Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Kaçak Saray memlekete kış getirir

Kaçak Saray memlekete kış getirir

Mimarlar Odası Ankara Şubesi bugün yapılan basın toplantısında Kaçak Saraydaki doğalgaz ısıtmasının dudak ısırtan maliyetini açıkladı.  Mimarlar “Kaçak Sarayı ısıtmanın bedeli 10 milyon lira ” dedi.

Mimarlar Odası’nda bugün yapılan basın toplantısında Kaçak Saray’ın kışı nasıl geçirdiği ortaya çıktı. Çarpıcı rakamlar açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi 6 aylık ısıtma bedelinin 10 milyon lira olduğunu söyledi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ Kaçak saray’ın 6 Aylık doğalgaz ısıtma maliyeti 10 milyon lira olarak kent izleme merkezi uzmanlarımız tarafından hesaplandı. 6 ay kış, 6 ay yaz olduğu düşünülerek hesaplamalar yapıldı. Kaçak saray’ın  günlük 12 saat ısıtıldığı tahmini üzerinden maliyet hesaplandı. Oysa günlük 12 saat ile o büyüklükteki bir binanın ısıtılmayacağını düşünüyoruz, muhtemelen 24 saat ısıtılıyordur. Hesaplamalar en az maliyet üzerinden yapıldı. Isıtma süreleri  farklıysa daha ciddi rakamları bulabilir.” Şeklinde konuştu

Candan bu maliyetin bir sezonda Bayburt ilini ısıtabileceğine dikkat çekerek şöyle konuştu: “  1. Derece Doğal Sit Alanı’na yapılan Kaçak saray’a harcanan her bir kuruş hukuksuz bir inşaata harcanmıştır.  Kış ayındayız, yoksullar, evsizler üşürken yöneticiler ısımak için 10 milyon lira doğalgaz parası harcıyor. Her doğalgazlı evde olduğu gibi yıllık sıcak su da kullanılıyor. 12 aylık yıllık sıcak su bedeli de 2 milyon Türk lirası. Aylık 166 bin 666 TL’ye sıcak su bedeli var. Asgari ücretli 167 kişi sadece Kaçak Saray’ın sıcak suyu bedeline çalışıyor. Halkımızın aylık doğalgaz tüketim bedeli  6 ayda 1200 TL civarında. Kaçak Saray’ın bir sezonluk doğalgaz tüketimi 8333 haneye bedel bir tüketim oluyor. Bir hanenin dört kişilik bir ailenin yaşadığını düşünürsek 34 bin kişiyi ısıtır. Bayburt’un yarısını ısıtır. Bayburt’un yüzde yirmisinin doğalgaz kullandığını düşünürsek sadece bir kışta Bayburt ilini tamamıyla ısıtmaya yeter. Kaçak Saray’sa vergilerimizin harcandığını,  şatafat ve israf gözler önünde duruyor.”

proje çizim bedelleri 200 milyon lira

Her inşaat için statik, tesisat, peyzaj ve mimari projelerinin çizilmesi gerektiğini hatırlatan Candan: “ Mimari projeler Odamızda mesleki denetime gelir ve proje maliyeti hesaplanır.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın değerlerinin çok çok üzerinde inşaat maliyeti ile karşı karşıyayız. Birim maliyet 5 bin lira dan hesaplandığında toplam olarak mimari/statik/mekanik projelerinin çizilmesi ve mesleki kontrollerinin yapılması 200 milyon TL. Sadece projesi en az 200 milyona çizilmiştir. Kaçak saray’da israf çok büyük ve doğalgazı, elektriği su faturalarıyla da durmayan  bir israf var.  ” ifadelerini kullandı.

Mimarlar AOÇ’yi ağaçlandıracak

Candan Atatürk Orman Çiftliği’nde tüm kurum ve kuruluşların ağaçlandırma amacıyla arazi tahsisi isteyebildiklerini belirtti. Candan, Sayıştay raporlarını incelerken Atatürk Orman Çiftliği’nden5 yıl süresince  arazi tahsisi isteyerek ağaçlandırma yapabileceğimizi tespit ettik. Sayıştay raporlarını gerekçe göstererek 5 yıllık tahsis isteyeceğiz. Tahsis sadece AOÇ’nin kuruluş ilkeleri doğrultusunda ağaç dikmek amacıyla istenecek. Yönetim Kurulumuzca arazi tahsisi talebi kararını aldık. Kampanya başlatarak bağışla birlikte AOÇ’nin bir bölümünü ağaçlandırma kararı aldık. Tüm kurumları da bu ağaçlandırmaya destek vermesini ve ağaçlandırma yapmasını isteriz” dedi.


Toplam Görüntülenme : 6087
Kategori Haberleri

Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016
Atatürk’ün Tarihi Marmara Köşkü yıkıldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in simge mekânlarından, Atatürk’ün çiftlik evi olarak Ernest Egli tarafından tasarlanan Marmara Köşkü’nün yıkıldığını bildirerek, “Üzgünüz, öfkeliyiz. Bu öfke sadece bizim değil bütün toplumun olmalı. Değerlerimizi kaybetmeye başladıkça geleceğimizi kaybedeceğiz, çocuklarımızın geleceği tehdit altında” diyerek tepki gösterdi.
18 Mayıs 2016
Parsel Parsel Ankara davası yine ertelendi, Turgut Kazan isyan etti
22 Nisan 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!