Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Çağrı
ABD Elçiliği Sarı Çelenk Çağrı

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) hâlihazırda toprak bütünlüğü açısından,İngiltere’deki 14 hydepark, Newyork’taki 10 Central Park büyüklüğünde, Ankara’nın akciğeri konumunda doğal miras alanımızdır.. AOÇ’nin arazilerini satılması, yollarla bölünmesi, Başbakanlık Hizmet Binası ve tema park gibi projelerle yok edilmesi nefesimizin kesilmesi anlamına gelmektedir.

Son olarak kaynağı AOÇ olan  Çukurambar'daki 29095 ada 1 parseldeki arazinin hülle yoluyla ABD Büyükelçiliğine verilmesi, amacı dışında kullanılan AOÇ arazilerinin geri devredilmesini öneren Sayıştay raporlarına  da aykırıdır.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin sekretaryasını yürüttüğü ve 46 örgütün oluşturduğu Başkent Dayanışması olarak kaynağı AOÇ olan araziyi alma diye ABD Büyükelçiliğine öfkemizin sessiz temsiliyeti olan siyah çelenk bırakmıştık. Bu eylemden sonra ABD Büyükelçiliği AOÇ arazisi ile ilgili herhangi bir görüşmelerinin olmadığını kamuoyuna açıkladı. Ancak, mutabakat sağladıkları ve görüştükleri arazi devirler yoluyla Gazi Üniversitesi’ne ve oradan da TOKİ’ye devredilmiştir. Bütün bu gelişmeleri anlatan  durumla birlikte ABD büyükelçiliğine yazı yazarak,   kaynağı AOÇ olan ve hülle yoluyla TOKİ'ye devredilmiş olan 29095 ada 1 parsel olan araziyi almaktan vazgeçmelerini istedik . Ancak bu doğrultuda herhangi bir açıklama duyamadık.

Başkent Dayanışması olarak Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin izini sürmeye, amacı dışında kullanımlarına yönelik  tepkimizi sürdürmeye devam edeceğiz. 20 Haziran 2013 Perşembe günü saat:12.00’da Mimarlar Odası önünde (Konur Sk. NO:4) buluşup ABD Büyükelçiliğine  AOÇ arazisinden vazgeçmesi için SARI ÇELENK bırakarak ikinci kez ikaz edeceğiz.

Ankara’nın ciğerlerinin parçalanmasına izin vermeyelim AOÇ’ye sahip çıkalım!

 

www.baskentdayanismasi.org

https://www.facebook.com/baskentdayanismasi

https://twitter.com/ben_ankara


Toplam Görüntülenme : 1008
Kategori Haberleri

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!