Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
AOÇ talanı iznine tepki

AOÇ talanı iznine tepki

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Atatürk Orman Çiftliği arazisinde dev hayvanat bahçesi yapılmasını öngören Bakanlar Kurulu Kararı’na tepki gösterdi.

Atatürk Orman Çiftliği’nde bulunan hayvanat bahçesi Bakanlar Kurulu Kararı ile yenileme alanına dahil edildi. Mimarlar Odası karara tepki gösterdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan konuya ilişkin olarak davanın sürmekte olduğunu hatırlatarak; “Ankara’nın akciğerleri olan Atatürk Orman çiftliği Bakanlar Kurulu Kararları ile yapılaşmaya doğru gidiyor. Atatürk Orman Çiftliği 1. dereceden doğal sit alanı içerisinde bulunması ve Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı plan değişikliğini yargıya taşıdık, dava sürüyor. Dava sonucunu beklemeden, yangından mal kaçırır edasıyla Atatürk Orman Çiftliğini yenileme alanına alarak, yapılaşma izni veren bu karar düşündürücü. AOÇ arazisi üzerinde hayvanat bahçesi alanını yenilemek dışında ne yapılacağı belirsiz. AOÇ arazisi üzerinde oynanmak istenen oyunu bozmak için meslek örgütü olarak elimizden geleni yapacağız. AOÇ’nin Kültürel peyzaj alanı ilan edilmesi için imza kampanyamız devam ediyor.”sözleriyle tepki gösterdi.

“Kimsenin babasının çiftliği değil”

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, Bakanlar Kurulu Kararını Melih Gökçek’e Atatürk Orman Çiftliğinin talanı için verilmiş bir izindir şeklinde yorumlayarak şu şekilde konuştu: “ Önce Başbakanlık Hizmet Binası, şimdi ise Hayvanat Bahçesi’nden söz ediliyor. Yenileme alanı ilan edilen alan mevcut hayvanat bahçesi sınırlarını aşan bir alandır. Bu durum AOÇ’nin kuruluş amacına aykırıdır. 21. yüzyılın bilimi küresel ısınmayla baş edebilmek için yapay ağaçlar yapımını arama yoluna girerken, AOÇ arazisi üzerinde yapılan ağaç katliamı bu yüzyılın anlayışına sığmamakta ve oldukça üzücüdür. Kentsel dönüşümün bir parçası haline getirilen AOÇ arazisinde Büyükşehir Belediyesi’nin dozerlerinin, araçlarının çalıştığını gördük. Ankara’nın akciğerlerini ve yeşil alanını delik deşik etmeye başlayan Büyükşehir Belediyesi AOÇ’nin doğasını tahrip etmekte geç kalmadı. Keyfi uygulamalarla, Ankara’nın akciğerlerinin ve Atatürk Orman Çiftliği’nin kimliğinin yok edilişine Ankaralılar, zoraki tanıklık ettiriliyor. Melih Gökçek, Atatürk Orman çiftliği arazisi üzerinden ellerini çekmelidir. Orası kimsenin babasının çiftliği değildir. Ankaralılarındır.”


Toplam Görüntülenme : 6497
Kategori Haberleri

Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016
Atatürk’ün Tarihi Marmara Köşkü yıkıldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in simge mekânlarından, Atatürk’ün çiftlik evi olarak Ernest Egli tarafından tasarlanan Marmara Köşkü’nün yıkıldığını bildirerek, “Üzgünüz, öfkeliyiz. Bu öfke sadece bizim değil bütün toplumun olmalı. Değerlerimizi kaybetmeye başladıkça geleceğimizi kaybedeceğiz, çocuklarımızın geleceği tehdit altında” diyerek tepki gösterdi.
18 Mayıs 2016
Parsel Parsel Ankara davası yine ertelendi, Turgut Kazan isyan etti
22 Nisan 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!