Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
"Kent İzleme Merkezi AOÇ’de hukuksuz inşaatları denetleyecek"

"Kent İzleme Merkezi AOÇ'de hukuksuz inşaatları denetleyecek"

Mimarlar Odası Ankara Şubesi  Atatürk Orman Çiftliği talanına karşı yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen hukuksuz bir şekilde  devam eden Başbakanlık binası ve başkanlık sarayı ile Ankapark İnşaatlarına, Anayasanın 135.Maddesi ve 6235 sayılı TMMOB kanunun verdiği yetkiyle, teknik denetim yapacak.  Mimarlar Odası Ankara Şubesinden yapılan açıklamada, yönetim kurulu üyeleri ve kent izleme merkezi danışma kurulu üyelerinden oluşacak teknik ekip inşaat denetimlerini gerçekleştirerek tutanak altına alacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Anayasa ve  6235 sayılı kanunla bize verilen Kamu Kurumu  Niteliğinde Meslek Örgütü yetkilerimizi kullanarak denetim yapacağız" dedi.

Candan "Atatürk Orman Çiftliği'nde  hukuka aykırı şekilde sürdürülen inşaatlar acilen durdurulması gerekmektedir.Hukuka rağmen devam eden bu inşaatlara yerinde  teknik denetim yapma ve tutanak tutma hakkımız var.Bu süreçte sorumluluğu olan herkesle ilgili ayrıca suç duyurusunda bulunacağız. TOKİ ve Büyükşehir Belediyesine resmi yazı yazdık, Atatürk Orman Çiftliği'nde hukuksuz ve meslek disiplinimize ve ahlakına aykırı şekilde yürüyen, Ankapark ve Başbakanlık Hizmet Binasıinşaatı denetimi yapacağız, Denetimin güvenli şekilde yapılması konusunda gerekli hazırlıkların yapılması hususunu bilgilerine sunduk.Bu denetim bizim anayasadan ve 6235 sayılı kanundan gelen hakkımız, engellemeye çalışan herkesle ilgili 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 113 Maddesinden dava açacağız dedi."


Toplam Görüntülenme : 7202
Kategori Haberleri

AOÇ yasa değişikliğinde suç işlediler. Vasiyete ihanet ettiler
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nin “Torba yasa” ile 29 yıllığına Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine “Bu devir hukuka aykırıdır, Vasiyete ihanet edildi” diyerek tepki gösterdi.
17 Mayıs 2018
Mimarlar Gökçek dönemi AnKara Rapor’u kamuoyuna sundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Melih Gökçek'in 23,5 yıllık başkanlık döneminin Başkent’e verdiği hasarı anlatan AnKara Rapor’u ve 1994-2017 Türkiye ve kent gündemini konu alan zaman çizelgesini Gökçek’in istifasının kırkında kamuoyuna tanıttı.
11 Aralık 2017
Mimarlar Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent'e telafisi imkansız zararlar veren ve istifa eden eski Ankara Büyükşehir Başkanı Melih Gökçek'in peşini bırakmıyor.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Gökçek'in 23.5 yıldır Ankara'ya verdiği zararı anlatan hasar tespit raporunun özetini içeren bir dosya ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusuna sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve milletvekilleri de destek verdi.
30 Ekim 2017
Torba yasada amaç AOÇ’deki hukuksuzluğa kılıf biçmek
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin torba yasaya eklenen 6. Madde ile AOÇ içinde Hayvanat Bahçesi olarak ayrılan Ankapark alanında plan yapma yetkisinin ve intifa hakkının 10 yıldan 30 yıla çıkartılmasına  “Bu madde davalarımızı devre dışı bırakmak ve kamu yararına aykırı işlemler yapan ve kamuyu zarara uğratan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nı yargıdan kaçırmak için konulmuştur. Amaç hukuksuzluğa kılıf biçmektir’’  diyerek tepki gösterdi
02 Ekim 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!