Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
“Yenimahalle Orman Çiftliği yok”

“Yenimahalle Orman Çiftliği yok”

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi skandala imza attı. Atatürk Orman Çiftliği,” Yenimahalle Orman Çiftliği” oldu.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi kararında Atatürk Orman Çiftliği’nin adını değiştirdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Yenimahalle Orman çiftliği” yazan kararı çıkararak “literatürden Atatürk Orman Çiftliği ismini çıkarmak istediklerinin belgesidir” dedi. Bugün yapılan basın toplantısında konuşan Candan, AOÇ mektuplarının yola çıktığını açıkladı.

Candan, “Talan sürecinin simgesi haline gelen Başbakanlık Hizmet binası çevresinde plan değişiklikleri yapılıyor. Kat yükseklikleri binayı geçmemesi için indiriliyor. Bir LPG ile ilgili yapılan plan değişikliğinde Ankara Büyükşehir Belediyesi  Atatürk Orman Çiftliği’nin ismini yazmamış. 12 Eylül tarihli Ankara Büyükşehir Belediyesi plan değişikliğinde; ’Yenimahalle Orman Çiftliği Başbakanlık Yerleşkesi ‘şeklinde yazıyor. Büyükşehir Belediyesi plan değişikliği kararıyla darbe yapmış görünüyor. Yenimahalle Orman Çiftliği diye bir şey yok. ” diye tepki gösterdi.

Mektuplar yola çıktı

Candan şunları söyledi: “AOÇ mektuplarını, Türkiye’de cumhurbaşkanlığı listesinde olan herkese, devlet başkanlarına, misyoner şeflerine göndereceğiz. AOÇ’de yapılan bina hukuksuzdur. AOÇ’de yapılacak resepsiyona davet edilecek herkese göndereceğiz. Hukuksuz kaçak bir yapının Türkiye Cumhuriyetini temsil edemeyeceğini, hukuksuz kaçak bir yapıda yapılacak resepsiyon katılmamalarını hukuksuzluğu onaylamamalarını  mektuba yazdık. AOÇ artık uluslararası bir mücadeledir bizler için.  Beş farklı dilde göndereceğimiz mektupta AOÇ görselleri, orada kesilen ağaçların fotoğrafları, AOÇ’ye ilişkin dava süreci ve kronolojisini de ek olarak göndereceğiz.  AOÇ süreci için bir web sitesi hazırlıyoruz.  Katılan herkesin yoklamasını alacağız ve ismini yayınlayacağız, tarihe not düşeceğiz.  Hukuka uymayan bir hükümet var ortada, kendi idealleri doğrultusunda gerçekleşen bir süreçle Türkiye karşı kaşıya artık sadece sorun bina sorunu değil. 29 Ekim Cumhuriyet bayramında resepsiyonla açacaklarmış, Türkiye’nin damarına basıyorlar” dedi.

“Otoriter yönetimin simgesel ifadesi”

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan  : “ Mimari mesleksel açıdan yapıya baktığımızda Başbakanlık Hizmet Binası otoriter yönetimin simgesel karşılığıdır. Demokratik bir ülkedeki yapılaşmalara baktığınızda demokratik toplum yapısını ifade eden bir yönetim anlayışını simgelemiyor. Bugünkü neo- osmanlıca dediğimiz Selçuklu Osmanlıyı taklit eden, özgünlüğü olmayan bir yapı. Hakim bir yerde ve Atatürk Orman Çiftliği’nde elde edilmiş hukuka aykırı, kaçak yapıdır, uluslararası boyuta taşımamız bu nedenlerledir” şeklinde konuştu.

“Meslektaş’tan mektup”

Mimar Meslektaşlarından birinin Başbakanlık Hizmet Binası’nı gezdikten sonra Mimarlar Odası’na mektup gönderdiğini söyleyen  Candan mektubu basın mensuplarına okudu. Mektupta “ Bugün öğlen iki saatimi Başbakanlık binasında geçirdim, ancak iki saatte binayı gezebildim, gördüklerime inanamadım. Tuvaletler bile ipekli duvar kağıdı ile kaplı. Makam odası tamamlanmış durumda masa kalemlerinden vazolarına kadar her şeyiyle hazır. Yalnız en az altı ay daha kullanıma girmesi imkânsız gördüklerinden her gün temizliyorlar ki tiril tiril tertemiz. Mimari olarak çok kötü. Kış bahçesi diye binanın arka bahçesine bakan avluya iki sıra çınar dikmişler ve çınarlar kurumuş. Muhtemelen yapma ağaçlarla değiştirecekler. Binanın sağında rezidans, solunda dört minareli 3 bin kişilik camii yapılıyor. Askerler ve Emniyet için iki blok binada kullanıma ayrılmış. Askerler mimarinin kendilerine uygun olmadığını değiştireceklerini söylüyorlarmış.”ifadelerine yer verildi.  Mektubu okuyan Candan, “ halkınız yoksulluk nedeniyle ve maden ocaklarında  yaşam  odası  olmamasından ölecek, tuvaletlerinize bile  ipekli duvar kağıtları yaptıracaksınız. İşte yeni Türkiye bu. ” Şeklinde tepki gösterdi.  


Toplam Görüntülenme : 7406
Kategori Haberleri

AOÇ yasa değişikliğinde suç işlediler. Vasiyete ihanet ettiler
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nin “Torba yasa” ile 29 yıllığına Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine “Bu devir hukuka aykırıdır, Vasiyete ihanet edildi” diyerek tepki gösterdi.
17 Mayıs 2018
Mimarlar Gökçek dönemi AnKara Rapor’u kamuoyuna sundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Melih Gökçek'in 23,5 yıllık başkanlık döneminin Başkent’e verdiği hasarı anlatan AnKara Rapor’u ve 1994-2017 Türkiye ve kent gündemini konu alan zaman çizelgesini Gökçek’in istifasının kırkında kamuoyuna tanıttı.
11 Aralık 2017
Mimarlar Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent'e telafisi imkansız zararlar veren ve istifa eden eski Ankara Büyükşehir Başkanı Melih Gökçek'in peşini bırakmıyor.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Gökçek'in 23.5 yıldır Ankara'ya verdiği zararı anlatan hasar tespit raporunun özetini içeren bir dosya ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusuna sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve milletvekilleri de destek verdi.
30 Ekim 2017
Torba yasada amaç AOÇ’deki hukuksuzluğa kılıf biçmek
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin torba yasaya eklenen 6. Madde ile AOÇ içinde Hayvanat Bahçesi olarak ayrılan Ankapark alanında plan yapma yetkisinin ve intifa hakkının 10 yıldan 30 yıla çıkartılmasına  “Bu madde davalarımızı devre dışı bırakmak ve kamu yararına aykırı işlemler yapan ve kamuyu zarara uğratan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nı yargıdan kaçırmak için konulmuştur. Amaç hukuksuzluğa kılıf biçmektir’’  diyerek tepki gösterdi
02 Ekim 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!