Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
AOÇ Arazisinin ABD ye Satılması Yargıya Taşındı

AOÇ arazisinin ABD'ye satılması yargıya taşındı

Meslek odaları ve DKÖ'ler AOÇ arazisinin satışına ilişkin suç duyurusunda bulundu

Meslek odaları, demokratik kitle örgütleri, milletvekilleri, sendikalar ve vatandaşlar Mustafa Kemal Atatürk'ün şartlı bağışı ile halka bağışladığı Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin ABD Büyükelçiliği'ne satışına ilişkin, Ankara Adliyesi'nde suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusuna Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Demokratik Kitle örgütleri, milletvekilleri, Birleşik Haziran Hareketi, Atatürk Düşünce Derneği, Halkevleri ve Başkent Dayanışması Bileşenleri katıldı.

Suç duyurusu öncesinde adliye önünde basın açıklaması yapıldı. "ABD, AOÇ'den elini çek" sloganının atıldığı basın açıklamasına Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Namık Kemal Kaya, CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Sekreteri Öner Tanık, Halkevleri'nden Mustafa İberliköse, Kavaklıderem Derneği'nden İsa Çapanoğlu, Tüketici Hakları Derneği'nden Şirzat Mugon, Haziran Hareketi'nden Soydan Kavral ve Demokratik Kitle Örgütleri Sözcüsü Mahmut Aslan da katılarak destek verdi.

Bu satış hukuksuzdur

Eylemde konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan şunları söyledi:

"Demokratik Kitle Örgütü temsilcileri, vatandaşlar olarak AOÇ arazisi iken Tıp Fakültesi yapılmak üzere Gazi Üniversitesi'ne verilen ve ordan da TOKİ'ye satılan, TOKİ'den de ABD Büyükelçiliği'ne satılan özünde AOÇ arazisi olan arazinin hileli satışını protesto etmek için buradayız. Bu satışta sorumluluğu olan Gazi Üniversitesi ve TOKİ yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Satış sürecin başından itibaren hileli ve hukuksuz bir şekilde yapılmıştır. AOÇ tarafından Tıp Fakültesi yapılmak üzere Gazi Üniversitesi'ne devredilen bu arazinin parasını Kuzu Grup ödemiştir. Gazi Üniversitesi bütçesinden çıkması gerekirken, neden AOÇ arazisinin parasını Kuzu Grup AOÇ'ye neyin karşılığında ödemiştir? Bunun hesabının verilmesi gerekir bu zaten hukuksuz bir satıştır. Gazi Üniversitesi'nin de TOKİ'ye devretmesi de amacı dışında kullanıldığı için hukuksuzdur. TOKİ'nin de ABD'ye satışı yine AOÇ arazilerinin Mustafa Kemal Atatürk tarafından şartlı bağış yapılmasından kaynaklı, amacı dışında kullanılamayacağı nedeniyle hukuksuzdur. Bu hukuksuzluğu bugün buradaki örgütlerle birlikte yargıya taşıyoruz ve suç duyurusunda bulunuyoruz."

Atatürk'e ve mirasına sahip çıkmak için buradayız

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz ise, "Yıllardır Mustafa Kemal Atatürk'ün siyasal mirası ile kavga içinde olanlar, onunla hesaplaşanlar, onunla mücadele edenler, Atatürk'ün ekonomik mirasına başka bir gözle bakıyorlar. Ona karşı da bir hayırsız bir mirasyedi anlayışı ile bir ganimet ve talan anlayışı ile davranıyorlar. AOÇ'nin önce içerdeki sonra dışardaki işbirlikçilere peşkeş çekilmesi ilk değildir. Gidin bakın bu büyük mirasın üzerinde bir dolu kirli hukuksuz devasa binalar yükseliyor. Atatürk'ün mirasına sahip çıkmaktaki maksadımız sadece onun siyasal mirasına ve Cumhuriyete sahip çıkmak değil, ekonomik olarak simgesel değeri bulunan AOÇ'ye çıkmaktır. STK'lar ve odalar suç duyurusunda bulunacaklar. Artık sözü yargı söylesin istiyoruz. Bu süreci takip edeceğiz" diyerek tepki gösterdi.

'AOÇ'yi nasıl peşkeş çektiler, hesap versinler'

Halkevleri'nden Mustafa İberliköse de, "Bugün tartıştığımız konularından birinin özü kent rantıdır. Ankara'nın her yerini parsel parsel cemaatlere, vakıflara sattılar, peşkeş çektiler. Bu yetmedi, tuttular şimdi de bunu emperyalist güçlere peşkeş çekmeye devam ediyorlar. Ekran karşısına çıkıp ekran yetkilileri bir yandan Amerika'ya meydan okurken diğer yandan da, burada Türkiye halklarına miras bırakılan AOÇ arazisini nasıl peşkeş çektiler bunun hesabını vermeleri gerekiyor. Burada yaşanan diğer yaşanan süreçlerle ilgili suç duyurusunda bulunduk. Konuyu takip etmeye devam edeceğiz" dedi.

