Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9AOÇ Davaları Haritası
Marmara Köşkü mücadelesine halkın desteği büyüyor

Marmara Köşkü mücadelesine halkın desteği büyüyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk’ün tarihi Marmara Köşkü’nün yıkımının ardından özellikle halktan büyük tepki geldiğini ve vatandaşların bireysel olarak suç duyurusunda  bulunmak istediği ile kendilerine ulşatığını ifade ederek, sorumların cezalandırılması için aocmücadalesi.org sayfasına Marmara Köşkü altında suç duyurusu metni paylaştıklarını bildirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Atatürk’ün tarihi Marmara Köşkü’nün yıkımına neden sorumluların cezalandırılması için verdiği mücadeleye halkın desteği büyüyor. Bu kapsamda pek çok vatandaş, hem sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarda hem de Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ni telefonla arayarak bu konuda bireysel olarak suç duyurusunda bulunmak istediğini söyledi.

Halkın tepkisi büyük

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Marmara Köşkü’nün yıkımına yönelik  tepkiler ve bireysel olarak da suç duyurusunda bulunma talepleri çok yoğun bir şekilde devam ediyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak yıkım ile ilgili kurum ve kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk. Bunun üzerine bizi arayan ve sosyal medya üzerinden bize ulaşanlar ayrıca suç duyurusunda bulunmak isteyerek bu konuda bizden yardım istedi” dedi.

Umarız sorumlular cezalandırılır

Mimarlar Odası Ankara Şubesi avukatları tarafından hazırlanan suç duyurusu metnini  aocmucadelesi.org sayfasında Marmara Köşkü butonunun altında paylaştıklarını bildiren Candan, şöyle devam  etti:

“ Herkes oradan alıp suç duyurusunda bulunabilir.  Ankara dışından suç duyurusunda bulunacakların bulundukları şehrin Cumhuriyet Başsavcılığı’na,  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndermek üzere yazmaları gerekiyor. Umarım bu konuda tepkiler çoğalır ve Marmara Köşkü’nün yıkımına dair yeni bir süreç başlar ve sorumlular cezalandırılır.”

Marmara Köşkü kültürel mirastır

Suç duyurusu metninde Marmara Köşkü’nün kültürel miras olduğu vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi :

“Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizzat yaptırılan Marmara Köşkü Türkiye Cumhuriyeti için çok büyük değere ve öneme sahiptir. Mustafa Kemal Atatürk Orman Çiftliği arazilerini Marmara Köşkünde halka bağışlamıştır. Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin her bir santimetrekaresi halka bağışlanmıştır, ülkenin tarihsel sürecine damgasını vuran, AOÇ Kanunu çerçevesinde korunması gerekli olan araziler üzerinde bizzat Mustafa Kemal’in yaptırdığı ve kullandığı bu yapının yıkılması için hiçbir hukuki gerekçe bulunmamaktadır. Marmara Köşkünün yıkımı koruma mevzuatına aykırıdır. Yukarıda açıklanan idare mahkemesi sürecindeki koruma kurul kararımdan köşkün rekonstrüksiyon yöntemiyle yeniden yapılacağı düşüncesinin olduğu anlaşılmaktaysa da bu karar da Koruma Mevzuatı’na  aykırıdır. Yıkımına sebep olan, yıkım emri veren, yıkımı gerçekleştiren tüm yetkililer koruma mevzuatına aykırı davranmak suretiyle görevi kötüye kullanma suçunu işlemişlerdir.”

Suç duyurusu metninde şikayet edilecek kurum ve yetkililer ise şöyle sıralandı:

“T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Koruma Kurulu üyeleri, Koruma Kurulu Genel Müdürlüğü Yetkilileri,  Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü yetkilileri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri, Yenimahalle Belediyesi yetkilileri, Ankara Valiliği yetkilileri, Marmara Köşkünün yıkımına izin veren, yıkımını gerçekleştiren tespit edilecek diğer tüm yetkililer.” 


Toplam Görüntülenme : 5967
Kategori Haberleri

Marmara Köşkü mücadelesine halkın desteği büyüyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk’ün tarihi Marmara Köşkü’nün yıkımının ardından özellikle halktan büyük tepki geldiğini ve vatandaşların bireysel olarak suç duyurusunda  bulunmak istediği ile kendilerine ulşatığını ifade ederek, sorumların cezalandırılması için aocmücadalesi.org  sayfasına Marmara Köşkü altında suç duyurusu metni paylaştıklarını bildirdi.
26 Mayıs 2016
Marmara Köşkü’nün yıkımına kimse kılıf bulmasın bu bir suçtur
Marmara Köşkünün yıkımı tartışmaları devam ediyor, Mimarlar Odası Ankara Şubesi yıkım ile ilgili kurum ve kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu. Yeniden yapılacak tartışmalarına ilişkin ise  mimarlar "hiçbir şey yıkımı meşrulaştırmaz bu bir suçtur" diye tepki gösterdi.
22 Mayıs 2016
“Azmetiricileri tanıyoruz, hesap verecekler”
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in simge mekanlarından birisi olan Atatürk’ün tarihi Marmara Köşkü’nün yıkımına neden olanların peşini bırakmıyor. “Azmettiricileri biliyoruz, belleğimiz direnecek. Bu tarihsel mimari cinayete sebep olanlar hesap verecek” diyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yıkımda sorumluluğu olan kamu kurumları ve yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu. Yıkım sürecinde görev alanların, yıkım sürecindeki uzmanların ve Marmara Köşkünün yıkım sürecinin kayıtlarının ve malzemelerinin peşine düştü.
20 Mayıs 2016
Marmara Köşkü’nün Yıkıldığı Duyumu Mimarları Kızdırdı
Marmara Köşkünün yıkıldığına ilişkin duyumlar aldığını söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “ Atatürk’ün Marmara Köşkü yıkıldı mı? Yetkililer bu soruya cevap versin. Yıkıldıysa bu bir katliamdır. Yargı önünde hesap verirler “ dedi.
09 Mart 2016

1 2
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!