Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
AOÇ davası Yargıtay ve AİHM’de

AOÇ  davası Yargıtay ve AİHM’de

Atatürk Orman Çiftliği’nde Vasiyeti ihlal davasının reddi Yargıtay’a gidiyor

Mimarlar Odası Ankara Şube Yöneticileri, Atatürk Orman Çiftliği için vasiyeti ihlal davasında davanın reddedilmesine ilişkin verilen kararı eleştirdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, davanın gerekçesinin dayandığı Anayasa Mahkemesi kararının açtıkları dava ile ilişkisi olmadığına dikkat çekti. Candan, “ AOÇ vasiyeti ihlal davasında, Anayasa Mahkemesi’nin kararı aynı konuda değil. Bu nedenle Yargıtay’a götüreceğiz davayı. Anayasa Mahkemesi kararında plan yapma yetkisi Büyükşehir Belediyesi’ne devredilirken, bedel alınmaksızın intifa hakkının tesis edilmesine itiraz ediliyor. Bunun da vasiyete uygundur, değildir kısmından karar veriliyor. AOÇ vasiyeti ihlal davası ise 1937 den bu yana olan tüm satışlar ve planları ortaya koyduğumuz bir davaydı. Bunun için de elbette Ankapark ve Kaçak saray da var ve tüm planlar var” dedi.

Candan,  Vasiyeti ihlal davasının reddinin  Kaçak Saray ve Ankapark’a meşruiyet kazandırmadığını belirterek, “Dava reddedilince Kaçak Saray ve Ankapark meşruiyet kazanmış havasına girdi. Öyle bir şey yok. Saray her türlü Kaçak. AOÇ ve Kaçak Saray ile ilgili 61 davamız var. Ana planda iptal  kararı verildi. AOÇ alanlarında hukuk kararlarının uygulanmamasına ilişkin  Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu mağdur olmadığımıza dair bir kararı  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdık. Dosya incelenme aşamasında.61 davamıza rağmen hukuksuzluk süreci nedeniyle konuyu AİHM e taşıdık” dedi. 

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan 10 Ekim katliamını kınayarak söze başladı. Atakan, “Ülkemizde Mahkeme  kararları tartışılır hale gelmiştir, bir güvensizlik ortamı var.  Seçimden önce verilen kararların bir çırpıda kesilip atılmamalı, dayanakları ile birlikte sonuçlandırılması doğru.  Verilen yargı kararının acele verildiğini düşünüyoruz.  Hukuk içerisinde davalarımız devam edecek. Kamusal alanlara ait toplumun haklarını aramaya devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu.  

Saraçoğlu Mahallesi için UNESCO Başvurusu

Bir gazetecinin Saraçoğlu Mahallesi’ne ilişkin tahliye sorusuna ise Candan şöyle yanıt verdi. “ Saraçoğlu Mahallesi’nde özellikle son bir ayda zorla tahliyeler arttı. Saraçoğlu Mahallesi kentsel sit alanı ve Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanı olması nedeniyle UNESCO Dünya Kültürel Miras listesine girmesi için hazırlıklar yapıyoruz. UNESCO’ya başvuracağız. Saraçoğlu Mahallesi’nin kültürel mirasımızdır, korunmasını önemsiyoruz.Ayrıca günlerdi, hukuk dışı ve adil yargılama hakkı ihlal edilerek gerçekleştirilen zorla tahliyelerle ilgili Birleşmiş Milletler bizden rapor istedi onu hazırlıyoruz.” dedi.


Toplam Görüntülenme : 5941
Kategori Haberleri

Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016
Atatürk’ün Tarihi Marmara Köşkü yıkıldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in simge mekânlarından, Atatürk’ün çiftlik evi olarak Ernest Egli tarafından tasarlanan Marmara Köşkü’nün yıkıldığını bildirerek, “Üzgünüz, öfkeliyiz. Bu öfke sadece bizim değil bütün toplumun olmalı. Değerlerimizi kaybetmeye başladıkça geleceğimizi kaybedeceğiz, çocuklarımızın geleceği tehdit altında” diyerek tepki gösterdi.
18 Mayıs 2016
Parsel Parsel Ankara davası yine ertelendi, Turgut Kazan isyan etti
22 Nisan 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!