Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Vasiyet davasında şok: Red

Vasiyet davasında şok:  Red

AOÇ'de  dördüncü davada yargı tavır değiştirdi

Atatürk Orman Çiftliği’nde vasiyeti ihlal davası 26. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme davanın reddine karar verdi. Red kararı AOÇ için davacıları tepkiyle karşılandı.  Mahkeme dava konusuyla aynı ve ilgili olmayan Anayasa mahkemesi kararını gerekçe olarak belirtti. Mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin 2006 yılındaki AOÇ’de plan yapma yetkisinin devrine ilişkin kanun maddesinin itirazen görüldüğü davadaki kararı gerekçe gösterdi.

"Hukuka olan inancımız böyle sarsılıyor"

Atatürk Orman Çiftliği’nde Atatürk’ün vasiyeti ihlal edildiği yönünde açılan dava, 26. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından  dördüncü duruşmada reddedildi. Ankara Adliyesi  önünde açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan dava sonucuna ilişkin olarak şöyle konuştu: “ Atatürk Orman Çiftliği davamızda vasiyeti ihlalde mahkeme red kararı verdi. Cumhurbaşkanı Kaçak Saray’da mahkeme kararını uygulamayacağını, oturacağını söylüyor, Melih Gökçek mahkeme kararına rağmen Ankapark’ı ticari demir yığınına çeviriyor. Böyle hukuk tanımazlık ve ardından 4.duruşmada aniden  verilen bu red kararı ile hukuka olan inancımız sarsılıyor" dedi.

"Davanın Yargıtay'dan döneceğine olan inancımız tamdır"

AOÇ sadece yeşil alan değil, Cumhuriyet’in özgürlükçü değerleridir, kadın erkek eşitliğinin simgesi, üretimin, tarımın laboratuarıdır diyen Candan şöyle devam etti:"Atatürk’ün vasiyetine sahip çıkmamız için Atatürk’ün çocuğu olmamıza gerek yok. Bu normal bir vasiyet davası değildir. Bu anlayıştan Türkiye Cumhuriyeti de mağdurdur, hepimiz de mağduruz. Atatürk Orman Çiftliği bu ülkenin kurucusu tarafından bize emanet edilmiştir. Atatürk Orman Çiftliği’nde ki talanın, Kaçak Saray'ın Ankapark'ın  peşini bırakmayacağız. Talan sürecine ortak olan herkes yargı önünde hesap verecek. Davanın Yargıtay'dan döneceğine olan inancımız tamdır. Bu dava bitmez. "

"Umutlarımızı kıramazlar, AOÇ düşlerimizi yok edemezler"

Candan "Umutlarımızı kıramazlar, AOÇ düşlerimizi yok edemezler. AOÇ ,ağaçların dalından meyvesini yiyeceğimiz, gölgesinde serinleyeceğimiz, ağaçların altında oturup soluklanacağımız, özgürlüğün ve demokrasinin  alanı  olacak, biz de bunu göreceğiz. Varlıklarını, cübbelerini, temsiliyetlerini  Cumhuriyet'e borçlu olanlar bilmelidir ki red ettikleri bu dava ile reddedilen, çocuklarımızın geleceğidir, özgürlüktür, demokrasidir” şeklinde konuştu.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, “Atatürk Orman Çiftliği bize emanet edilmiştir. Çok yanlış bir karar,  Yargıtay’dan umutlu bir karar bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.


Toplam Görüntülenme : 10115
Kategori Haberleri

Mimarlar, AOÇ hukuk mücadelesinde bir kazanım daha elde etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  AOÇ alanları özgürleşmesi için verdiği mücadelede bir kazanım daha elde etti.
02 Temmuz 2019
Mimarlar, AOÇ mücadelesinde bir kazanım daha elde etti
Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “ Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinin her aşamasında zincirleme açtığımız davalarda bir kazanım daha elde ettik. AOÇ özgürleşene kadar mücadelemiz devam edecek “ dedi.
29 Nisan 2019
AOÇ’de 1 metrekare alanın yıllık kirası 10 kuruş! AOÇ müdürü derhal istifa etsin
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ arazileri talanının kiralama yöntemiyle devam ettiğini belirterek, 24 Nisan 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ihale ilanı ile AOÇ arazilerinde yaklaşık 1 milyon metrekarelik alanın tarımsal üretim alanı adı altında kiralama yöntemiyle ihaleye çıkartıldığını bildirdi.
24 Nisan 2019
Atatürk Orman Çiftliği’nde 250 bin metrekare daha yapılaşmaya açılıyor
Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan  “Atatürk Orman Çiftliği alanlarının Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı kullanımlara son verilmelidir. Özel Kuvvetler AOÇ arazisinde değil, başka yerde konuşlansın” dedi.
26 Mart 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!