Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Atatürk Orman Çiftliği Davasında Bir Bozma Kararı Daha

Atatürk Orman Çiftliği Davasında Bir Bozma Kararı Daha

Atatürk Orman Çiftliği talanına ilişkin açılan davalarda  arka arkaya verilen yargı kararlarına bir yenisi daha eklendi. Atatürk Orman Çiftliği'nin 4 yıldır düren davasında bir bozma kararı daha geldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "Geçte olsa verdiğimiz mücadelede kazanımlarla devam ediyoruz, Atatürk Orman Çiftliği talanındaki oyunlar birbir bozuluyor dedi"

Candan "Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 1/25.000 ölçekli 2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planının onaylanmasına ilişkin idare mahkemesinde açtığımız dava  Atatürk Orman Çiftliği  alanı ile ilgili  atıf yapılan alt ölçekli planların yargı kararıyla iptal edilmiş olması nedeniyle geçerli olmadığı gerekçesiyle davamız reddedilmişti.Davayı Danışta'ya temyiz ettik.Danıştay 6.Dairesi 2010 yılında açtığımız davanın Atatürk Orman Çiftliği alanı ile ilişkili kısmını dört yıl sonra bozdu.Karar bize 1 Ağustos'da tebliği edildi.Gecikmiş bir karada olsa,Atatürk Orman Çiftliği talanındaki  oyunlar bir bir bozulmaya başladı. Anaplan davasındaki iptal kararı, tescil davasındaki yürütmeyi durdurma, hayvanat bahçesi yenileme alanındaki yürütmeyi durdurma kararına bir yenisi daha eklendi. Atatürk Orman Çiftliği'nde hukuk kararlarına rağmen  süren talana artık dur denilmesi gerekiyor.Bu konuda bireysel başvuru yaptığımız Anayasa Mahkemesi'nin  hızlı karar vermesi artık elzemdir.AOÇ'de verdiğimiz mücadele sonuçlanan kadar sürdüreceğiz "dedi.


Toplam Görüntülenme : 7377
Kategori Haberleri

AOÇ yasa değişikliğinde suç işlediler. Vasiyete ihanet ettiler
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nin “Torba yasa” ile 29 yıllığına Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine “Bu devir hukuka aykırıdır, Vasiyete ihanet edildi” diyerek tepki gösterdi.
17 Mayıs 2018
Mimarlar Gökçek dönemi AnKara Rapor’u kamuoyuna sundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Melih Gökçek'in 23,5 yıllık başkanlık döneminin Başkent’e verdiği hasarı anlatan AnKara Rapor’u ve 1994-2017 Türkiye ve kent gündemini konu alan zaman çizelgesini Gökçek’in istifasının kırkında kamuoyuna tanıttı.
11 Aralık 2017
Mimarlar Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent'e telafisi imkansız zararlar veren ve istifa eden eski Ankara Büyükşehir Başkanı Melih Gökçek'in peşini bırakmıyor.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Gökçek'in 23.5 yıldır Ankara'ya verdiği zararı anlatan hasar tespit raporunun özetini içeren bir dosya ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusuna sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve milletvekilleri de destek verdi.
30 Ekim 2017
Torba yasada amaç AOÇ’deki hukuksuzluğa kılıf biçmek
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin torba yasaya eklenen 6. Madde ile AOÇ içinde Hayvanat Bahçesi olarak ayrılan Ankapark alanında plan yapma yetkisinin ve intifa hakkının 10 yıldan 30 yıla çıkartılmasına  “Bu madde davalarımızı devre dışı bırakmak ve kamu yararına aykırı işlemler yapan ve kamuyu zarara uğratan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nı yargıdan kaçırmak için konulmuştur. Amaç hukuksuzluğa kılıf biçmektir’’  diyerek tepki gösterdi
02 Ekim 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!