Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Kaçak saraya “altın ağaç”

Kaçak saraya “altın ağaç”

Kaçak konutun lüks mimari malzemelerini açıkladı. Kaçak konutta kullanılan teak(tik) ağacından ahşap kaplamalar dudak uçuklatıyor. Teak ağacının altın kadar değerli olduğunu söyleyen mimarlar, kaplamaların yaklaşık bedelinin  200 milyon lirayı bulduğunu söyledi.  

Kaçak sarayın ana binasında lüks malzemelerin kullanıldığını ve kaçak konutta da kullanılmaya devam ettiğini söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan teak ağacı kaplamaları hakkında şunları söyledi: “ Kaçak  konutun ana fuayesinin iki yanında vip koridorları ile girişler var, bu koridorlar ve fuayede ahşap kullanılmış durumda. Bu kaplamaların tamamı olmasa da bir kısmının teak ağacı dediğimiz malzemeden yapıldığını biliyoruz. Maden de altın neyse ağaçlar içerisinde teak ağacı da odur, altına eşdeğer bir ağaçtır. Teak ağacı 500 yıl dayanabilen anavatanı Güney ve Güney Doğu Asya (Myanmar)olan altın kadar değerli bir malzemedir. Batan Titanic gemisinin güvertesinde de kullanılmış malzemedir. Isıya ve neme karşı oldukça dayanıklı olan malzeme lüks yat yapımında da kullanılır Uzakdoğu tapınaklarında kolonlar olarak da kullanılır. Yer ve duvar kaplamlarında da kullanılan ağacın kesimi için bile 95-185 yıl geçmesi beklenir. Bu altın kadar değerli olan tik ağacının, Ana binada ve kaçak konutta da kullanılmış olduğuna dair bilgimiz var.  İşlenmemiş 1 metreküp tik ağacının maliyeti 10 bin avro’dur. Duvar ve zeminde kullanılan 1. Sınıf işlenmiş tik ağacının 1 metrekaresi 500 avro civarındadır. 1 metrekaresinin maliyeti sadece asgari ücretten fazladır.  Kaçak saray ve kaçak konuttaki kullanımları ile aşağı yukarı 200 milyonluk bir kaplama bedeli ile karşılaşıyoruz.”

“Halktan esirgenen kaçak saraya harcanıyor”

Candan, İş  cinayetiyle Soma’da yitirdiğimiz madencilerimizin çalışma koşullarıyla kaçak saray maliyetlerini kıyaslayarak hükümet tercihini madenciden yana yapmadığını  sözlerine ekledi: “ Soma’da yitirdiğimiz 301 madenci için bu anlamlı günde,  yaşam odaları ile bir karşılaştırma yapmayı uygun bulduk. Hükümetin Soma’dan esirgediği maliyeti nereye harcadığı ortada. Soma ile birlikte 2831 kişi işten çıkarıldı tazminatları ödenmedi. İşten çıkarılanların ödenmeyen toplam tazminatı 42 milyon lira iken Kaçak saray’ın 701 milyona mal olan camları ile işçilerin tazminatları 17 kez ödenirdi.  40 kişilik bir yaşam Odası’nın 700 bin lira olduğunu biliyoruz. Kaçak sarayın peyzaj ve bakım  maliyetine 40 kişilik yaşam odalarından 4750  adet yaşam odası yapılarak Türkiye’deki tüm madencilerin hayatı için adım atılabilirdi. Bu maliyetler, Hükümetin tercihini işçiden, memurdan,emekçiden, yoksuldan, madenciden yana yapmadığının çok açık göstergesidir. Eğer madenciden yana tercih yapılmış olsa bugün yüzlerce çocuk Soma’da babasız kalmazdı. Halktan esirgenen Kaçak saraya harcanıyor.”

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan ise “ Bir taraftan halk yoksullukla, geçim sıkıntısı ile boğuşurken, diğer taraftan muktedirler şatafat, gösteriş içinde yaşadığını görüyoruz. 21. Yüzyıl modern toplumlarına yakışmayan bu halk ve hükümet arasındaki uçurumun izahı mümkün bile değil. Kötü bir dönem yaşıyoruz, bir tarafta ekmek parasını kazanmak için hayatını ortaya koyanlar diğer tarafta lüks ve şatafat var” dedi.


Toplam Görüntülenme : 6241
Kategori Haberleri

Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016
Atatürk’ün Tarihi Marmara Köşkü yıkıldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in simge mekânlarından, Atatürk’ün çiftlik evi olarak Ernest Egli tarafından tasarlanan Marmara Köşkü’nün yıkıldığını bildirerek, “Üzgünüz, öfkeliyiz. Bu öfke sadece bizim değil bütün toplumun olmalı. Değerlerimizi kaybetmeye başladıkça geleceğimizi kaybedeceğiz, çocuklarımızın geleceği tehdit altında” diyerek tepki gösterdi.
18 Mayıs 2016
Parsel Parsel Ankara davası yine ertelendi, Turgut Kazan isyan etti
22 Nisan 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!