Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Mimarlar AOÇ’deki çalışmaları inceledi

Mimarlar AOÇ’deki çalışmaları inceledi

Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri Atatürk Orman Çiftliği arazisi’nde hükümet ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan talanı basın mensupları ile yerinde tespit etti. yerinde tespit ve inceleme gezisi yaptı. Basın mensupları ile alanı dolaşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan tespit sırasında Bira Fabrikası lojmanlarının yıkımına tanıklık etti.

“Utandıklarını düşünüyorum”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Tema park yapılacak alanın önünde; “ Burada Büyükşehir Belediye Başkanı, dinozorların olduğu vahşetin krallığı adıyla bir tema park yapacak, oldukça sanal elemanlarla ticari bir alan yapacak anlamına geliyor.  Ankara’nın kalbi AOÇ ‘de yapılacak bir park değildi bu, buna değmezdi. Atatürk Orman Çiftliği’nin tam ortasından, geçen Aksaray diye nitelendirdiğimiz, Başbakanlık binasına bağlanan yolu görebiliyoruz, AOÇ’nin tam ortasından geçen altı şeritli bir yol.  AOÇ’nin kalbine saplanmış bir hançer gibi AOÇ’yi tam ortadan ikiye bölüyor. Yine ikinci hançer gibi Etimesgut’tan kent merkezine bağlanan sekiz şeritli yol var. Bu da AOÇ’ye ikinci hançerdir.  Sadece Başbakanlık Hizmet Binası değil çeperindeki ağaçlar kesildi. Çevresindeki yolları düşündüğümüzde de binlerce ağacın kesileceğini daha önce söylemiştik, bizim için sürpriz değil ama içler acısı bir durum. Gece yarısı operasyonlarıyla da ağaç kestiklerini duyuyoruz. Kaçak göçek yaptıkları için bundan da utandıklarını düşünüyorum. Kentsel dönüşüm alanı ilan ettiler, inşaatlara başladılar bir taraftan hukuku süreç devam ediyor, bu nedenle utandıklarını düşünüyorum” dedi.

“Fanteziden başka bir şey değil”

Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, dünya hayvanat bahçelerini kapatıyor, bu konsepti terk ediyor diyerek, Tema park projesini eleştirdi. Candan,   “Melih Gökçek Belediye meclis üyelerine tema parkı tanıttı, Dünyanın en büyük hayvanat bahçesini yaptığını söyledi.  bu AOÇ’ye  yapılmış en büyük katliamdır. Dünya da hayvanat bahçesi konseptinden uzaklaşılıyor.  hayvanat bahçelerinin kapatıldığı sadece hayvanların sağlık açısından yardıma ihtiyaçları olduğunda müdahalelerin yapıldığı bir süreçte, dünyanın en büyük hayvanat bahçesini yapıyorum demek çok yanlış bir yatırım ve davranıştır. Planlı yapılan ölçeklerde, kent merkezi içinde kalmış değerli araziler kentin yeşil alanları olması gerekir. Tema park projesi ile AOÇ,  ticari restaurant, cafeleri ve eğlence alanı ile paranız yoksa içeri giremeyeceğiniz bir yer olacak. Bu da AOÇ’nin kuruluş ilkelerine tamamen aykırı. Hesapsız, işini bilmez, seçim yatırımı diye göze görünmeye çalışan bir Belediye Başkanı’nın fantezilerinden başka bir şey değil. Orta Amerika’da hayvanlara kafeslerde işkence ortamı olmasın diye hayvanat bahçeleri kapatılıyor, artık dünya hayvanat bahçeleri konseptini terk ediyor.  Gezi sürecinden sonra intikamlarını AOÇ’den alıyorlar ama biz biliyoruz ki doğa kendi intikamını her zaman alıyor ve kimsenin yanına bırakmıyor. “ yorumunu yaptı.

