Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Kaçak Saray’da makama göre klozet

Kaçak Saray’da makama göre klozet

Mimarlar Odası yöneticileri bugün yapılan basın toplantısında Kaçak Saray’da makama göre klozet olduğunu söyledi ve maliyetlerini açıkladı.

Atatürk Orman Çiftliği’nde inşaa edilen Kaçak Saray  maliyetini kent izleme merkezinin çalışmaları ve aldıkları bilgilere göre  sürekli olarak  açıklayacaklarını söyleyen  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan şunları kaydetti: “Kaçak Saray'ın maliyetini kalem kalem açıklasınlar, onlar açıklayana kadar maliyet çalışmalarına aldığımız bilgiler üzerinden  yaptığımız çalışmalara göre devam edeceğiz. Islak hacimlerle ilgili aldığımız bilgiler test edildi, araştırması yapıldı ve  bir maliyet çalışması çıkardı Kent İzleme Merkezimiz , Kaçak Saray’da yüzlerce klozet kullanıldığını biliyoruz. Klozetlerin maliyeti, ederi makamın konumuna göre değişiyor. 5000 TL olan da var, 10.000 TL olan da var. Ofislerin kullanacağı tuvaletler farklıdır sanıyoruz muhtemelen 5 bin TL’liktir.  Hiyerarşiye göre klozetlerin modeli ve maliyetleri,  değişiyor. Maliyetleri minimum olarak söylüyoruz özel üretimse fiyat  iki  üç katına çıkar. Özellikle firmanın yurt dışına ihraç ettiği mallar üzerinde alım yapıldığına dair duyumumuz var. Konutundakilerin de akıllı klozet olacağını ithal olacağını atlamamak gerekir. Sadece Kaçak Saray’da kullanılan bir klozetin maliyetine  9 işçi evini geçindirmek için , çocuklarını okula göndermek için, ekmek yemek için  çalışıyor. “ ifadelerini kullandı.

Candan , “Saray mevzusu tek başına bir inşaat değil, aslında bu ülkede değiştirilmek istenenlerin mekansal karşılığıdır.”Dedi

Kaçak saray’daki Oda sayısı açıklamalarına ilişkin olarak “bu bizim meslek alanımız” diyen Candan, Oda sayısının 2000 olduğu konusunda ısrarlı olduklarını dile getirdi. Candan “1150 küsur Oda olduğunu açıkladılar, bıraksınlarda oda rakamını biz hesaplayalım. Teknik insanlar olarak ölçüm biçtiğimizde 2000 oda olduğunu iddia ediyoruz.   Bu iki bin sayısı içerisinde, yaklaşık olarak 600 metrekarelik  balo salonlarını da  bir oda sayıyoruz,400 metre karelik makam odasında  bir oda sayıyoruz,45 metrekarelik müşavir odasını da,  19 metrekarelik  ofis odasında tek oda sayıyoruz.Bunun ilmini bilimini Osmanlıca değil ana dilimizde aldık. Projeleri yayınlasınlar, hem Osmanlıca hem Türkçe   birlikte sayalım" şeklinde konuştu.

“Milletin malı AOÇ’dir”

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan ise : “ Kaçak saray’da kimi ağırlarlarsa ağırlasınlar, papası, sanatçısı fark etmez, yapının hukuka aykırı olduğu gerçeğini değiştirmez.  Bu kadar çok odada etrafında devlet yapısının şekilleneceği bir yapı oluşuyor. Mevcut meclis ve bakanlıklar protokol yolu bypass edilme noktasına gelindi. Sürekli milletin malı denilen saray milletin değil , Milletin malı Atatürk Orman Çiftliği arazisinin kendisidir. “ dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya “Cumhurbaşkanlığı Kaçak Sarayı oraya inşaa ederek, paralel bir yapılanmaya gitmiştir. Çünkü var olan mevcut yapı ile yetinmeyerek, var olan Çankaya köşkünü kullanmayarak başka bir yapı inşa etmiştir ” dedi. 


Toplam Görüntülenme : 5824
Kategori Haberleri

Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016
Atatürk’ün Tarihi Marmara Köşkü yıkıldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in simge mekânlarından, Atatürk’ün çiftlik evi olarak Ernest Egli tarafından tasarlanan Marmara Köşkü’nün yıkıldığını bildirerek, “Üzgünüz, öfkeliyiz. Bu öfke sadece bizim değil bütün toplumun olmalı. Değerlerimizi kaybetmeye başladıkça geleceğimizi kaybedeceğiz, çocuklarımızın geleceği tehdit altında” diyerek tepki gösterdi.
18 Mayıs 2016
Parsel Parsel Ankara davası yine ertelendi, Turgut Kazan isyan etti
22 Nisan 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!