Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
“Yenimahalle Orman Çiftliği yok”

“Yenimahalle Orman Çiftliği yok”

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi skandala imza attı. Atatürk Orman Çiftliği,” Yenimahalle Orman Çiftliği” oldu.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi kararında Atatürk Orman Çiftliği’nin adını değiştirdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Yenimahalle Orman çiftliği” yazan kararı çıkararak “literatürden Atatürk Orman Çiftliği ismini çıkarmak istediklerinin belgesidir” dedi. Bugün yapılan basın toplantısında konuşan Candan, AOÇ mektuplarının yola çıktığını açıkladı.

Candan, “Talan sürecinin simgesi haline gelen Başbakanlık Hizmet binası çevresinde plan değişiklikleri yapılıyor. Kat yükseklikleri binayı geçmemesi için indiriliyor. Bir LPG ile ilgili yapılan plan değişikliğinde Ankara Büyükşehir Belediyesi  Atatürk Orman Çiftliği’nin ismini yazmamış. 12 Eylül tarihli Ankara Büyükşehir Belediyesi plan değişikliğinde; ’Yenimahalle Orman Çiftliği Başbakanlık Yerleşkesi ‘şeklinde yazıyor. Büyükşehir Belediyesi plan değişikliği kararıyla darbe yapmış görünüyor. Yenimahalle Orman Çiftliği diye bir şey yok. ” diye tepki gösterdi.

Mektuplar yola çıktı

Candan şunları söyledi: “AOÇ mektuplarını, Türkiye’de cumhurbaşkanlığı listesinde olan herkese, devlet başkanlarına, misyoner şeflerine göndereceğiz. AOÇ’de yapılan bina hukuksuzdur. AOÇ’de yapılacak resepsiyona davet edilecek herkese göndereceğiz. Hukuksuz kaçak bir yapının Türkiye Cumhuriyetini temsil edemeyeceğini, hukuksuz kaçak bir yapıda yapılacak resepsiyon katılmamalarını hukuksuzluğu onaylamamalarını  mektuba yazdık. AOÇ artık uluslararası bir mücadeledir bizler için.  Beş farklı dilde göndereceğimiz mektupta AOÇ görselleri, orada kesilen ağaçların fotoğrafları, AOÇ’ye ilişkin dava süreci ve kronolojisini de ek olarak göndereceğiz.  AOÇ süreci için bir web sitesi hazırlıyoruz.  Katılan herkesin yoklamasını alacağız ve ismini yayınlayacağız, tarihe not düşeceğiz.  Hukuka uymayan bir hükümet var ortada, kendi idealleri doğrultusunda gerçekleşen bir süreçle Türkiye karşı kaşıya artık sadece sorun bina sorunu değil. 29 Ekim Cumhuriyet bayramında resepsiyonla açacaklarmış, Türkiye’nin damarına basıyorlar” dedi.

“Otoriter yönetimin simgesel ifadesi”

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan  : “ Mimari mesleksel açıdan yapıya baktığımızda Başbakanlık Hizmet Binası otoriter yönetimin simgesel karşılığıdır. Demokratik bir ülkedeki yapılaşmalara baktığınızda demokratik toplum yapısını ifade eden bir yönetim anlayışını simgelemiyor. Bugünkü neo- osmanlıca dediğimiz Selçuklu Osmanlıyı taklit eden, özgünlüğü olmayan bir yapı. Hakim bir yerde ve Atatürk Orman Çiftliği’nde elde edilmiş hukuka aykırı, kaçak yapıdır, uluslararası boyuta taşımamız bu nedenlerledir” şeklinde konuştu.

“Meslektaş’tan mektup”

Mimar Meslektaşlarından birinin Başbakanlık Hizmet Binası’nı gezdikten sonra Mimarlar Odası’na mektup gönderdiğini söyleyen  Candan mektubu basın mensuplarına okudu. Mektupta “ Bugün öğlen iki saatimi Başbakanlık binasında geçirdim, ancak iki saatte binayı gezebildim, gördüklerime inanamadım. Tuvaletler bile ipekli duvar kağıdı ile kaplı. Makam odası tamamlanmış durumda masa kalemlerinden vazolarına kadar her şeyiyle hazır. Yalnız en az altı ay daha kullanıma girmesi imkânsız gördüklerinden her gün temizliyorlar ki tiril tiril tertemiz. Mimari olarak çok kötü. Kış bahçesi diye binanın arka bahçesine bakan avluya iki sıra çınar dikmişler ve çınarlar kurumuş. Muhtemelen yapma ağaçlarla değiştirecekler. Binanın sağında rezidans, solunda dört minareli 3 bin kişilik camii yapılıyor. Askerler ve Emniyet için iki blok binada kullanıma ayrılmış. Askerler mimarinin kendilerine uygun olmadığını değiştireceklerini söylüyorlarmış.”ifadelerine yer verildi.  Mektubu okuyan Candan, “ halkınız yoksulluk nedeniyle ve maden ocaklarında  yaşam  odası  olmamasından ölecek, tuvaletlerinize bile  ipekli duvar kağıtları yaptıracaksınız. İşte yeni Türkiye bu. ” Şeklinde tepki gösterdi.  


Toplam Görüntülenme : 10324
Kategori Haberleri

Mimarlar, AOÇ hukuk mücadelesinde bir kazanım daha elde etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  AOÇ alanları özgürleşmesi için verdiği mücadelede bir kazanım daha elde etti.
02 Temmuz 2019
Mimarlar, AOÇ mücadelesinde bir kazanım daha elde etti
Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “ Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinin her aşamasında zincirleme açtığımız davalarda bir kazanım daha elde ettik. AOÇ özgürleşene kadar mücadelemiz devam edecek “ dedi.
29 Nisan 2019
AOÇ’de 1 metrekare alanın yıllık kirası 10 kuruş! AOÇ müdürü derhal istifa etsin
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ arazileri talanının kiralama yöntemiyle devam ettiğini belirterek, 24 Nisan 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ihale ilanı ile AOÇ arazilerinde yaklaşık 1 milyon metrekarelik alanın tarımsal üretim alanı adı altında kiralama yöntemiyle ihaleye çıkartıldığını bildirdi.
24 Nisan 2019
Atatürk Orman Çiftliği’nde 250 bin metrekare daha yapılaşmaya açılıyor
Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan  “Atatürk Orman Çiftliği alanlarının Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı kullanımlara son verilmelidir. Özel Kuvvetler AOÇ arazisinde değil, başka yerde konuşlansın” dedi.
26 Mart 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!