Temaparkın ardından , Oda yöneticileri, altı şeritli yapılan AOÇ’den geçen Başbakanlık binasına giden yol üzerinde mola verdi. Yaptıklarının vicdansızlık olduğunu söyleyen Candan; “ buraya yapılanlara karar verenler, torunlarının geleceğini bağlayacak bir sürece imza atıyorlar.kesmediklerini söylüyorlar, ağaç diktiklerini söyüyorlar, Melih Gökçek’in diktiği ağaçlar bir metre boyundaki fidanlardır. Köklü, asırlık ağaçları kestiler.  Gördüklerimizi son kez görebiliriz belki de çünkü alanda jammerlar kullanarak internet bağlantılarını kesiyorlar, güvenlik önlemleri ile halka kapatıyorlar alanı , buralardan geçemeyeceğiz. Çünkü malum şahsın çiftliği haline geldi AOÇ. Başbakanlık Hizmet binası inşaatının, durdurulması için açtığımız davada, yargı yürütmeyi durdurma kararının diğer davlar sonuçlandıktan sonra karar verilmesine diye karar verdi. Bu kara yargının siyasallaştığının göstergesidir. Telafisi mümkün olmayan bir katliam bir betonlaşma var ve bunu ülkenin Başbakanı yapıyor. Yargı da bu kararıyla topu taca atıyor. Katliama ortak oluyor” Dedi. Yine AOÇ içerisinde yer alan, milletvekilleri arasında da tartışmalara neden olan TBMM Kongre merkezi yapılacak olan alanı yerinde inceleyen Oda yöneticileri, inceleme sırasında AOÇ alanındaki lojmanların yıkılışına tanıklık etti.  “Tescilli olsaydı yıkılmazdı” yorumunu yapan yöneticiler,  Koruma Kurulu’nun yapıların bir kısmı için tescil kararı aldığı, bir kısmı içinse kuruldan tescil kararı çıkmadığının altını çizdi. Candan: “Koruma kurulu siyasi karar veriyor. Kongre mekanının yapılacağı alana denk gelen yapıları tescil etmiyor. Davamız, devam ederken yapılar yıkılıyor.” Şeklinde konuştu.

Karar öğrencilerin

ODTÜ’den geçirilecek olan alanda da inceleme ve değerlendirmede bulunan  Ali Hakkan, “ ODTÜ’yü bölerek geçecek olan yol ulaşım planı açısından baktığımızda işlemeyecek, işlevini yerine getiremeyecek bir yol.” Dedi.

ODTÜ yolu için ağaçların kesilebileceğine dikkat çeken Candan: “ Melih Gökçek’in plansız yaklaşımlarının kurbanı, ODTÜ arazisi olamaz. Burada binlerce ağaç kesilmesi planlanıyor. ODTÜ’nün bugün üzerinde baskılarla, yola izin vermiş olabilir;  ki araştırma fonlarının kesildiğini biliyoruz. Mimarlar Odası bu mücadelenin bir parçası olacak. Bir gecede ağaçları kesen anlayış, bir gecede binaları yıkan anlayış, yol dışında da etrafında başka yapılar yapması muhtemeldir. Buradaki ağaçlara dikkat çekmek amaçlı bağlanan kırmızı kurdeleler onur kurdeleleridir. ODTÜ öğrencileri karar verecektir yolun yapılıp yapılmayacağına diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.  


Toplam Görüntülenme : 7501
Kategori Haberleri

AİHM Kaçak Saray maliyetleri davasında bilgi vermeyen hükümetten savunma istedi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Bilgi edinme kanuna göre Kaçak Saray’ın maliyetlerinin açıklanmasına ilişkin taleplerine hukuksal olarak cevap alamayınca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdığı  davada  AİHM 31  Ocak 2019 tarihine kadar hükümetten  belgeleri sordu ve savunma istedi.
23 Ekim 2018
Bilirkişilerden AOÇ yol planlarına ilişkin ders niteliğinde rapor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, AOÇ’nin Atatürk’ün vasiyetine ve şartlı bağışına aykırı olarak amaç dışı kullanılması ve küçültülmesi sürecinin bir parçası olan AOÇ yol planlarına ilişkin Çevre Şehircilik Bakanlığı’na açtığı davada bilirkişi raporu yayınlandı.
11 Temmuz 2018
“Gözünüzü yol doyursun, artık elinizi AOÇ’de çekin”
Atatürk Orman Çiftliği'nde yol yapım çalışmaları için ağaçların kesildiğini açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bu duruma, “Kaçak Saray için Binicilik tesislerinden yol açılıyor, gece çalışıp ağaçları kesmişler. Gözünüzü yol doyursun. Atatürk Orman Çiftliği'nden elinizi çekin. Birinci derece doğal SİT alanı olan AOÇ için Koruma Kurulu neden harekete geçmiyor?” diyerek tepki gösterdi.
06 Temmuz 2018
AOÇ yasa değişikliğinde suç işlediler. Vasiyete ihanet ettiler
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nin “Torba yasa” ile 29 yıllığına Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine “Bu devir hukuka aykırıdır, Vasiyete ihanet edildi” diyerek tepki gösterdi.
17 Mayıs 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!