Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
İhanetin ihalesi yapılamadı

İhanetin ihalesi yapılamadı

Vatandaşlar TOKİ önünde “AOÇ halkındır satılamaz” dedi

TOKİ, ihanetin ihalesini yapamadı, ihaleyi erteledi

Aralarında sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, sendikalar, siyasi partiler, demokratik kitle örgütlerinin olduğu 51 kurumun temsilcileri, üyesi ve vatandaşlar, AOÇ arazilerinin açık artırma satış ihalesine karşı TOKİ önünde eylem yaptı.  Öte yandan, TOKİ eylem sırasında yeterli katılım ve rekabet sağlanamadığı gerekçesiyle ihaleyi ileri bir tarihe erteledi.

İhalenin yapıldığı Bilkent’teki TOKİ önünde “İhanetin ihalesi olmaz”, “AOÇ halkındır satılamaz” ve “TOKİ şaşırma sabrımızı taşırma” sloganlarını atan vatandaşlar, yetkililere “İhanetin İhalesi Olmaz. Atatürk Orman Çiftliği arazileri satılamazİhaleyi iptal edin” çağrısında bulundu.

AOÇ arazilerinde konut ve ticaret yapılamaz

Yapılan ortak basın açıklamasını Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan okudu.  Candan, şunları söyledi:

“Cumhuriyet’in özgürlükçü değerlerinin kurucu mekanı olan Atatürk Orman Çiftliği, halka ait kamusal  kullanım alanı olarak 5 Mayıs 1925 ‘te Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsi mal varlığı olarak kurulmuştur. Savaştan çıkmış bir ülkenin kalkınma ile yeniden özgürleşmesinin mekânı olan Atatürk Orman Çiftliği Cumhuriyetin devrimci ve özgürlükçü modelidir.  AOÇ fikri; tarımsal üretim alanında yenilikçi fikirlerin halk için sağlıklı gıda üretiminin laboratuarıdır. AOÇ fikri; insan ve üretim ilişkilerini bütünsellik içerisine alan , kolektif bir yaşam biçiminin ifadesi olarak toplumsal işçi mahallesidir. AOÇ fikri; İş üzerinde “yaparak dokunarak hissederek” üreterek öğrenme alanı olarak bir halk üniversitesidir. AOÇ fikri; Kadın ile erkeğin, eğitimde üretimde paylaşımda eşit ilişkiler kurulduğu toplumsal cinsiyet eşitliğinin ilk deneyimlendiği toplumsal eşitlik alanıdır.   AOÇ fikri, halkçıdır; Özvarlıklarına dayanarak kurulan çiftlikte üretimin önceliği halkın ihtiyacı üzerine şekillenir, kapitalizmin kar hırsıyla yarattığı tüketim için değil. AOÇ fikri ilericidir; halka sosyal buluşma ortamları sağlayan çağdaş yaşam alanları, tiyatro, müze, piknik alanları, havuzları, spor alanları, lokantaları ile birlikte halkın kültür sanat ve eğlence ihtiyaçlarının karşılanmasının ortak ve çağdaş mekândır. AOÇ fikri bütünlükçüdür; Cumhuriyetin Başkenti, Ankara’nın kentsel planlamasında, Ankara’nın yeşil aksı içerisinde kente saplanan yeşil bir  kama gibi, Ankara’nın nefes alanıdır, akciğeridir. AOÇ fikri ekolojiktir; Bataklıktan vahaya dönüştürülen AOÇ ekonomik kurtuluş savaşının kurucu mekânıdır. İnsan doğa ilişkisinin, insan doğa birlikteliğinin emekle yeniden örüldüğü, İnsan ile doğanın birlikte harmanladığı yeni bir yaşama kültürü yaratmanın, doğa kültür emek ve bilimle şekillenen kültürel peyzaj alanıdır. AOÇ fikir gelecektir; taşıdığı değerlerle gelecek kuşaklara aktarılacak, insanın yeniden mücadele azminin ve devrimci dönüşümünün tanık mekânıdır. Taşıdığı bütün potansiyellerle birlikte Atatürk Orman Çiftliği salt bir çiftlik değil, Cumhuriyet değerlerinin kurucu ve simge mekânıdır. Hedef alınması ve talan edilmesi işte bundandır. 11 Haziran 1937 de Mustafa Kemal Atatürk tarafından şartlı bağışla halkına emanet edildiğinde toprak bütünlüğü 55 bin dekar olan Atatürk Orman Çiftliği arazileri, bugün toprak bütünlüğünün neredeyse yarısını, devirlerle, tahsislerle ve kiralamalarla kaybetmiştir. 5659 sayılı kanuna göre AOÇ arazilerinde konut ve ticaret yapılamayacağı açıktır. Bugün Gazi Üniversitesine Tıp Fakültesi yapılmak üzere verilen Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin hülle yoluyla TOKİ ‘ye devredilmesi ve TOKİ tarafından ticaret ve konut alanı olarak açık arttırmayla satılması ihalesinin yapılacağı bu alanda bir kez daha haykırmak için buradayız..”

