Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9AOÇ Davaları Haritası
Kacak saray ve Ankapark için ekolojik temelli bilimsel rapor yok

Kacak saray ve Ankapark  için ekolojik temelli bilimsel rapor yok

“AOC talanına ortak olan hiç kimse kurtulamayacak”

Atatürk Orman Çiftliğinde kacak saray ve Ankapark’ın yapılabilmesi için 1.derece doğal sit alanın değiştirilmesi gerekiyordu. 1.derece doğal sit alanın değiştirilmesi için ise hazırlanması gereken ekolojik bilimsel raporu Mimarlar Odası Ankara Şubesi Cevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sordu. Ekolojik bilimsel rapor hazırlanmadan sit derecesinin değiştirilmesine uygun olmayan Atatürk Orman Çiftliği’nin sit derecesinin değiştirilmesine ilişkin ekolojik bilimsel temelli raporu isteyen mimarlar Odası Ankara Şubesine cevre şehircilik il müdürlüğü raporu vermeyi uygun bulmadı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “kacak sarayın ve ankaparkın yapılabilmesi için Atatürk  Orman Çiftliği’nin sit derecesinin düşürülmesi gerekiyor. Sit derecesinin düşürülebilmesi için ise ekolojik bilimsel temelli rapor hazırlatılması gerekiyor. Raporu bilgi edinme kanundan istedik. Raporun hazırlandığını imzalanması için personele baskı yapıldığını biliyoruz. Raporu bize  vermediler. Zaten yapılması gereken bir raporu  biz istedik diye araştırma yapılacak ve hazırlanacak kategorisinde  değerlendirilerek  rapor bize verilmedi. Raporun elde edilmesi için Atatürk  Orman Çiftliği mücadelemizde 42. davamızı açtık. Atatürk  Orman Çiftliğinde kacak saray ve ankapark yapılması için 1.derece doğal sit alanını nasıl değiştirdikleri  kimlerin bu rapora imza attığını söylemiyorlar artik bilgileri  bile dava yoluyla elde etmeye çalışıyoruz. Bu durum Atatürk  orman Çiftliği’ndeki süreçlerde idarelerin ne kadar haksız ve adaletsiz olduğunu ortaya koyuyor. Biz hakliyiz ve kesinlikle kazanacağız”

 

“AOÇ sahipsiz değildir”

AOÇ’deki hukuksuzluğun peşini bırakmayacaklarının mesajını veren Candan “Atatürk  Orman Çiftliği’nin talan edilmesine ortak olan hiç kimse bu süreçten kurtulamayacak. Yargı önünde bu durumun hesabı sorulacak. Atatürk  Orman Çiftliği’ne ihanet edenler bedellerini ödeyecek.1.derece doğal sit alanı olan ve Cumhuriyetin özgürlükçü değerlerinin mekanı olan Ankara’nın nefes borusu AOÇ  sahipsiz değildir” şeklinde konuştu.

Kacak saray ve ankaparkın yapılması için, AOÇ’nin sit derecesi düşürüldü. Mimarlar Odası Ankara Şubesi AOÇ mücadelesinde 42. davayı, AOÇ’nin sit derecesinin düşürülmesi için hazırlanması gereken ekolojik temelli bilimsel raporu Oda’ya vermeyi uygun görmeyen Çevre ve Şehircilik  Bakanlığına açtı.


Toplam Görüntülenme : 5695
Kategori Haberleri

Mimarlar Gökçek’le ilgili ilk adli işlemin yapıldığı Ankapark için bir kez daha suç duyurusunda bulunacak
Mimarlar: Kamu zararı Gökçek’ten tazmin edilene kadar sürecin peşini bırakmayacağız

28 Ağustos 2021
Ankapark’ta tahliye ve tasfiye süreci, ibreti alem için kamuya açık yapılmalı
Ankapark’ın tahliyesi herhangi bir parkın tahliyesi değil, bir kent suçunun ve Atatürk’ün şartlı bağışını ve  vasiyetini ihlal eden zihniyetin tahliyesi ve tasfiyesidir
24 Kasım 2020
Mimarlardan, Ankapark’ta büyük kamu zararına yol açan Gökçek hakkında bir suç duyurusu daha
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu zararına yol açılarak kapatılan Ankapark’ın maliyetine ilişkin açıklamalarda bulunan Melih Gökçek hakkında yeni bir suç duyurusunda daha bulundu. 
29 Haziran 2020
Yeni işletme çözüm değil, Ankapark tasfiye edilmeli
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankapark’ın, işletmecisi GBM Ticaret-Çelik Ortak Girişim Grubu’nun borçları nedeniyle Bursa merkezli ECS Stil Tekstil firmasına devredilmesine ilişkin, “Ankapark işletilemez. Hukuksuzluğu dillere destan olan, AOÇ’de Atatürk’ün vasiyetine aykırı bir şekilde inşa edilen Ankapark, Başkent’in kaynaklarının heba edildiği büyük bir kara deliktir. Bu işletmeci iflas edecektir. Yeni işletme çözüm değil. Ankapark tasfiye edilmeli, kamu zararı Gökçek’ten tazmin edilmelidir” dedi.
16 Şubat 2020

1 2 3 4 5 6 7
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!