Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9AOÇ Davaları Haritası
Meslek Odaları’ndan Ankapark değerlendirmesi

Meslek Odaları’ndan Ankapark değerlendirmesi

Meslek Odaları, Ankapark’ı 10 milyon turist ziyaret edecek diye 800 milyon harcayan Melih Gökçek’e ateş püskürdü.

Meslek Örgütleri bugün Ankapark gündemiyle basın toplantısı gerçekleştirdi.  Ankapark sunumu hazırlayan meslek odaları “Gökçek vatandaşın aklıyla dalga geçiyor, Ankara’ya gelen turist sayısı 500 bin, 500 binin 10 milyonunu Ankapark’a bekliyor” dedi.  Sunumda Ankapark’ın yeşil hali ve şimdiki durumu gözler önüne serildi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan: “ Ankapark’ta açılan davada iki kez yürütmeyi durdurma aldık. Meclis gündeminde tekrar “yenileme alanı”ndan “yenileme” kısmı çıkartılarak Büyükşehir Belediye meclisi planı tekrar meclisten geçirdi. Kazanılmış hukuk davasını yasadışı yaklaşımla tekrar hayata geçirmeye çalışıyor. Melih Gökçek  hukuka hülle yaparak inşaatı yapmaya devam etmek istiyor. Meslek Odaları’nı hedef göstererek açıklamalar yapıyor. Mutlak tarım arazisi olan AOÇ yer seçimi doğru değil. AOÇ’nin şartlı bağış ilkeleri ihlal ediliyor. Buradaki parkla yerel yönetici de Kaçak Pozisyonunda kalıyor. Buradaki park kaçak saraydan sonra kaçak parktır, yeni karara da dava açacağız.”

“Ankapark batık bir projedir, kaçaktır”

Candan şöyle devam etti: “ Atatürk Orman Çiftliği’nin kendi bütünselliği içerisinde tarım alanı olarak korunması gerekiyor. Bilirkişi raporları rekreasyon niteliğiyle bütünleştirilmeli ve alanda yenileme olacaksa kentsel niteliğe dönüşmüş parçaların yeniden tarıma ve doğa niteliğine kavuşması yönünde bir yenileme olmalı diyor. Bilirkişi raporu ayrıca,  üst ölçekli planlarda konut ticaret amaçlı yapılaşma yapılamayacağını belirtiyor. Ankapark ticaret amaçlıdır. Paris’teki Disneyland yüksek turizme rağmen zarar ediyor. Ankapark’ın zarar edeceği de çok açık. 827 milyon da harcansa Ankapark, bataklığa yatırılmış, batık bir projedir, kaçaktır.  2 milyon 780 bin metrekarelik bir alan düzenlemesinden bahsediliyor. 6500 araçlık otopark yapılması öngörülüyor. Otopark yapılmasıyla sert zemin oluşması nedeniyle olumsuz bir mikro klima etkisi ile karşılaşacağız. Kaçak saray ve Ankapark ile yapılaşmanın arkası AOÇ’de gelecek. Ankapark’a 827 milyon harcayan Gökçek; Gökkuşağı ve samanyolu ve Demir Kafes projelerindeki gibi Ankapark da Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürlüğü’nün başına batık bir alan olarak kalacak. Bu kadar parayı boşa harcamanın hesabını verecekler. Ankaparkın giriş ücreti bir işçinin iki günlük ücretidir, 4 kişilik bir aile bir işçinin 1 haftalık maliyetine buraya giriş yapabilecektir. ” Şeklinde konuştu.

Candan, Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın açıklamalarına da değinerek “ Meslek Odalarının veremeyeceği hesap yok. Çevre ve Şehircilik eski bakanının yüce divana gidip gitmemesi oylanacak. Gidecek oyu versinler, kim hesap veriyor vermiyor görelim. Söylediklerini kendilerine iade ediyorum asıl onlar “hesap verecekler”. Yönetim Kurullarımızda nispi temsil istiyorlar, çok demokratiklerse siyasi partiler yönetmeliğini değiştirsinler, barajı kaldırsınlar. Nalıncı keseri gibi hep kendilerine yontuyorlar. Kendilerine gelince demokrasi yok. TMMOB ve bağlı odalar olarak, bu sürecin üstesinden geleceğiz, çünkü biz gücümüzü, bilimden alıyoruz, toplum yararına çalışıyoruz, kimsenin parasını çalmadık, kimsenin malına el koymadık, hukuk kararlarını ihlal etmedik, halkın vergilerini çar çur etmedik.Hesap verecekler belli ” Dedi.

Meslek Odalarından Gökçek’e yağmur gibi eleştiri yağdı.

Melih Gökçek’in “Turizm vizyonu olmayanlar biz eleştiriyor, Ankara’nın saatleri, kapıları ve Ankapark turist çekecek” açıklamasına cevaben Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim şunları söyledi: “ Ankapark tamamlanmadı , saatler ve kapılar yapıldı. Kapılar kaç turist tarafından ziyarete edildi açıklasın. Bu vatandaşın aklıyla düpedüz dalga geçmektir.  Hiçbir turist saçma sapan bir kapıyı gezmesini beklemiyoruz. Ve bu projeye kendi açıklamasıyla 36 milyon TL harcadı. Sokağa çıkın sorun vatandaş saatlerine bile bakmıyor. “Belediye’nin 800 milyon parası boşa mı gitsin” diyorlar, “ biz de diyoruz ki vatandaşın 800 milyon parası boşa gitmesin yıllardır bu mücadeleyi veriyoruz, yer seçimi yanlış diyoruz. Bunun sorumlusu biz değiliz. Gökçek Ankapark’ın büyük hayali olduğunu söylüyor, Gökçek’in Büyük hayalleri ni  daha önce de deneyimledik Gökkuşağı gibi. Gökkuşağı yıllarca boş kaldı şu anda halk ekmek bürosu olarak çalışıyor.” Dedi.

