Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
“Kaç-ak Saray’a yukarıdan baksın”

“Kaç-ak Saray’a yukarıdan baksın”

 Mimarlar Atatürk Orman Çiftliği’nde dava kararlarına rağmen inşaatı tamamlanan Kaçak Saray’ın kuşbakışı bakıldığında mimari  formunun  alaturka tuvalet taşına benzediğini söyledi.

 

Atatürk Orman Çiftliği’nin talanıyla yapılan “Kaç-ak Saray” a harcanan milyonların tartışması sürerken Kaçak Saray mimari özellikleriyle  mimarların gündemindeydi. Mimarlar Odası Ankara Şube Yöneticileri Kaçak Saray’ın mimari yapısını mimarlık ortamında tartışmaya açarak mimarlığının da mahkum edileceğini  açıkladı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan , “Kaçak sarayın Osmanlı- Selçuklu mimarisi olmadığını,faşist mimari olduğunu,ordan burdan alınan kopyalarla eklektik olduğunu söyledi.  Candan : “Kaçak Saray’ın mimari özelliklerini masaya yatırıyoruz.Mimarlık ortamıyla 6 Aralık tarihinde kaçak binanın mimarisini de   tartışacağız, hazırlayacağımız raporu da dünyadaki mimarlık örgütlerine yollayacağız. Tüm Mimarları Kaçak sarayın mimari tarzına dair  kritik etmeye davet ediyoruz.Kaçak Saray’ın  mimarı Şefik Birki’ye ve  Kaçak Saray’da imzası bulunan  meslektaşlarını da  mimarlık ortamında açık tartışmaya davet ediyoruz. Şu an yurt dışında olan Şefik Birki’yenin davetimize katılması durumunda yol masraflarını karşılamaya hazırız.  Cumhurbaşkanının insanlara yukardan bakmayı bırakıp Kaçak Saray’a  yukardan bakmasını önermekteyiz. Cumhurbaşkanı bir uçağa ya da helikoptere binip Kaçak Saray’a yukarıdan bakması halinde Kaçak Saray’ının  mimari formunun alaturka tuvalet taşına benzediğini görecektir” Şeklinde konuştu.

Anayasa Mahkemesi’nden çıt yok

 Atatürk Orman Çiftliği’nde hukuksal mücadeleye devam ettiklerini söyleyen Candan, Anayasa Mahkemesi’nin hala bir karara varamamasını eleştirdi. Candan “ AOÇ’de binlerce ağaç kesilerek hukuksuzca yapılan Kaçak Saray için Anayasa Mahkemesi’nde bireysel başvurularımız 6 ay 5 gündür bekliyor. Anayasa Mahkemesi yavaş hareket ediyor.  Hiç ses yok şu ana kadar, Hala Anayasa Mahkemesi’nden karar çıkmamış olmasını manidar buluyoruz. Kaçak Saray’a davetlere katılan herkesi isim isim tarihe not düşeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan da Alevilere seslenerek, “  Muharrem ayı bir direnişinde anmasıdır. Alevi camiasından birilerinin Alevi camiası ismiyle Kaç-ak Saray’da muharrem aşına katılması kabul edilemez. Hala Cem evleri yasal statüde değilken alevi dedesinin, Cem Vakfı’nın, Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı’nın  koşarak Kaça-ak saray’da yemeklere katılması, muharrem ayı öğretisine felsefesine yakışmıyor.  Bu isimleri Kaç-ak Saray’ı tanıyanları , meşrulaştıranları not düştük. ” Dedi.

Akün ve Şinasi’de satış gizliliği

Yapılan basın toplantısında Ankaralı tiyatro severlerin uğrak yerlerinden olan iki tiyatro sahnesinin satışa çıkmasına değinen Tezcan Karakuş Candan, “Devlet, bakkal devletine dönüştü. Bakkal  bile daha düzenlidir. AKÜN ve Şinasi sahneleri gizlice satılması kabul edilemez. . Bunun arkasında başka bir hesap ve planlar olduğunu düşünüyoruz. . Bu gizli satışın  peşine düşeceğiz. Hukuksal olarak da Akün ve Şinasi Sahnesi için yeni bir süreç başlatacağız. Kent belleğinden Akün ve Şinasi Sahnelerinin silinmesine izin vermeyeceğiz. ” İfadelerini kullandı. 
Toplam Görüntülenme : 5772
Kategori Haberleri

Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016
Atatürk’ün Tarihi Marmara Köşkü yıkıldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in simge mekânlarından, Atatürk’ün çiftlik evi olarak Ernest Egli tarafından tasarlanan Marmara Köşkü’nün yıkıldığını bildirerek, “Üzgünüz, öfkeliyiz. Bu öfke sadece bizim değil bütün toplumun olmalı. Değerlerimizi kaybetmeye başladıkça geleceğimizi kaybedeceğiz, çocuklarımızın geleceği tehdit altında” diyerek tepki gösterdi.
18 Mayıs 2016
Parsel Parsel Ankara davası yine ertelendi, Turgut Kazan isyan etti
22 Nisan 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!