Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
“Yenimahalle Orman Çiftliği yok”

“Yenimahalle Orman Çiftliği yok”

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi skandala imza attı. Atatürk Orman Çiftliği,” Yenimahalle Orman Çiftliği” oldu.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi kararında Atatürk Orman Çiftliği’nin adını değiştirdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Yenimahalle Orman çiftliği” yazan kararı çıkararak “literatürden Atatürk Orman Çiftliği ismini çıkarmak istediklerinin belgesidir” dedi. Bugün yapılan basın toplantısında konuşan Candan, AOÇ mektuplarının yola çıktığını açıkladı.

Candan, “Talan sürecinin simgesi haline gelen Başbakanlık Hizmet binası çevresinde plan değişiklikleri yapılıyor. Kat yükseklikleri binayı geçmemesi için indiriliyor. Bir LPG ile ilgili yapılan plan değişikliğinde Ankara Büyükşehir Belediyesi  Atatürk Orman Çiftliği’nin ismini yazmamış. 12 Eylül tarihli Ankara Büyükşehir Belediyesi plan değişikliğinde; ’Yenimahalle Orman Çiftliği Başbakanlık Yerleşkesi ‘şeklinde yazıyor. Büyükşehir Belediyesi plan değişikliği kararıyla darbe yapmış görünüyor. Yenimahalle Orman Çiftliği diye bir şey yok. ” diye tepki gösterdi.

Mektuplar yola çıktı

Candan şunları söyledi: “AOÇ mektuplarını, Türkiye’de cumhurbaşkanlığı listesinde olan herkese, devlet başkanlarına, misyoner şeflerine göndereceğiz. AOÇ’de yapılan bina hukuksuzdur. AOÇ’de yapılacak resepsiyona davet edilecek herkese göndereceğiz. Hukuksuz kaçak bir yapının Türkiye Cumhuriyetini temsil edemeyeceğini, hukuksuz kaçak bir yapıda yapılacak resepsiyon katılmamalarını hukuksuzluğu onaylamamalarını  mektuba yazdık. AOÇ artık uluslararası bir mücadeledir bizler için.  Beş farklı dilde göndereceğimiz mektupta AOÇ görselleri, orada kesilen ağaçların fotoğrafları, AOÇ’ye ilişkin dava süreci ve kronolojisini de ek olarak göndereceğiz.  AOÇ süreci için bir web sitesi hazırlıyoruz.  Katılan herkesin yoklamasını alacağız ve ismini yayınlayacağız, tarihe not düşeceğiz.  Hukuka uymayan bir hükümet var ortada, kendi idealleri doğrultusunda gerçekleşen bir süreçle Türkiye karşı kaşıya artık sadece sorun bina sorunu değil. 29 Ekim Cumhuriyet bayramında resepsiyonla açacaklarmış, Türkiye’nin damarına basıyorlar” dedi.

“Otoriter yönetimin simgesel ifadesi”

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan  : “ Mimari mesleksel açıdan yapıya baktığımızda Başbakanlık Hizmet Binası otoriter yönetimin simgesel karşılığıdır. Demokratik bir ülkedeki yapılaşmalara baktığınızda demokratik toplum yapısını ifade eden bir yönetim anlayışını simgelemiyor. Bugünkü neo- osmanlıca dediğimiz Selçuklu Osmanlıyı taklit eden, özgünlüğü olmayan bir yapı. Hakim bir yerde ve Atatürk Orman Çiftliği’nde elde edilmiş hukuka aykırı, kaçak yapıdır, uluslararası boyuta taşımamız bu nedenlerledir” şeklinde konuştu.

“Meslektaş’tan mektup”

Mimar Meslektaşlarından birinin Başbakanlık Hizmet Binası’nı gezdikten sonra Mimarlar Odası’na mektup gönderdiğini söyleyen  Candan mektubu basın mensuplarına okudu. Mektupta “ Bugün öğlen iki saatimi Başbakanlık binasında geçirdim, ancak iki saatte binayı gezebildim, gördüklerime inanamadım. Tuvaletler bile ipekli duvar kağıdı ile kaplı. Makam odası tamamlanmış durumda masa kalemlerinden vazolarına kadar her şeyiyle hazır. Yalnız en az altı ay daha kullanıma girmesi imkânsız gördüklerinden her gün temizliyorlar ki tiril tiril tertemiz. Mimari olarak çok kötü. Kış bahçesi diye binanın arka bahçesine bakan avluya iki sıra çınar dikmişler ve çınarlar kurumuş. Muhtemelen yapma ağaçlarla değiştirecekler. Binanın sağında rezidans, solunda dört minareli 3 bin kişilik camii yapılıyor. Askerler ve Emniyet için iki blok binada kullanıma ayrılmış. Askerler mimarinin kendilerine uygun olmadığını değiştireceklerini söylüyorlarmış.”ifadelerine yer verildi.  Mektubu okuyan Candan, “ halkınız yoksulluk nedeniyle ve maden ocaklarında  yaşam  odası  olmamasından ölecek, tuvaletlerinize bile  ipekli duvar kağıtları yaptıracaksınız. İşte yeni Türkiye bu. ” Şeklinde tepki gösterdi.  


Toplam Görüntülenme : 9321
Kategori Haberleri

Mimarlar’dan İmamoğlu’na Kaçak Saray kitabı
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun Atatürk’ün şartlı bağışı ihlal edilerek,  AOÇ'de hukuksuz bir şekilde binlerce ağaç katledilerek ve halkın paraları israf edilerek inşa edilen Kaçak Saray’a gitmesi kamuoyunda büyük tepkilere yol açtı.
11 Ocak 2019
Yargı AOÇ spor alanında yüksek yapılaşmaya izin vermedi
Ankara 7. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda Atatürk Orman Çiftliği’nde “spor alanı” amaçlı plan değişikliklerinin yüksek yoğunluklu yapılaşma içerdiğini, AOÇ’nin kimliğini bozacak nitelikte olduğunu “yapılaşma koşulları” açısından imar mevzuatı, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olduğunu belirterek iptal etti.
02 Ocak 2019
AİHM Kaçak Saray maliyetleri davasında bilgi vermeyen hükümetten savunma istedi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Bilgi edinme kanuna göre Kaçak Saray’ın maliyetlerinin açıklanmasına ilişkin taleplerine hukuksal olarak cevap alamayınca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdığı  davada  AİHM 31  Ocak 2019 tarihine kadar hükümetten  belgeleri sordu ve savunma istedi.
23 Ekim 2018
Bilirkişilerden AOÇ yol planlarına ilişkin ders niteliğinde rapor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, AOÇ’nin Atatürk’ün vasiyetine ve şartlı bağışına aykırı olarak amaç dışı kullanılması ve küçültülmesi sürecinin bir parçası olan AOÇ yol planlarına ilişkin Çevre Şehircilik Bakanlığı’na açtığı davada bilirkişi raporu yayınlandı.
11 Temmuz 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!