Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Atatürk Orman Çiftliği Davasında Bir Bozma Kararı Daha

Atatürk Orman Çiftliği Davasında Bir Bozma Kararı Daha

Atatürk Orman Çiftliği talanına ilişkin açılan davalarda  arka arkaya verilen yargı kararlarına bir yenisi daha eklendi. Atatürk Orman Çiftliği'nin 4 yıldır düren davasında bir bozma kararı daha geldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "Geçte olsa verdiğimiz mücadelede kazanımlarla devam ediyoruz, Atatürk Orman Çiftliği talanındaki oyunlar birbir bozuluyor dedi"

Candan "Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 1/25.000 ölçekli 2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planının onaylanmasına ilişkin idare mahkemesinde açtığımız dava  Atatürk Orman Çiftliği  alanı ile ilgili  atıf yapılan alt ölçekli planların yargı kararıyla iptal edilmiş olması nedeniyle geçerli olmadığı gerekçesiyle davamız reddedilmişti.Davayı Danışta'ya temyiz ettik.Danıştay 6.Dairesi 2010 yılında açtığımız davanın Atatürk Orman Çiftliği alanı ile ilişkili kısmını dört yıl sonra bozdu.Karar bize 1 Ağustos'da tebliği edildi.Gecikmiş bir karada olsa,Atatürk Orman Çiftliği talanındaki  oyunlar bir bir bozulmaya başladı. Anaplan davasındaki iptal kararı, tescil davasındaki yürütmeyi durdurma, hayvanat bahçesi yenileme alanındaki yürütmeyi durdurma kararına bir yenisi daha eklendi. Atatürk Orman Çiftliği'nde hukuk kararlarına rağmen  süren talana artık dur denilmesi gerekiyor.Bu konuda bireysel başvuru yaptığımız Anayasa Mahkemesi'nin  hızlı karar vermesi artık elzemdir.AOÇ'de verdiğimiz mücadele sonuçlanan kadar sürdüreceğiz "dedi.


Toplam Görüntülenme : 9385
Kategori Haberleri

Mimarlar’dan İmamoğlu’na Kaçak Saray kitabı
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun Atatürk’ün şartlı bağışı ihlal edilerek,  AOÇ'de hukuksuz bir şekilde binlerce ağaç katledilerek ve halkın paraları israf edilerek inşa edilen Kaçak Saray’a gitmesi kamuoyunda büyük tepkilere yol açtı.
11 Ocak 2019
Yargı AOÇ spor alanında yüksek yapılaşmaya izin vermedi
Ankara 7. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda Atatürk Orman Çiftliği’nde “spor alanı” amaçlı plan değişikliklerinin yüksek yoğunluklu yapılaşma içerdiğini, AOÇ’nin kimliğini bozacak nitelikte olduğunu “yapılaşma koşulları” açısından imar mevzuatı, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olduğunu belirterek iptal etti.
02 Ocak 2019
AİHM Kaçak Saray maliyetleri davasında bilgi vermeyen hükümetten savunma istedi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Bilgi edinme kanuna göre Kaçak Saray’ın maliyetlerinin açıklanmasına ilişkin taleplerine hukuksal olarak cevap alamayınca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdığı  davada  AİHM 31  Ocak 2019 tarihine kadar hükümetten  belgeleri sordu ve savunma istedi.
23 Ekim 2018
Bilirkişilerden AOÇ yol planlarına ilişkin ders niteliğinde rapor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, AOÇ’nin Atatürk’ün vasiyetine ve şartlı bağışına aykırı olarak amaç dışı kullanılması ve küçültülmesi sürecinin bir parçası olan AOÇ yol planlarına ilişkin Çevre Şehircilik Bakanlığı’na açtığı davada bilirkişi raporu yayınlandı.
11 Temmuz 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!