Atatürk Orman Çiftliği alanları özgürleşene kadar mücadele edeceğiz

Candan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Atatürk’ün şartlı bağışla halkına emanet ettiği vasiyeti ile AOÇ arazilerini satışa çıkartmak hukuksuzdur, vasiyete ihanettir. “İhanetin ihalesi olmaz, Atatürk Orman Çiftliği alanları satılamaz,” derken, bizler aşağıda imzası olan örgütler olarak Atatürk Orman Çiftliği alanlarına sahip çıkıyor, hukuksuz ihalenin iptal edilmesini, amacı dışında kullanılan AOÇ arazilerini AOÇ’ye devredilmesini bir kez daha hatırlatıyoruz. İktidarın rejimle hesaplaşmasının zirve mekânı haline gelen ve sürekli talan edilen, metrekaresi 10 kuruştan kiralamaya açılan, Danıştay dava daireleri kurulunun oy birliği ile aldığı karara rağmen otoriter rejimin mekânsallığını üreten kaçak saray da yaşanan hukuksuzluğu ülkenin dört bir yanına yaygınlaştıranlara karşı Atatürk Orman Çiftliği alanları özgürleşene kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.”

Candan, ertelenen ihaleye katılacaklara “Bizim talebimiz ihalenin ertelenmesi değil iptal edilmesidir. Bu ihaleye katılmayın. Bu ihale hukuksuzdur. AOÇ topraklarında konut ve ticaret yapılamaz” çağrısında bulundu.

Candan, AOÇ Müdürlüğü’nde 17 Eylül saat 14:00’da gerçekleştirilecek, AOÇ topraklarının metrekaresinin 10 kuruşa kiralanması ihalesine de katılacaklarını belirterek, “AOÇ arazileri özgürleşene kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Basın açıklamasına imza atan kurumlar:

Ankara 78’liler Girişimi, Ankara Cumhuriyet Okurları, Ankara Dersimliler Derneği, Ankara Serbest Mali Müşavirler Odası, Ankara Tabip Odası, Artvin Kültür Yardımlaşma Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi, Atatürkçü Düşünce Derneği Çankaya Şubesi, Birleşik Kamu İş, Birleşik Taşımacılık Sendikası Genel Merkezi, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Ankara Şubesi, CHP Altındağ İlçe Örgütü, CHP Ankara İl Örgütü, CHP Çankaya İlçe Örgütü, CHP Yenimahalle Kadın Kolları, Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şubesi, Çağdaş Demokratik Ehlibeyt Eğitim ve Kültür Dernekleri, Çankaya Kent Konseyi, Çiğdemim Derneği, Devlet Tiyatrosu Opera ve Balesi Çalışanları Dayanışma Vakfı, Devrimci 78’liler Federasyonu, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, Divriği Kültür Derneği, Hacıbektaş Eğitim ve Kültür Derneği(HEKDER), Halkevleri, Kavaklıderem Derneği, KESK Ankara Şubeler Platformu, Koruma ve Restorasyon Uzmanları Derneği, Çağdaş Eğitim ve Köy Enstitüleri Vakfı, Kültür Sanat Emekçileri Derneği, Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Ankara Şubesi, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür Eğitim Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Politeknik Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma ve Yaşatma Derneği, Sosyal Demokrasi Derneği, Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği, Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Tüketici Hakları Derneği Çankaya Şubesi, Tüketici Hakları Derneği Genel Merkezi, Tüm Emekliler Sendikası, Türkiye İşçi Partisi Ankara İl Örgütü, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi.

Eylem sonrasında üzerinde “AOÇ bizimdir, ihanetin ihalesi olmaz” yazılı döviz de TOKİ binası önündeki duyuru şovalesine konuldu.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi


Toplam Görüntülenme : 10364
Kategori Haberleri

Atatürk Orman Çiftliği alanlarında askeri alana ve yapılaşmaya yargıdan izin yok
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin yürüttüğü Atatürk Orman Çiftliği mücadelesi hukuk kazanımlarıyla devam ediyor.
17 Haziran 2021
Bilirkişiler: Medipol’e tahsis edilen alan AOÇ alanıdır, yapılaşmaya konu değildir
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin  verdiği AOÇ mücadelesi yargı nezdinde de karşılığını buluyor. Atatürk Orman Çiftliği, Erler Medipol Üniversite Alanının İmar Uygulama davasında bilirkişi raporu yayınlandı.
13 Haziran 2021
Bilirkişilerden Rapor: Atatürk Orman Çiftliği alanlarının en ufak parçasının dahi beton olmaması gerekmektedir
Mimarlar Odası’nın Ankara Şubesi,  yollarla parçalanan ve talan edilen, Atatürk’ün şartlı bağış ve vasiyetiyle halkına emanet ettiği Atatürk Orman Çiftliği için mücadeleye devam ediyor.
19 Nisan 2021
Atatürk Orman Çiftliği yollarla talan edilemez. Yol yapımı durdurulsun!
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi,  Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi,  Gökçek döneminde planlanan,  Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Atatürk Orman Çiftliği alanlarında birinci derece doğal SİT alanı olan bölgede, Beytepe Kavşağı ile Bağlıca yolunu kesen ve Ankara Bulvarı’na bağlayan yol çalışmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.
13 Nisan 2021

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!