Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Atatürk Orman Çiftliği’nde hasar tespit edildi

Atatürk Orman Çiftliği’nde hasar tespit edildi

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi basın mensupları ile beraber AOÇ’de inceleme yaptı.

 

Atatürk Orman Çiftliği’nin talan edilmemesi ve korunması üzerine bir dizi etkinlik yürüten ve eylemliliklerine devam eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ mücadelesine devam ediyor. Mimarlar, Atatürk Orman Çiftliği’nde yerinde inceleme hasar tespiti ve basın toplantısı yaptı.  AOÇ hasar tespiti teknik gezisinde Mimarlar Odsı Ankara Şube Başkanı ali Hakkan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ali Atakan ve Tuğba Arslan katıldı. Hasar tespitine Mimarlar Odası Ankara Şubesi yönetim kuruluna, mimar üyelerde katılarak destek verdi. Basın mensupları ile birlikte gerçekleştirilen hasar tespitinde inceleme yapılan yerler arasında devlet mezarlığı, Orman Genel Müdürlüğü, hamam, şarap fabrikası, AOÇ’de yapımı süren otoyol, ağaç kesiminin yoğun olduğu alanlar yer aldı. Teknik inceleme sırasında, Oda yöneticilerinin Atatürk Orman Çiftliğinin kentsel dönüşüm ilan edilen alanına korkuluk dikmesi kargaları kovmak için olduğunu akla getirdi.

“Yok oluş ciddi bir risk”

 

AOÇ hasar tespiti güzergâhında son durak olan şarap fabrikasında bir açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, “Kentsel dönüşümde AOÇ’de mesafe kaydettiklerini burada görebiliyoruz, Öncelikle alan üzerinde açtıkları 40 metrekarelik yolu neredeyse otobana dönüştürdüler. İstanbul Yolu’na hızlı bir şekilde nasıl bağlanabildiğini tespit ettik. Buradaki ağaç katliamı da çok yoğun olarak görülüyor. Bir zamanlar, sosyal mekan olarak kullanılan piknik alanını nasıl yok edildiğini ve yaşanamaz hale getirildiğini ve tel örgülerle halkın kullanımına kapatıldığını birlikte gördük” şeklinde düşüncelerini dile getirdi. AOÇ’nin yok oluşunun kentsel açıdan ciddi bir risk taşıdığını ifade eden  Hakkan, “Anıt mezarın olduğu yerden Beş evler aksına baktığımız zaman neredeyse hiç ağaç kalmamış. Bunlar böyle etap etap yok edildi. Yerine hiçbir dikim bile yapılmadı. AOÇ alanı 150 bin dekarlık bir alandan kala kala 20 bin dekara düşmüş durumda, ciddi bir saldırı var. Ciddi bir toprak ve alan kaybı var.” dedi.

“AOÇ Ankaralılara aittir”

Bir gazetecinin “milletvekillerine sosyal mekan yapılması hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna ise Hakkan “milletvekillerine sosyal mekan yapma projesi de var. Bunu yerini şu an bilemiyoruz, ama çok yakışıksız buluyoruz, AOÇ Ankaralılara aittir” şeklinde yanıtladı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan ise Başbakanlık binaları yapıldığında AOÇ’nin Ankaralılar’ın rahatlıkla giremeyeceği alanlara dönüşeceğini kaydederek, “ AOÇ’de yaşanan en büyük hasar, ideolojik hasardır, insana ait, Ankaralılara ait  sosyal yaşam mekanlarına dönük düzenleme artık rant ve daha yüksek yönetici gruplarına ayrılmış bir alan olarak planlanıyor, parça parça arazilerinin alınmasından öte bir zihniyet, bir ideolojik hasar var burada. Karşımızdaki de çok insani bir ideoloji değil. sadece kendisini düşünen ve sadece yöneticilerden oluşan sınıfsal bir yaklaşım içerisinde yapılaşmaya gidiyorlar ve milletvekillerine önerilen şey de budur” dedi. Candan tüm milletvekillerine mektup yazacaklarını ve bu mektupla AOÇ’nin önemini anlatacaklarını belirterek “ Gerekirse tüm milletvekillerine geçmiştekilere ve şimdikilere AOÇ’nin ne kadar değerli olduğunu ve sadece kendilerinin yaralanacağı bir alan haline getirmenin Ankara’ya da Ankara insanına da vereceği zararı anlatacağız” şeklinde konuştu.  

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ali Atakan da Ankara halkının nefes aldığı ve büyük bir yeşil alanın ve bu kadar bitki çeşidin olduğu bir yerin bu şekilde betonlaştırılmasını doğru bulmadıklarını, AOÇ’nin korunması gerektiğini vurguladı.


Toplam Görüntülenme : 12815
Kategori Haberleri

Atatürk Orman Çiftliği Mücadelesi Berlin’de
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin kesintisiz şekilde yürüttüğü Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinin her aşaması ve Cumhuriyetle hesaplaşmanın mekanlarla birlikte rejimi değiştirmeye yönelik izleri, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan tarafından anlatıldı.
11 Aralık 2019
İhanetin ihalesi yapılamadı
Aralarında sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, sendikalar, siyasi partiler, demokratik kitle örgütlerinin olduğu 51 kurumun temsilcileri, üyesi ve vatandaşlar, AOÇ arazilerinin açık artırma satış ihalesine karşı TOKİ önünde eylem yaptı.  Öte yandan, TOKİ eylem sırasında yeterli katılım ve rekabet sağlanamadığı gerekçesiyle ihaleyi ileri bir tarihe erteledi.
05 Eylül 2019
Yine Atatürk Orman Çiftliği Yine Kiralama
Bugün yayınlanan resmi gazetede Atatürk Orman Çiftliği alanlarının Etimesgut Bahçekapı Mahallesi'nde bulunan 3309 ada 9 parsel ve 3301 ada 2 parselinde bulunan toplam 300 bin 492 metrekarelik arazileri açık arttırmayla 17 Eylül 2019 tarihinde kiralamaya çıkartıyor.
02 Eylül 2019
Kaçak Saray Kitabı İmza Günü
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube 42. Dönem Başkanı Ali Hakkan ve Mimarlar Odası Ankara Şube Avukatı Gökçe Bolat’ın kaleme aldığı, AOÇ talanını ve mücadelesini konu alan Kaçak Saray kitabı imza günü Kırmızı Kedi  Ankara Yayınevi’nde 4 Eylül Çarşamba günü gerçekleşecek.  İmza gününe katılarak Atatürk Orman çiftliği alanlarını sahiplenmeye davetlisiniz.  
28 Ağustos 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!