Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
"AOÇ’de adaletten kaçış yok”

"AOÇ'de  adaletten kaçış yok”

Atatürk Orman Çiftliği’nde inşa edilen Kaçak Saray’a  yürütmeyi durdurma kararına imza atan 5. İdare Mahkemesi heyetinin görev yeri değiştirildi.

Atatürk Orman Çiftliği'nde  Kaçak Saray’ın yapılmasını engelleyen 1/10.000'lik Koruma Amaçlı Nazım İmar planının 5.idare Mahkemesi’nde yürütmeyi durdurma kararının altında imzası olan  yargı mensuplarının sürgün edilmesine, Mimarlardan tepki geldi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan " Adalet herkes için gereklidir" dedi.

"Yargı önünde hesap verecekler, bugün değilse yarın"

Candan yaptığı yazılı açıklamada" Atatürk Orman Çiftliği'nin talanına yönelik meslek odaları ile açtığımız davada yürütmeyi durdurma kararı veren yargı mensuplarının, yerlerinin değiştirilerek sürgün edilmesi, dava süreçlerinin manipüle edildiğini ortaya çıkartmıştır. Bu saatten sonra Kaçak  Saray ile ilgili ısmarlama karar çıkartarak mı yasallaştırmayı düşünüyorlar? Atatürk Orman Çiftliği’nde 3 bin ağaç kesilerek, 1.derece doğal sit alanında, hukuk kararlarına meydan okunarak  yapılan kaçak saray ne yapılırsa yapılsın , meşru değildir. Kamuoyu vicdanı, hukuksuzluğu tescil etmiştir. Bu durum bu yapının ne kadar kaçak  olduğunu bir kez daha ortaya çıkartmıştır. Adalet herkese lazım, kişilerin isteklerine göre belirlenemez. Atatürk Orman Çiftliği davası Uluslararası İnsan Hakları mahkemesine taşınacak ve bu sürecin herhangi bir aşamasında sorumluluğu olan, Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, Büyükşehir Belediye Başkanı  olmak üzere, kurul kararlarına imza atan koruma kurulu üyelerinden, yasadışı ruhsata iskana imza atan teknik elemanlara, yürütmeyi durdurma kararlarını uygulamayanlara, bunlara işlem yapmayan müfettişlere, yasadışı ihale açarak inşaatı sürdürenlere  kadar  talanın parçası olan herkesin yargı önünde hesap verecekleri  günler olacak, bugün değilse, yarın " dedi. 
TV Haberleri