Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Vasiyet davasında şok: Red

Vasiyet davasında şok:  Red

AOÇ'de  dördüncü davada yargı tavır değiştirdi

Atatürk Orman Çiftliği’nde vasiyeti ihlal davası 26. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme davanın reddine karar verdi. Red kararı AOÇ için davacıları tepkiyle karşılandı.  Mahkeme dava konusuyla aynı ve ilgili olmayan Anayasa mahkemesi kararını gerekçe olarak belirtti. Mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin 2006 yılındaki AOÇ’de plan yapma yetkisinin devrine ilişkin kanun maddesinin itirazen görüldüğü davadaki kararı gerekçe gösterdi.

"Hukuka olan inancımız böyle sarsılıyor"

Atatürk Orman Çiftliği’nde Atatürk’ün vasiyeti ihlal edildiği yönünde açılan dava, 26. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından  dördüncü duruşmada reddedildi. Ankara Adliyesi  önünde açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan dava sonucuna ilişkin olarak şöyle konuştu: “ Atatürk Orman Çiftliği davamızda vasiyeti ihlalde mahkeme red kararı verdi. Cumhurbaşkanı Kaçak Saray’da mahkeme kararını uygulamayacağını, oturacağını söylüyor, Melih Gökçek mahkeme kararına rağmen Ankapark’ı ticari demir yığınına çeviriyor. Böyle hukuk tanımazlık ve ardından 4.duruşmada aniden  verilen bu red kararı ile hukuka olan inancımız sarsılıyor" dedi.

"Davanın Yargıtay'dan döneceğine olan inancımız tamdır"

AOÇ sadece yeşil alan değil, Cumhuriyet’in özgürlükçü değerleridir, kadın erkek eşitliğinin simgesi, üretimin, tarımın laboratuarıdır diyen Candan şöyle devam etti:"Atatürk’ün vasiyetine sahip çıkmamız için Atatürk’ün çocuğu olmamıza gerek yok. Bu normal bir vasiyet davası değildir. Bu anlayıştan Türkiye Cumhuriyeti de mağdurdur, hepimiz de mağduruz. Atatürk Orman Çiftliği bu ülkenin kurucusu tarafından bize emanet edilmiştir. Atatürk Orman Çiftliği’nde ki talanın, Kaçak Saray'ın Ankapark'ın  peşini bırakmayacağız. Talan sürecine ortak olan herkes yargı önünde hesap verecek. Davanın Yargıtay'dan döneceğine olan inancımız tamdır. Bu dava bitmez. "

"Umutlarımızı kıramazlar, AOÇ düşlerimizi yok edemezler"

Candan "Umutlarımızı kıramazlar, AOÇ düşlerimizi yok edemezler. AOÇ ,ağaçların dalından meyvesini yiyeceğimiz, gölgesinde serinleyeceğimiz, ağaçların altında oturup soluklanacağımız, özgürlüğün ve demokrasinin  alanı  olacak, biz de bunu göreceğiz. Varlıklarını, cübbelerini, temsiliyetlerini  Cumhuriyet'e borçlu olanlar bilmelidir ki red ettikleri bu dava ile reddedilen, çocuklarımızın geleceğidir, özgürlüktür, demokrasidir” şeklinde konuştu.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, “Atatürk Orman Çiftliği bize emanet edilmiştir. Çok yanlış bir karar,  Yargıtay’dan umutlu bir karar bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.


Toplam Görüntülenme : 7052
Kategori Haberleri

AOÇ yasa değişikliğinde suç işlediler. Vasiyete ihanet ettiler
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nin “Torba yasa” ile 29 yıllığına Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine “Bu devir hukuka aykırıdır, Vasiyete ihanet edildi” diyerek tepki gösterdi.
17 Mayıs 2018
Mimarlar Gökçek dönemi AnKara Rapor’u kamuoyuna sundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Melih Gökçek'in 23,5 yıllık başkanlık döneminin Başkent’e verdiği hasarı anlatan AnKara Rapor’u ve 1994-2017 Türkiye ve kent gündemini konu alan zaman çizelgesini Gökçek’in istifasının kırkında kamuoyuna tanıttı.
11 Aralık 2017
Mimarlar Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent'e telafisi imkansız zararlar veren ve istifa eden eski Ankara Büyükşehir Başkanı Melih Gökçek'in peşini bırakmıyor.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Gökçek'in 23.5 yıldır Ankara'ya verdiği zararı anlatan hasar tespit raporunun özetini içeren bir dosya ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusuna sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve milletvekilleri de destek verdi.
30 Ekim 2017
Torba yasada amaç AOÇ’deki hukuksuzluğa kılıf biçmek
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin torba yasaya eklenen 6. Madde ile AOÇ içinde Hayvanat Bahçesi olarak ayrılan Ankapark alanında plan yapma yetkisinin ve intifa hakkının 10 yıldan 30 yıla çıkartılmasına  “Bu madde davalarımızı devre dışı bırakmak ve kamu yararına aykırı işlemler yapan ve kamuyu zarara uğratan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nı yargıdan kaçırmak için konulmuştur. Amaç hukuksuzluğa kılıf biçmektir’’  diyerek tepki gösterdi
02 Ekim 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!