Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
"Kent İzleme Merkezi AOÇ’de hukuksuz inşaatları denetleyecek"

"Kent İzleme Merkezi AOÇ'de hukuksuz inşaatları denetleyecek"

Mimarlar Odası Ankara Şubesi  Atatürk Orman Çiftliği talanına karşı yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen hukuksuz bir şekilde  devam eden Başbakanlık binası ve başkanlık sarayı ile Ankapark İnşaatlarına, Anayasanın 135.Maddesi ve 6235 sayılı TMMOB kanunun verdiği yetkiyle, teknik denetim yapacak.  Mimarlar Odası Ankara Şubesinden yapılan açıklamada, yönetim kurulu üyeleri ve kent izleme merkezi danışma kurulu üyelerinden oluşacak teknik ekip inşaat denetimlerini gerçekleştirerek tutanak altına alacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Anayasa ve  6235 sayılı kanunla bize verilen Kamu Kurumu  Niteliğinde Meslek Örgütü yetkilerimizi kullanarak denetim yapacağız" dedi.

Candan "Atatürk Orman Çiftliği'nde  hukuka aykırı şekilde sürdürülen inşaatlar acilen durdurulması gerekmektedir.Hukuka rağmen devam eden bu inşaatlara yerinde  teknik denetim yapma ve tutanak tutma hakkımız var.Bu süreçte sorumluluğu olan herkesle ilgili ayrıca suç duyurusunda bulunacağız. TOKİ ve Büyükşehir Belediyesine resmi yazı yazdık, Atatürk Orman Çiftliği'nde hukuksuz ve meslek disiplinimize ve ahlakına aykırı şekilde yürüyen, Ankapark ve Başbakanlık Hizmet Binasıinşaatı denetimi yapacağız, Denetimin güvenli şekilde yapılması konusunda gerekli hazırlıkların yapılması hususunu bilgilerine sunduk.Bu denetim bizim anayasadan ve 6235 sayılı kanundan gelen hakkımız, engellemeye çalışan herkesle ilgili 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 113 Maddesinden dava açacağız dedi."


Toplam Görüntülenme : 8202
Kategori Haberleri

AİHM Kaçak Saray maliyetleri davasında bilgi vermeyen hükümetten savunma istedi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Bilgi edinme kanuna göre Kaçak Saray’ın maliyetlerinin açıklanmasına ilişkin taleplerine hukuksal olarak cevap alamayınca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdığı  davada  AİHM 31  Ocak 2019 tarihine kadar hükümetten  belgeleri sordu ve savunma istedi.
23 Ekim 2018
Bilirkişilerden AOÇ yol planlarına ilişkin ders niteliğinde rapor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, AOÇ’nin Atatürk’ün vasiyetine ve şartlı bağışına aykırı olarak amaç dışı kullanılması ve küçültülmesi sürecinin bir parçası olan AOÇ yol planlarına ilişkin Çevre Şehircilik Bakanlığı’na açtığı davada bilirkişi raporu yayınlandı.
11 Temmuz 2018
“Gözünüzü yol doyursun, artık elinizi AOÇ’de çekin”
Atatürk Orman Çiftliği'nde yol yapım çalışmaları için ağaçların kesildiğini açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bu duruma, “Kaçak Saray için Binicilik tesislerinden yol açılıyor, gece çalışıp ağaçları kesmişler. Gözünüzü yol doyursun. Atatürk Orman Çiftliği'nden elinizi çekin. Birinci derece doğal SİT alanı olan AOÇ için Koruma Kurulu neden harekete geçmiyor?” diyerek tepki gösterdi.
06 Temmuz 2018
AOÇ yasa değişikliğinde suç işlediler. Vasiyete ihanet ettiler
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nin “Torba yasa” ile 29 yıllığına Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine “Bu devir hukuka aykırıdır, Vasiyete ihanet edildi” diyerek tepki gösterdi.
17 Mayıs 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!