Haziran Hareketi adına konuşan Soydan Kavral ise, bütün vatandaşları bu konuda duyarlı olmaya çağırarak, "Anti emperyalist bir savaş sonrasında kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti'nin simge arazilerinden biri olan Atatürk Orman Çiftliği'nin, hele de Amerikan Büyükelçiliği yapılması için usulsüz bir şekilde ABD'ye tahsis edilmesini protesto ediyoruz ve süreçteki bütün usulsüzler için hukuki mücadeleye bizde destek veriyoruz" diye konuştu.

Bu Cumhuriyet'e yapılmış bir saldırıdır

ADD Genel Sekreteri Öner Tanık ise şunları söyledi:

"ADD Genel Merkezi ve şubeleri tüm yurtta AOÇ'ye yapılan bu işgali ve saldırıyı protesto ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk'ün mirasına sahip çıkacağımızı bir kez daha vurguluyoruz. Atatürk'ün mirasına ve yapılmış bu saldırı Cumhuriyete yapılmış bir saldırıdır. Kurucu değerlerimizle yapılmış bir hesaplaşmadır. Bu saldırılarla bizlerin yurtseverlerin ve Cumhuriyetçi güçlerin sabrını sınıyorlar. Ancak bu saldırı mutlaka geri püskürtülecektir. Bütün kurumlarımıza ve Cumhuriyetten devraldığımız bütün değerlere tek tek sahip çıkacağız. Onları yeniden halkın kullanımına açacağız, söz veriyoruz. "

Tanık, bu su duyurusunu ülke geneline taşıyacaklarını ve şubelerinin olduğu tüm illerde suç duyurusunda da bulunacaklarını da bildirdi.

Hile ve hülle ile bu arazi emperyalistlere satılamaz

Demokratik Kitle Örgütleri Sözcüsü Mahmut Aslan, mücadeleyi sürdüreceklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Mustafa Kemal Atatürk emperyalizme kaşı savaş vermiş dünyaya örnek olmuş bir lider. Ankara'nın nefes alabilmesi için ve beslenebilmesi için bir proje başlatıyor ve bir bataklığı yeşil alana ve tarım alanına çeviriyor. AOÇ'yi Türkiye halkına miras bırakıyor. Emperyalizme karşı savaş veriyor ve bize miras bırakıyor. Bu miras Türkiye'yi 1919'da işgal edenlerden biri olarak ABD'ye satılamaz. Amerika dünyadaki en büyük emperyalist hayduttur. Bu emperyalist haydut emperyalizme karışı savaş vermiş bir liderin arazisini satın alamaz. Alıyorsa bunun altında da başka sebepler yatıyordur. O yüzden biz burada bu emperyalist haydutlara burayı satanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Usulsüz işlem yapıyorlar. Hile ve hülle ile bu arazi emperyalistlere satılamaz."

Daha sonra meslek odaları, vatandaşlar ve demokratik kitle örgütleri suç duyurusunda bulunmak üzere Ankara Adliyesi'ne girdi. Suç duyurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı önünde kuyruklar oluşturdu.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Basın Birimi


Toplam Görüntülenme : 11769
Kategori Haberleri

Mimarlar, Atatürk Orman Çiftliği alanlarının en geniş sınırlarının, Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine uygun hale getirilmesi için bakanlığa başvurdu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Danıştay'ın Ayasofya gerekçesini emsal göstererek Atatürk Orman Çiftliği için aslına rücu sürecini başlattı.
27 Temmuz 2020
Mimarlar, Atatürk Orman Çiftliği’nin halka emanetinin 83.yılında, Kaçak Saray yerleşkesindeki 18 kaçak yapının yapı kullanma izin belgesinin iptali için dava açtı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, tüm baskılara rağmen Atatürk Orman Çiftliği  ve Kaçak Saray mücadelesinin peşini bırakmıyor. 
11 Haziran 2020
Atatürk Orman Çiftliği’nde Talan Sürüyor
Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Ülkemizin Covid-19 la mücadele etmeye çalıştığı şu dönemde, hala rant ve talan peşinde olanlar, ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün halkına emanet ettiği toprakları, yapılaşmaya ve ticarete açanlar, yargı önünde hesabını vereceklerdir.” dedi.
20 Mart 2020
Atatürk Orman Çiftliği Mücadelesi Berlin’de
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin kesintisiz şekilde yürüttüğü Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinin her aşaması ve Cumhuriyetle hesaplaşmanın mekanlarla birlikte rejimi değiştirmeye yönelik izleri, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan tarafından anlatıldı.
11 Aralık 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!