Sevim: “Ankara’nın ciddi bir ulaşım problemi var. Belediye’nin öncelikli görevi metro yapmak değildir, diyor, metroyu devrediyor. Doğalgaz satmak değil diyor, Başkent gazı özelleştiriyor. Belediyenin öncelikli görevi otobüs işletmek değildir, Keşke Tabip Odası, çocukluğunda muhtemel bir travma yaşamış olup olmadığını açıklasa.  800 milyon lira Batıkent metrosunun maliyetidir, Ankaray’ın maliyetidir. Şu anda Ankapark’a yatırılan para ile Ankara’nın ulaşımında ciddi bir yatırım yapılabilirdi. Ankapark plan değişkliğine dava açacağız ve bu davayı da kaybedecek çünkü hukuksuz bir işlem yapıyor.” Şeklinde konuştu.

“Melih Gökçek hukuk tanımaz”

Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ayşegül Oruçkaptan : “Kentin bütününe baktığımızda açık ve yeşil alan sisteminin bir parçası AOÇ’dir. AOÇ şu anda çoğu değerini kaybetti. Yeşil alanların rantsal alanlar haline dönüştürülmesinden rahatsızız. Ankapark’ta hiçbir kamu yararı yok. Melih Gökçek’in hukuk tanımazlığı söz konusu. Hukuksuzluğun yeni bir süreci. Gökçek Belediye Başkanı’na yakışmayacak hareketlerde bulunuyor. ”

“Gökçek’in yeşile allerjisi var “

Ziraat Mühendisleri Odası Özden Güngör: “ Melih Gökçek’in yeşile alerjisi olduğunu düşünüyoruz. Yeşili yok etmek için elinden geleni yapıyor. Tarım alanlarının ranta, meraların betonlaşmaya, derelerin heslere dönüşmesine karşı hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz.”

“Ankapark’ta huzur olmayacak”

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu : “ Bir yandan kamu spotu yayınlayıp bir yandan tarım alanlarını ranta açmak hükümetin ilkeleri arasında yer alıyor olsa gerek. İnsanlara eğlence ortamı yaratıyorum derken diğer yandan trafik ve kirlilikle baş başa kalacak kentliler. Ankapark’ta huzur olmayacak. Bölgede trafik yükü ile birlikte hava kirliliği yükü atacak. 50 bin insan günde girecekse 10 bin araç gelecektir.”

“Tuz Kokmuştur”

İnşaat Mühendisleri Sekreter Yardımcısı Erdal Tülek: “Tuz kokmuştur, köprülü kavşakların sularla dolduğu bir başkentte yaşıyoruz. Hukuku dolanarak yapılan bu kavşaklar içinde dalgıçlar gezdi. Ankapark neye dönüşecek bekleyip göreceğiz. Gökçek’in icraatlarının kaderi budur. Ankapark çevresinde hobi bahçeleri yapılmıştı hiç mezbelelik değildi.” 


Toplam Görüntülenme : 5976
Kategori Haberleri

Mimarlar Gökçek’le ilgili ilk adli işlemin yapıldığı Ankapark için bir kez daha suç duyurusunda bulunacak
Mimarlar: Kamu zararı Gökçek’ten tazmin edilene kadar sürecin peşini bırakmayacağız

28 Ağustos 2021
Ankapark’ta tahliye ve tasfiye süreci, ibreti alem için kamuya açık yapılmalı
Ankapark’ın tahliyesi herhangi bir parkın tahliyesi değil, bir kent suçunun ve Atatürk’ün şartlı bağışını ve  vasiyetini ihlal eden zihniyetin tahliyesi ve tasfiyesidir
24 Kasım 2020
Mimarlardan, Ankapark’ta büyük kamu zararına yol açan Gökçek hakkında bir suç duyurusu daha
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu zararına yol açılarak kapatılan Ankapark’ın maliyetine ilişkin açıklamalarda bulunan Melih Gökçek hakkında yeni bir suç duyurusunda daha bulundu. 
29 Haziran 2020
Yeni işletme çözüm değil, Ankapark tasfiye edilmeli
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankapark’ın, işletmecisi GBM Ticaret-Çelik Ortak Girişim Grubu’nun borçları nedeniyle Bursa merkezli ECS Stil Tekstil firmasına devredilmesine ilişkin, “Ankapark işletilemez. Hukuksuzluğu dillere destan olan, AOÇ’de Atatürk’ün vasiyetine aykırı bir şekilde inşa edilen Ankapark, Başkent’in kaynaklarının heba edildiği büyük bir kara deliktir. Bu işletmeci iflas edecektir. Yeni işletme çözüm değil. Ankapark tasfiye edilmeli, kamu zararı Gökçek’ten tazmin edilmelidir” dedi.
16 Şubat 2020

1 2 3 4 5 6 7
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!