Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
AOÇ’den krallığa 50 bin metrekare daha…

AOÇ’den krallığa 50 bin metrekare daha…

Ankara’da Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü “vahşetin krallığı” projesi olarak bilinen “Hayvanat bahçesi yenileme alanı”na, AOÇ’ye ait 50 bin metrekare toprak eklendi.  

 

Meslek örgütlerinin itiraz ettiği AOÇ Hayvanat Bahçesi yenileme alanına Bakanlar kurulu kararı ile 50 bin metrekare daha eklendi. Resmi gazetede yayımlandı. 30.07.2012 tarihli ve 2012/3547 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi Yenileme alanı olarak kabul edilmişti. Bu kararı Mimarlar Odası Ankara Şube, Şehir Plancıları Odası Ankara Şube, Çevre Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası yargıya taşımıştı.   Bugün resmi gazetede yayımlanan bakanlar kurulu kararı ile 50647 metrekarelik alan daha yenileme alanına ilave edildi. Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri karara tepkili.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, kararı yanlış bulduklarını belirterek,  “Ankara Büyükşehir Belediyesinin “vahsetin krallığı” çılgın projesinin hayata geçirilmesi amacıyla AOÇ alanından koparılan alana 50647 metrekarelik bir alan daha eklenmiştir. İki kararda da 5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanunun dayanak gösteriliyor.  Konuyu yargıya taşımıştık ancak bu alanda yapılan tüm düzenlemeler AOÇ ye özel olarak düzenlenmiş olan  yasası ile belirlenmiş  kullanım amaçlarına , AOÇ alanının vizyonuna, misyonuna, kentsel yenileme hukukuna aykırıdır. Bu açıkça AOÇ’nin talanıdır. Ulusta da tarihi çekirdek alanda bitmeyen çılgın projelerin yolunu açacak acele kamulaştırma kararı var. Her iki konu için de üzerimize düşeni yapacağız. ” Şeklinde konuştu.

Ulus’a da “acele kamulaştırma”

Ulus bölgesinin yenileme alanı ilan edildiği Bakanlar Kurulu kararına meslek odalarının açtığı dava sürerken bir karar da Ulus için alındı. Bakanlar kurulu kararına göre, Ulus Tarihi Kent Merkezinde yapılacak yenileme alanı projesi kapsamında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılma yapılacak. Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan kararın Büyükşehir Belediyesi’ne olağanüstü bir talan sağlayacağını belirtti.

“Olağanüstü talan”

Candan:  “Bakanlar kurulunun Ulus Tarihi Kent Merkezi’nde aldığı acele kamulaştırma kararı hükümetin Ulus’ta yapacağı olağanüstü talanının habercisidir. Acele kamulaştırma kararı  yurt savunması  ihtiyacına ve aceleliğine göre alınmaktadır. 2004 yılından bu yana AKP hükümeti kent talanında acele kamulaştırmayı bir piyasa aracı olarak kullanmaya başladı. Yasanın çıktığı 1956 yılından 2004 yılına kadar 16 acele kamulaştırma yapılırken, 2004 yılından 2012 yılının ilk üç ayına kadar 133 acele kamulaştırma yapılmıştır. Acele rant anlamına gelen acele kamulaştırma kararının ulus tarihi kent merkezine yönelik alınıyor olması olağanüstü bir talanı işarete etmektedir. Ulus’ta yer alan tarihi ve kültürel mirasımız bu kararla tehdit altına girmiştir. Görünen o dur ki hükümet  kent rantını elde etmeyi bir savaş aygıtına dönüştürmenin en uç noktasını yaşamaktadır,  kararı yargıya taşıyacağız.

Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi yenileme alanı kararına odamız tarafından dava açılmışken dava devam ederken, acele kamulaştırma ile 50.00 metrekarelik alanı ilave ederek , yangından mal kaçırmaya çalışan hükümet  soğuk savaş taktikleriyle bizi yıldıracağını sanıyorsa yanılıyor” ifadelerini kullandı. 
Toplam Görüntülenme : 5864
Kategori Haberleri

Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016
Atatürk’ün Tarihi Marmara Köşkü yıkıldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in simge mekânlarından, Atatürk’ün çiftlik evi olarak Ernest Egli tarafından tasarlanan Marmara Köşkü’nün yıkıldığını bildirerek, “Üzgünüz, öfkeliyiz. Bu öfke sadece bizim değil bütün toplumun olmalı. Değerlerimizi kaybetmeye başladıkça geleceğimizi kaybedeceğiz, çocuklarımızın geleceği tehdit altında” diyerek tepki gösterdi.
18 Mayıs 2016
Parsel Parsel Ankara davası yine ertelendi, Turgut Kazan isyan etti
22 Nisan 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!