Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Müze yangınında Atatürk’ün yağlı boya resmi yandı

Müze yangınında Atatürk’ün yağlı boya resmi yandı

Atatürk Orman Çiftliği’nde Atatürk Müzesi’nde çıkan yangında Atatürk’ün traktörlü yağlı boya resminin yandığını söyleyen Mimarlar Kültür Bakanlığı’na tepkiliydi.

Atatürk Orman Çiftliği’nde geçtiğimiz haftalarda çıkan yangında, Atatürk’ün resminin yandığı raporlara yansıdı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin resmi yazı ile istediği yangın raporunda Atatürk’ün çiftlikte traktörle resmedilen yağlı boya tablosunun yandığına yer verildi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan Kültür Bakanlığı ve AOÇ Genel Müdürlüğü’ne sert çıktı: “ Bunun sorumluları kimse bu ihmalin peşine düşeceğiz. Kültür Bakanlığı kendisine miras bırakılan bir değeri koruyamayacak durumda. Kültür Bakanlığı önemli bir değerimizi koruyamıyor, bu ülkeye ait diğer değerleri nasıl koruyacak.  Yangınla kaybedilenler arasında 9 envanter kayıt numaralı Atatürk’ün, çiftliği simgeleyen traktörlü yağlı boya tablosu var. Dijital fotoğrafların yandığı raporda yer alıyor. Hasır bir sandalyenin yandığına yer verilmiş. Bu hasır sandalye Atatürk’ün hasır sandalyesi mi? 20 adet bistro masası yanmış. Bize bırakılan bir değerin özellikle de bu değer Cumhuriyet’in kurcusunun yağlı boya tablosu ise bunu koruyamayan artık neyi koruyacak? Sorumlusu her kimse, gereken yapılmalıdır.”

Müze Müdürlüğü raporu göndermedi

Atatürk Orman Çiftliği’ndeki yangın gerçeği Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin  Büyükşehir Belediyesi’nin yangın dairesi biriminden istedikleri raporla ortaya çıktı. Candan, “Resmi yazı ile yangından sonra Müze Müdürlüğü’nden yangına ilişkin raporu istedik. Müze Müdürlüğünün hazırladığı raporun kamu kurumlarına iletilmemesi kararı alınmış. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye dairesinden yangın raporunu istedik, gönderdiler. Ayrıca raporda kamera kayıtları ve kablonun da yandığına yer verilmiş, artık yangına dair bir kayıtın da olmadığını anlıyoruz.” dedi. 

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan: “Atatürk Orman Çiftliği’nde müze ve sergi salonunda yangın çıkıyor orada bir gizlilik var. Müze Müdürlüğü yangın raporunu iletmiyor.  Yangının ardından soruşturma başlatılmış mı bu önemli? Bugün geldiğimiz nokta, bugünkü zihniyetin sanata ve kültüre bakış açısının göstergesi. Cumhuriyet döneminin birikimlerini yok etme adına bir politika var. Bugüne kadarki kazanımları yok edilmesi doğru değil. Bu ülkenin kültürüne sanatına sahip çıkılması gerekiyor ama sahip çıkılmıyor.”

“İnceleme yapmamıza izin verilmedi”

Yangından sonra inceleme yapmalarına izin verilmediğini kaydeden Mimarlar Odası Ankara Şube yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya: “yangının ardından Atatürk Orman Çiftliği’ne giderek inceleme yapmak istedik, bizleri içeri almadılar. Basın danışmanı olduğunu söyleyen arkadaş içeri alamayacağını söyledi. Yetkili biriyle görüşmek istediğimizde mühendis olduğunu söyleyen bir başka arkadaş Mimarlar Odası’nı içeri alamayacağına dair emir aldığını söyledi.  Yangın güvenliği nedeniyle içeri alınmadık. Sizin bahsettiğiniz yangın güvenliği ile ilgili mimari yangın projelerini biz çiziyoruz zaten dedik. Yangın güvenliğine dair bir sıkıntı varsa mimarlar olarak bunun biz tespitini yapabiliriz ama biz içeriye alınmadık. Müzeler genel müdürlüğünden gelinmişti, sonuç olarak içeri görmek istediğinizde müzede her şeyin kurtarıldığını sadece çatının yandığı tarafımıza söylenmiştir. Atatürk Orman Çiftliği’nde hukuksal çerçeve içerisinde süreci takip etmeye devam edeceğiz.” 


Toplam Görüntülenme : 6784
Kategori Haberleri

Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016
Atatürk’ün Tarihi Marmara Köşkü yıkıldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in simge mekânlarından, Atatürk’ün çiftlik evi olarak Ernest Egli tarafından tasarlanan Marmara Köşkü’nün yıkıldığını bildirerek, “Üzgünüz, öfkeliyiz. Bu öfke sadece bizim değil bütün toplumun olmalı. Değerlerimizi kaybetmeye başladıkça geleceğimizi kaybedeceğiz, çocuklarımızın geleceği tehdit altında” diyerek tepki gösterdi.
18 Mayıs 2016
Parsel Parsel Ankara davası yine ertelendi, Turgut Kazan isyan etti
22 Nisan 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!