
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ arazileri talanının kiralama yöntemiyle devam ettiğini belirterek, 24 Nisan 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ihale ilanı ile AOÇ arazilerinde yaklaşık 1 milyon metrekarelik alanın tarımsal üretim alanı adı altında kiralama yöntemiyle ihaleye çıkartıldığını bildirdi.
24 Nisan 2019
Atatürk Orman Çiftliği’nde 250 bin metrekare daha yapılaşmaya açılıyor
Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan  “Atatürk Orman Çiftliği alanlarının Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı kullanımlara son verilmelidir. Özel Kuvvetler AOÇ arazisinde değil, başka yerde konuşlansın” dedi.
26 Mart 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!