Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Atatürk Orman Çiftliği Davasında Bir Bozma Kararı Daha

Atatürk Orman Çiftliği Davasında Bir Bozma Kararı Daha

Atatürk Orman Çiftliği talanına ilişkin açılan davalarda  arka arkaya verilen yargı kararlarına bir yenisi daha eklendi. Atatürk Orman Çiftliği'nin 4 yıldır düren davasında bir bozma kararı daha geldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "Geçte olsa verdiğimiz mücadelede kazanımlarla devam ediyoruz, Atatürk Orman Çiftliği talanındaki oyunlar birbir bozuluyor dedi"

Candan "Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 1/25.000 ölçekli 2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planının onaylanmasına ilişkin idare mahkemesinde açtığımız dava  Atatürk Orman Çiftliği  alanı ile ilgili  atıf yapılan alt ölçekli planların yargı kararıyla iptal edilmiş olması nedeniyle geçerli olmadığı gerekçesiyle davamız reddedilmişti.Davayı Danışta'ya temyiz ettik.Danıştay 6.Dairesi 2010 yılında açtığımız davanın Atatürk Orman Çiftliği alanı ile ilişkili kısmını dört yıl sonra bozdu.Karar bize 1 Ağustos'da tebliği edildi.Gecikmiş bir karada olsa,Atatürk Orman Çiftliği talanındaki  oyunlar bir bir bozulmaya başladı. Anaplan davasındaki iptal kararı, tescil davasındaki yürütmeyi durdurma, hayvanat bahçesi yenileme alanındaki yürütmeyi durdurma kararına bir yenisi daha eklendi. Atatürk Orman Çiftliği'nde hukuk kararlarına rağmen  süren talana artık dur denilmesi gerekiyor.Bu konuda bireysel başvuru yaptığımız Anayasa Mahkemesi'nin  hızlı karar vermesi artık elzemdir.AOÇ'de verdiğimiz mücadele sonuçlanan kadar sürdüreceğiz "dedi.


Toplam Görüntülenme : 8325
Kategori Haberleri

AİHM Kaçak Saray maliyetleri davasında bilgi vermeyen hükümetten savunma istedi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Bilgi edinme kanuna göre Kaçak Saray’ın maliyetlerinin açıklanmasına ilişkin taleplerine hukuksal olarak cevap alamayınca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdığı  davada  AİHM 31  Ocak 2019 tarihine kadar hükümetten  belgeleri sordu ve savunma istedi.
23 Ekim 2018
Bilirkişilerden AOÇ yol planlarına ilişkin ders niteliğinde rapor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, AOÇ’nin Atatürk’ün vasiyetine ve şartlı bağışına aykırı olarak amaç dışı kullanılması ve küçültülmesi sürecinin bir parçası olan AOÇ yol planlarına ilişkin Çevre Şehircilik Bakanlığı’na açtığı davada bilirkişi raporu yayınlandı.
11 Temmuz 2018
“Gözünüzü yol doyursun, artık elinizi AOÇ’de çekin”
Atatürk Orman Çiftliği'nde yol yapım çalışmaları için ağaçların kesildiğini açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bu duruma, “Kaçak Saray için Binicilik tesislerinden yol açılıyor, gece çalışıp ağaçları kesmişler. Gözünüzü yol doyursun. Atatürk Orman Çiftliği'nden elinizi çekin. Birinci derece doğal SİT alanı olan AOÇ için Koruma Kurulu neden harekete geçmiyor?” diyerek tepki gösterdi.
06 Temmuz 2018
AOÇ yasa değişikliğinde suç işlediler. Vasiyete ihanet ettiler
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nin “Torba yasa” ile 29 yıllığına Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine “Bu devir hukuka aykırıdır, Vasiyete ihanet edildi” diyerek tepki gösterdi.
17 Mayıs 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!