Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
AOÇ Dosya’sı

AOÇ  Dosya’sı  

Mimarlar Odası Ankara Şubesi AOÇ mücadelesini aynı yayında topladı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yayına hazırlanan “dosya” dergisinin bu ay ki özel sayısında Kaçak Saray ve AOÇ mücadelesine yer verildi. Ayrıntılarıyla yer verilen Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinde önce Başbakanlık Hizmet binası olarak yapılan ardından Cumhurbaşkanlığı olarak kullanılan, mimarların ise Kaçak Saray olarak adlandırdığı yerleşke mercek altına alınıyor.

Dosya’nın AOÇ özel sayısı, Tezcan Karakuş Candan, Ruşen Keleş, Cemal Taluğ, Jale Erzen, Can Dündar, Güven Arif Sargın, Uğur Tanyeli, Neşe Gurallar, Ömer Kanıpak ve Bülent Batuman gibi isimlerin değerlendirmeleriyle de dikkat çekiyor. Tamamı AOÇ’ye ayrılan Dosya’yı ücretsiz olarak Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden edinebilirsiniz. Aynı zamanda PDF olarak Mimarlar Odası Ankara Şubesi web sitesinden de indirme imkanı bulunduğunu söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri, “Atatürk Orman Çiftliği mücadelesi’ne pratiğine bir de akademi dünyasıyla birlikte göz atmak isteyerek, yılda üç kez yayınladığımız “Dosya” dergimizde yer verdik. Yol gösterici olduğuna inandığımız bu yayının ücretsiz olarak herkes tarafından edinilmesini önemsiyoruz. ” açıklamasında bulundu.

Dosya’nın özel sayısında, “ZAYIF TARİHSELLİK, BOŞ İDEOLOJİ VE LÜMPEN TARİHSELCİLİK”, “ANIT KOMPLEKSİ”, “GEZİ’NİN DEVAMI OLARAK ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ MÜCADELESİ YA DA REJİM DEĞİŞİKLİĞİNİN (VE BUNA DİRENİŞİN) MECRASI OLARAK "CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI" , “YERİ GELMİŞKEN BİR KEZ DAHA: “TARİHTE OLAYLAR İLKİNDE TRAJEDİ İKİNCİSİNDE KOMEDİ OLARAK TEKERRÜR EDER...” başlıkları altında süreci değerlendiren yazılar dikkat çekiyor. 


Toplam Görüntülenme : 8846
Kategori Haberleri

AİHM Kaçak Saray maliyetleri davasında bilgi vermeyen hükümetten savunma istedi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Bilgi edinme kanuna göre Kaçak Saray’ın maliyetlerinin açıklanmasına ilişkin taleplerine hukuksal olarak cevap alamayınca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdığı  davada  AİHM 31  Ocak 2019 tarihine kadar hükümetten  belgeleri sordu ve savunma istedi.
23 Ekim 2018
Bilirkişilerden AOÇ yol planlarına ilişkin ders niteliğinde rapor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, AOÇ’nin Atatürk’ün vasiyetine ve şartlı bağışına aykırı olarak amaç dışı kullanılması ve küçültülmesi sürecinin bir parçası olan AOÇ yol planlarına ilişkin Çevre Şehircilik Bakanlığı’na açtığı davada bilirkişi raporu yayınlandı.
11 Temmuz 2018
“Gözünüzü yol doyursun, artık elinizi AOÇ’de çekin”
Atatürk Orman Çiftliği'nde yol yapım çalışmaları için ağaçların kesildiğini açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bu duruma, “Kaçak Saray için Binicilik tesislerinden yol açılıyor, gece çalışıp ağaçları kesmişler. Gözünüzü yol doyursun. Atatürk Orman Çiftliği'nden elinizi çekin. Birinci derece doğal SİT alanı olan AOÇ için Koruma Kurulu neden harekete geçmiyor?” diyerek tepki gösterdi.
06 Temmuz 2018
AOÇ yasa değişikliğinde suç işlediler. Vasiyete ihanet ettiler
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nin “Torba yasa” ile 29 yıllığına Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine “Bu devir hukuka aykırıdır, Vasiyete ihanet edildi” diyerek tepki gösterdi.
17 Mayıs 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!