Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Atatürk Orman Çiftliği’nde hasar tespit edildi

Atatürk Orman Çiftliği’nde hasar tespit edildi

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi basın mensupları ile beraber AOÇ’de inceleme yaptı.

 

Atatürk Orman Çiftliği’nin talan edilmemesi ve korunması üzerine bir dizi etkinlik yürüten ve eylemliliklerine devam eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ mücadelesine devam ediyor. Mimarlar, Atatürk Orman Çiftliği’nde yerinde inceleme hasar tespiti ve basın toplantısı yaptı.  AOÇ hasar tespiti teknik gezisinde Mimarlar Odsı Ankara Şube Başkanı ali Hakkan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ali Atakan ve Tuğba Arslan katıldı. Hasar tespitine Mimarlar Odası Ankara Şubesi yönetim kuruluna, mimar üyelerde katılarak destek verdi. Basın mensupları ile birlikte gerçekleştirilen hasar tespitinde inceleme yapılan yerler arasında devlet mezarlığı, Orman Genel Müdürlüğü, hamam, şarap fabrikası, AOÇ’de yapımı süren otoyol, ağaç kesiminin yoğun olduğu alanlar yer aldı. Teknik inceleme sırasında, Oda yöneticilerinin Atatürk Orman Çiftliğinin kentsel dönüşüm ilan edilen alanına korkuluk dikmesi kargaları kovmak için olduğunu akla getirdi.

“Yok oluş ciddi bir risk”

 

AOÇ hasar tespiti güzergâhında son durak olan şarap fabrikasında bir açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, “Kentsel dönüşümde AOÇ’de mesafe kaydettiklerini burada görebiliyoruz, Öncelikle alan üzerinde açtıkları 40 metrekarelik yolu neredeyse otobana dönüştürdüler. İstanbul Yolu’na hızlı bir şekilde nasıl bağlanabildiğini tespit ettik. Buradaki ağaç katliamı da çok yoğun olarak görülüyor. Bir zamanlar, sosyal mekan olarak kullanılan piknik alanını nasıl yok edildiğini ve yaşanamaz hale getirildiğini ve tel örgülerle halkın kullanımına kapatıldığını birlikte gördük” şeklinde düşüncelerini dile getirdi. AOÇ’nin yok oluşunun kentsel açıdan ciddi bir risk taşıdığını ifade eden  Hakkan, “Anıt mezarın olduğu yerden Beş evler aksına baktığımız zaman neredeyse hiç ağaç kalmamış. Bunlar böyle etap etap yok edildi. Yerine hiçbir dikim bile yapılmadı. AOÇ alanı 150 bin dekarlık bir alandan kala kala 20 bin dekara düşmüş durumda, ciddi bir saldırı var. Ciddi bir toprak ve alan kaybı var.” dedi.

“AOÇ Ankaralılara aittir”

Bir gazetecinin “milletvekillerine sosyal mekan yapılması hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna ise Hakkan “milletvekillerine sosyal mekan yapma projesi de var. Bunu yerini şu an bilemiyoruz, ama çok yakışıksız buluyoruz, AOÇ Ankaralılara aittir” şeklinde yanıtladı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan ise Başbakanlık binaları yapıldığında AOÇ’nin Ankaralılar’ın rahatlıkla giremeyeceği alanlara dönüşeceğini kaydederek, “ AOÇ’de yaşanan en büyük hasar, ideolojik hasardır, insana ait, Ankaralılara ait  sosyal yaşam mekanlarına dönük düzenleme artık rant ve daha yüksek yönetici gruplarına ayrılmış bir alan olarak planlanıyor, parça parça arazilerinin alınmasından öte bir zihniyet, bir ideolojik hasar var burada. Karşımızdaki de çok insani bir ideoloji değil. sadece kendisini düşünen ve sadece yöneticilerden oluşan sınıfsal bir yaklaşım içerisinde yapılaşmaya gidiyorlar ve milletvekillerine önerilen şey de budur” dedi. Candan tüm milletvekillerine mektup yazacaklarını ve bu mektupla AOÇ’nin önemini anlatacaklarını belirterek “ Gerekirse tüm milletvekillerine geçmiştekilere ve şimdikilere AOÇ’nin ne kadar değerli olduğunu ve sadece kendilerinin yaralanacağı bir alan haline getirmenin Ankara’ya da Ankara insanına da vereceği zararı anlatacağız” şeklinde konuştu.  

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ali Atakan da Ankara halkının nefes aldığı ve büyük bir yeşil alanın ve bu kadar bitki çeşidin olduğu bir yerin bu şekilde betonlaştırılmasını doğru bulmadıklarını, AOÇ’nin korunması gerektiğini vurguladı.


Toplam Görüntülenme : 11103
Kategori Haberleri

Mimarlar, AOÇ hukuk mücadelesinde bir kazanım daha elde etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  AOÇ alanları özgürleşmesi için verdiği mücadelede bir kazanım daha elde etti.
02 Temmuz 2019
Mimarlar, AOÇ mücadelesinde bir kazanım daha elde etti
Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “ Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinin her aşamasında zincirleme açtığımız davalarda bir kazanım daha elde ettik. AOÇ özgürleşene kadar mücadelemiz devam edecek “ dedi.
29 Nisan 2019
AOÇ’de 1 metrekare alanın yıllık kirası 10 kuruş! AOÇ müdürü derhal istifa etsin
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ arazileri talanının kiralama yöntemiyle devam ettiğini belirterek, 24 Nisan 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ihale ilanı ile AOÇ arazilerinde yaklaşık 1 milyon metrekarelik alanın tarımsal üretim alanı adı altında kiralama yöntemiyle ihaleye çıkartıldığını bildirdi.
24 Nisan 2019
Atatürk Orman Çiftliği’nde 250 bin metrekare daha yapılaşmaya açılıyor
Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan  “Atatürk Orman Çiftliği alanlarının Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı kullanımlara son verilmelidir. Özel Kuvvetler AOÇ arazisinde değil, başka yerde konuşlansın” dedi.
26 Mart 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!