Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Mimarlar AOÇ’de Ankapark’ın peşinde

Mimarlar AOÇ’de Ankapark’ın peşinde

“Büyükşehir Belediyesinin 10 yılı doldu,  intifa hakkı kaldırılmalı”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Atatürk Orman Çiftliği alanlarındaki her türlü işlemin fikri takibine titizlikle devam ediyor. 5659 sayılı AOÇ kanununda yapılan değişiklikle, plan yapma yetkisi ve hayvanat bahçesi alanındaki Büyükşehir Belediyesi lehine yapılan intifa hakkının tesis edilmesinin süresi doldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Ankapark olarak bİlinen hayvanat bahçesi alanının 10 yılı aşmamak üzere intifa hakkı süresi 21 Haziran  2016 tarihinde doldu.  Melih Gökçek Ankapark’ı AOÇ’ye derhal iade etmeli “dedi.

“Hukuksuzluğun hüküm sürmesine izin vermeyeceğiz”

Candan sözlerine şöyle devam etti:

“5659 sayılı Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü Kuruluş Kanunu hükümlerine 21 haziran 2006 tarihinde eklenen geçici madde ile, Büyükşehir Belediyesine AOÇ’de plan yapma yetkisi ve  Büyükşehir Belediyesine bedelsiz intifa hakkı tesis etmişti. 21 Haziran 2016 tarihinde  hem 10 yıllık süre doldu, hem de kanun maddesinde yer alan ‘amaca aykırı kullanımlara teşebbüsün ve/veya kullanımın tespiti halinde bu arazilerin intifa ve/veya işletme hakkı Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğüne derhal iade edilir. Atatürk Orman Çiftliği arazileri üzerinde konut, ticaret ve sanayi amaçlı yapılaşma yapılamaz’ maddesinden kaynaklı, Melih Gökçek Ankapark alanını AOÇ’ye iade etmelidir.”

AOÇ’ye iade etmeli

Kanuna aykırı bir şekilde, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan inşaatların devam ettiğine de dikkat çeken Candan şunları kaydetti:

“Atatürk Orman Çiftliği’nde ki hayvanat bahçesini kapatarak hayvanların telef olmasına neden olan ve AOÇ’yi metal oyuncak yığınına çeviren Büyükşehir Belediyesi, halka ait olan AOÇ arazisini iade etmelidir. Kendisine tanına süre dolmuştur. AOÇ’de plan yapmayı beceremediği gibi, 10 yıllık sürede kanuna uygun işlemler tesis edememiş, hayvanat bahçesinden ticari bir Ankapark israfı ortaya çıkartmıştır. AOÇ ana planları iki kez yargı tarafından iptal edilmiştir. Aynı şekilde Hayvanat Bahçesi yenileme alanı planı da iptal edilmiştir.  Burada yapılması gereken Hayvanat Bahçesi alanının AOÇ’ye iadesi, plan yapma yetkisinin Büyükşehir’den alınması, AOÇ’ye verilen zararların yöneticilerden tazmin edilmesidir.”

Konuyla ilgili kurumlara resmi yazı yazdıklarını ve süreci yakından takip ettiklerini dile getiren Candan, AOÇ’de 10 yıllık sürenin dolması üzerine harekete geçtiklerini, hukuksuzluğun bu ülkede hüküm sürmesine asla izin vermeyeceklerini belirtti.


Toplam Görüntülenme : 2501
Kategori Haberleri

Ankapark kara delik yıllık gideri yaklaşık 1 milyarı bulacak
Atatürk Orman Çiftliği'nde yapılan Ankapark tartışması bitmiyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Melih Gökçek’in en büyük hayali olan ve istifa ettirilse de sahip çıkmaya devam ettiği, Mustafa Tuna’nın ise 'halka soracağız' dediği, Ankapark'a ilişkin  çarpıcı açıklamalarda bulundu.
29 Kasım 2017
Ankapark AOÇ’ye iade edilmelidir
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın Ankapark’a ilişkin, “Millete sorarız ne istiyorlarsa onu uygularız. Ankapark ile ilgili bir anket yaparız. Bu kadar harcanmış, durumu, taliplisi yok, ne diyorsunuz deriz. Böyle dursun mu sorarız” açıklamalarını değerlendirdi.
21 Kasım 2017
Turist garantili Ankapark dönemi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi AOÇ alanlarında ticaret ve konut yapılamayacağı şerhine rağmen İsrafpark/Ankapark’ın işletmesinin Katarlılar ve  Çinliler’e verileceğini ve 3 milyon Çinli turist gelme garantisi verildiğini belirtti.
13 Ekim 2017
Mimarlar, Gökçek’in yangın testine tespit davası açtı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Ankara Nöbetçi Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak, uzman bilirkişilerce Ankapark alanı içerisinde yapılan tüm çadırların kaplamalarında ve oyuncaklarda kullanılan malzemelerin yangına dayanaklı olup olmadığının, bu alanda ihale edilerek gerçekleştirilen uygulamaların ihale teknik şartnamelerine uygun tamamlanıp tamamlanmadığının tespit edilmesini istedi
13 Haziran 2017

1 2 3
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!