Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Vasiyet davasında şok: Red

Vasiyet davasında şok:  Red

AOÇ'de  dördüncü davada yargı tavır değiştirdi

Atatürk Orman Çiftliği’nde vasiyeti ihlal davası 26. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme davanın reddine karar verdi. Red kararı AOÇ için davacıları tepkiyle karşılandı.  Mahkeme dava konusuyla aynı ve ilgili olmayan Anayasa mahkemesi kararını gerekçe olarak belirtti. Mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin 2006 yılındaki AOÇ’de plan yapma yetkisinin devrine ilişkin kanun maddesinin itirazen görüldüğü davadaki kararı gerekçe gösterdi.

"Hukuka olan inancımız böyle sarsılıyor"

Atatürk Orman Çiftliği’nde Atatürk’ün vasiyeti ihlal edildiği yönünde açılan dava, 26. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından  dördüncü duruşmada reddedildi. Ankara Adliyesi  önünde açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan dava sonucuna ilişkin olarak şöyle konuştu: “ Atatürk Orman Çiftliği davamızda vasiyeti ihlalde mahkeme red kararı verdi. Cumhurbaşkanı Kaçak Saray’da mahkeme kararını uygulamayacağını, oturacağını söylüyor, Melih Gökçek mahkeme kararına rağmen Ankapark’ı ticari demir yığınına çeviriyor. Böyle hukuk tanımazlık ve ardından 4.duruşmada aniden  verilen bu red kararı ile hukuka olan inancımız sarsılıyor" dedi.

"Davanın Yargıtay'dan döneceğine olan inancımız tamdır"

AOÇ sadece yeşil alan değil, Cumhuriyet’in özgürlükçü değerleridir, kadın erkek eşitliğinin simgesi, üretimin, tarımın laboratuarıdır diyen Candan şöyle devam etti:"Atatürk’ün vasiyetine sahip çıkmamız için Atatürk’ün çocuğu olmamıza gerek yok. Bu normal bir vasiyet davası değildir. Bu anlayıştan Türkiye Cumhuriyeti de mağdurdur, hepimiz de mağduruz. Atatürk Orman Çiftliği bu ülkenin kurucusu tarafından bize emanet edilmiştir. Atatürk Orman Çiftliği’nde ki talanın, Kaçak Saray'ın Ankapark'ın  peşini bırakmayacağız. Talan sürecine ortak olan herkes yargı önünde hesap verecek. Davanın Yargıtay'dan döneceğine olan inancımız tamdır. Bu dava bitmez. "

"Umutlarımızı kıramazlar, AOÇ düşlerimizi yok edemezler"

Candan "Umutlarımızı kıramazlar, AOÇ düşlerimizi yok edemezler. AOÇ ,ağaçların dalından meyvesini yiyeceğimiz, gölgesinde serinleyeceğimiz, ağaçların altında oturup soluklanacağımız, özgürlüğün ve demokrasinin  alanı  olacak, biz de bunu göreceğiz. Varlıklarını, cübbelerini, temsiliyetlerini  Cumhuriyet'e borçlu olanlar bilmelidir ki red ettikleri bu dava ile reddedilen, çocuklarımızın geleceğidir, özgürlüktür, demokrasidir” şeklinde konuştu.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, “Atatürk Orman Çiftliği bize emanet edilmiştir. Çok yanlış bir karar,  Yargıtay’dan umutlu bir karar bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.


Toplam Görüntülenme : 9070
Kategori Haberleri

Mimarlar’dan İmamoğlu’na Kaçak Saray kitabı
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun Atatürk’ün şartlı bağışı ihlal edilerek,  AOÇ'de hukuksuz bir şekilde binlerce ağaç katledilerek ve halkın paraları israf edilerek inşa edilen Kaçak Saray’a gitmesi kamuoyunda büyük tepkilere yol açtı.
11 Ocak 2019
Yargı AOÇ spor alanında yüksek yapılaşmaya izin vermedi
Ankara 7. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda Atatürk Orman Çiftliği’nde “spor alanı” amaçlı plan değişikliklerinin yüksek yoğunluklu yapılaşma içerdiğini, AOÇ’nin kimliğini bozacak nitelikte olduğunu “yapılaşma koşulları” açısından imar mevzuatı, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olduğunu belirterek iptal etti.
02 Ocak 2019
AİHM Kaçak Saray maliyetleri davasında bilgi vermeyen hükümetten savunma istedi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Bilgi edinme kanuna göre Kaçak Saray’ın maliyetlerinin açıklanmasına ilişkin taleplerine hukuksal olarak cevap alamayınca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdığı  davada  AİHM 31  Ocak 2019 tarihine kadar hükümetten  belgeleri sordu ve savunma istedi.
23 Ekim 2018
Bilirkişilerden AOÇ yol planlarına ilişkin ders niteliğinde rapor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, AOÇ’nin Atatürk’ün vasiyetine ve şartlı bağışına aykırı olarak amaç dışı kullanılması ve küçültülmesi sürecinin bir parçası olan AOÇ yol planlarına ilişkin Çevre Şehircilik Bakanlığı’na açtığı davada bilirkişi raporu yayınlandı.
11 Temmuz 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!