Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9AOÇ Davaları Haritası
Davacı meslek örgütleri Ankapark’ta incelemelerde bulundu

Davacı meslek örgütleri Ankapark’ta incelemelerde bulundu

"Ankapark milli servet değil milli ihanettir."

Atatürk Orman Çiftliği alanında hukuksuz şekilde kentleşme politikalarına, Atatürk’ün şartlı bağışına ve vasiyetine aykırı olarak yapılan Ankapark’ta, plan davasından, ihale süreçlerine kadar onlarca hukuksal süreci yürüten TMMOB’a bağlı  davacı meslek örgütleri temsilcileri incelemelerde bulundu. İncelemeye Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Başkan Yardımcısı Ali Atakan, Şube Sekreteri Nihal Evirgen, Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Ceren İlter Soy, Şube Sekreteri Ömer Dursunüstün, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkan Yardımcısı Rümeysa Karataş, Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kukul ve uzmanlar katıldı.

Mimarlar, şehir plancıları, haritacılar: Ankapark Atatürk Orman Çiftliği alanıdır, kuruluş felsefesine göre korunmalıdır. Mücadelemiz devam edecek.

İncelemeden önce Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanı Volkan Memduh Gültekin ve ANFA Güvenlik Genel Müdürü Bektaş Arslan ile son durumu değerlendirip bilgi alışverişinde bulunan meslek örgütleri Ankapark’ın yer görme gezisinin ardından Ankapark’ta düzenledikleri basın açıklamasında “Mücadelemiz devam edecek, Ankapark Atatürk Orman Çiftliği alanıdır, kuruluş felsefesine göre korunmalıdır” mesajı verdi.

Ankapark AKP iktidarının Cumhuriyet düşmanlığının ve yerel yönetimlerdeki yolsuzluğunun temsilidir.

Basın açıklamasında konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Atatürk Orman Çiftliği alanında Atatürk’ün şartlı bağışına, vasiyetine ve hukuka aykırı yapılan Ankapark’ta gördüğümüz, Gökçek’in ve AKP iktidarının yerel yönetimlerdeki vizyonsuzluğu, Başkente ihaneti ve kamu kaynaklarının nasıl israf edildiğinin temsilidir.”

"Ankapark milli servet değil milli ihanettir."

Ankapark’ın yapıldığı alan Atatürk Orman Çiftliği alanıdır, nasıl kullanılacağı Atatürk’ün şartlı bağışında belirlenmiştir. Ankapark milli servet değil, rejime karşı işlenmiş milli ihanettir.  İhaneti gerçekleştirenlerin Gökçek başta olmak üzere, yargılanması ve zararın tazmin edilmesi için mücadelemiz devam edecek diyen Candan şöyle devam etti: “Gökçek benim de içinde olduğum Oda başkanları hakkında Ankapark üzerinden, iftira atıyorlar diyerek dava açtı, davadan beraat ettik ama itiraz etti. Şimdi dava Yargıtay aşamasında, bugün burada gördüğümüz manzara ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. Gökçek Ankapark’ta da iki asansörle çıkılan giriş kapısının üstünde bulunan iki kümbetin altındaki katta, saltanat tahtı gibi kendisine makam odası yaptırmış. Saltanat makamının kapısına dayandık ama kendisi yoktu. Tarihin hiçbir noktasında da bir daha olmayacak. Fizana da gitse onu yargılatmak boynumuzun borcu.” dedi.

"Ankapark bir enkaz alanıdır."

Açıklamada konuşan Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Ceren İlter Soy : “Ankapark’ta gördüklerimiz, salt biz mücadele eden meslek örgütlerini değil, tüm kenti dehşete düşürecek talanı gösteriyor. Bunun nedeni kentin plansız ve akılcılıktan uzak bir şekilde planlanması. Ankapark başkentin ortasında bir enkaz alanına dönüşmüştür. Bu alandaki enkazın giderilmesine yönelik çözümler Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş felsefesine göre yapılmalıdır. Doğal ve kültürel miras alanına karşı yapılan ihanetin hesabının verilmesi için meslek örgütleri olarak mücadeleye devam edeceğiz.” dedi.

"Ankapark halkın değerlerine karşı bir suç girişimi"

Basın açıklamasında söz alan Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkan Yardımcısı Rümeysa Karataş ise Ankapark’ta görünen durumun çok vahim olduğunu, Atatürk Orman Çiftliği kanununa aykırı yapılan bu hukuksuzluğun aynı zamanda, halkın değerlerine karşı bir suç girişimi olduğunun altını çizerek meslek örgütleri olarak mücadeleye devam edeceğiz dedi.


Toplam Görüntülenme : 2838
Kategori Haberleri

Davacı meslek örgütleri Ankapark’ta incelemelerde bulundu
Atatürk Orman Çiftliği alanında hukuksuz şekilde kentleşme politikalarına, Atatürk’ün şartlı bağışına ve vasiyetine aykırı olarak yapılan Ankapark’ta, plan davasından, ihale süreçlerine kadar onlarca hukuksal süreci yürüten TMMOB’a bağlı  davacı meslek örgütleri temsilcileri incelemelerde bulundu.
28 Temmuz 2022
Mimarlar Gökçek’le ilgili ilk adli işlemin yapıldığı Ankapark için bir kez daha suç duyurusunda bulunacak
Mimarlar: Kamu zararı Gökçek’ten tazmin edilene kadar sürecin peşini bırakmayacağız

28 Ağustos 2021
Ankapark’ta tahliye ve tasfiye süreci, ibreti alem için kamuya açık yapılmalı
Ankapark’ın tahliyesi herhangi bir parkın tahliyesi değil, bir kent suçunun ve Atatürk’ün şartlı bağışını ve  vasiyetini ihlal eden zihniyetin tahliyesi ve tasfiyesidir
24 Kasım 2020
Mimarlardan, Ankapark’ta büyük kamu zararına yol açan Gökçek hakkında bir suç duyurusu daha
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu zararına yol açılarak kapatılan Ankapark’ın maliyetine ilişkin açıklamalarda bulunan Melih Gökçek hakkında yeni bir suç duyurusunda daha bulundu. 
29 Haziran 2020

1 2 3 4 5 6 7
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!