Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9AOÇ Davaları Haritası
Atatürk’ün Mirasına Dava

ATATÜRK’ün MİRASINA  DAVA  

Meslek Odaları AOÇ’nin kuruluş yıldönümünde Atatürk’ün mirasına vasiyet davası açtı. Başkent Dayanışması bileşenleri adliye önünde AOÇ davasını destekledi.

Meslek Odaları Atatürk’ün mirası olan Ankaralılara bıraktığı için miras davası açtı. Ankara Nöbetçi Asliye hukuk Mahkemesi’nde açılan davada Çevre Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Ankara Barosu ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi davacı oldu. Başkent  Dayanışması bileşenleri  Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin kullanımına ilişkin “vasiyetnamesinin ve bağış senedinin ihlal edildiği” gerekçesiyle açılan  meslek odaları’nın davasına sahip çıkarak, adliye önünde toplandı. Dava’nın Atatürk Orman çiftliğinin 89.Kuruluş yıldönümünde açılması dikkat çekti.

Adliye önünde yağmura rağmen bekleyen Başkent Dayanışması bileşenleri basın açıklaması yaptı.  Yapılan basın açıklamasını Başkent Dayanışması adına Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan okudu. Candan, “Atatürk Orman Çiftliği, bugün 89 yaşına basıyor. 5 Mayıs 1925 yılında  Cumhuriyetin ve çağdaşlaşmanın sembolü olarak kurulan Atatürk Orman Çiftliği,1937 yılında Atatürk tarafından şartlı olarak hazineye  ve halka emanet edildiğinde en büyük toprak bütünlüğüne sahipti. Atatürk’ün  vasiyetindeki şart çok açıktı Atatürk Orman Çiftliği halkın kamusal kullanım ihtiyaçlarını karşılayacak, nefes alma yeri olacaktı.  Kamu yararı şartı ile bağışlanmış olan Atatürk Orman Çiftliği'nin her dönemde toprak bütünlüğü parçalandı, arazileri, devir ve tahsisler yoluyla talan edildi. AKP Hükümetinin işbaşına gelmesi, 2006 yılında Atatürk Orman Çiftliğinin  plan yapma yetkisinin  Ankara Büyükşehir Belediyesine verilmesiyle, Atatürk Orman Çiftliği "asrın talanı ve düşmanlığıyla" karşılaştı. Kent içerisinde kalan arazi büyüklüğüyle, rantçıların iştahlarını kabarttı. Atatürk Orman Çiftliği, halkın kullanımından kopartılarak, inşaa edilen başbakanlık hizmet binası, disneyland, yollar, TBMM sosyal tesisleri için yapılan tahsis, ABD Büyükelçiliğine satılan arazi, ulaşımın zorlaştırılması ile insanlardan uzaklaştırıldı. Bizden çalındı.” İfadelerini kullandı.

“AOÇ davası hepimizin davası”

Açıklamada devlete arazinizi şartlı bağışlarsanız, o da bu şartı ihlal ederse ne yaparsınız ? sorusuna yanıt olarak Candan; “Bu dava Atatürk'ün vasiyeti ile, halka emanet edilen, Atatürk Orman Çiftliği için  "şartlı vasiyeti ihlal" davasıdır.  Taşıdığı değerlerle uluslararası bir kültürel peyzaj alanı  kültürel tarihsel miras  olan Atatürk Orman Çiftliği için yeni bir hukuksal mücadele süreci başlatıyoruz. Bu dava hepimizin davası. Hepimiz bu davanın müdahilleriyiz. Bize emanet edilen,nefes aldığımız,Ankara'nın akciğeri, Cumhuriyetin özgürlükçü değerlerinin timsali Atatürk Orman Çiftliği mücadelesine devam ediyoruz.”şeklinde konuştu.   

Bileşen temsilcilerinden söz alan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör: “ Atatürk Ankara Halkı’na ve Türkiye’ye vasiyet etmiştir, AOÇ’yi koruma vasiyeti yerine getirilmemiştir. Oysa AOÇ  halkın çiftliğinden uzaklaşmış AKP çiftliği haline gelmiştir. Ankara halkı da bu davaya sahip çıkmalıdır.” Dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan: yasal olmayan meşru olmayan yollarla talan edilen AOÇ’nin yeniden yeşermesi için mücadele edeceğiz. Talan edenlerin karşısında duracağız. Geçmişimiz ve geleceğimiz için açtığımız bir davadır. “ ifadelerini kullandı.

Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Banu Gürlek: “ Atatürk Orman Çiftliği’nin çiftlik olarak kalması için ve Atatürk’ün vasiyetinin yerine getirilmesi için bu davayı açtık. Çiftliği yine eski halinde görmek istiyoruz” dedi. 


Toplam Görüntülenme : 4469
Kategori Haberleri

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!