Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
AOÇ düşlerinde ödüller sahiplerini buldu

AOÇ düşlerinde ödüller sahiplerini buldu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Atatürk Orman Çiftliği alanları için açtığı kent düşleri fikir proje yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu.

Kent Düşleri Fikir Yarışması Atatürk Orman Çiftliği Kolokyumu yapıldı. Atatürk Orman Çiftliği alanlarını kapsayan uluslararası yarışmada iki kategoride ödüllerin sahiplerini bulduğu geceye kentlilerin ilgisi yoğun oldu. Kolokyum gecesinde  açılış konuşmasını Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan yaptı. Candan, “ Atatürk Orman Çiftliği talan edilmesin diye yürüttüğümüz mücadelede AOÇ düşlerini topladık. Açtığımız Uluslararası yarışmada büyük bir özveri ile çalışan jüri üyeleri ve emekle düşlerini büyüten tüm proje sahiplerine teşekkür ederiz. Bizim için anlamı büyük olan AOÇ Kent Düşleri Fikir Yarışmasının kollokyumunu yine anlamlı bir haftada Mimarlık Haftası’nda yapıyoruz. Atatürk Orman Çiftliği  mücadelesi bu düşlerle birlikte yeni bir sürece evrilecek” dedi.

AOÇ düşlerinin anlatıldığı projelere  jüri tarafından "birincilik ödülü" verilmedi. Jüri üyeleri, Atatürk Orman Çiftliği alanlarında getirilen önerilerin Ankara Kent bütününde doğal, mekansal ve toplumsal anlamda bütünleşmesi, Başkent Ankara’nın yeşil sistemi içinde yeri ve öneminin vurgulanması; Halkın sağlığı, mutluluğu açısından, dinlenme-yenilenme amaçlı rekreasyon potansiyelinin korunması;  Atatürk Orman Çiftliğinin kuruluş amaçları ve felsefesi ile bağışlanma koşullarına uyarlılık sağlanması, amaçların bu doğrultuda geliştirilmesi; Atatürk Orman Çiftliği’nin asıl dayanağı olan tarımsal üretim işlevinin, üretim kültür ve eğitim kavramları ile birlikte geliştirilmesi; Toplumsallaşma, kamusal mekanda ortak yaşam kültürünün geliştirilmesi, Projenin getirdiği önerilerin tüm alanı kapsayıcılığı; 2. Atatürk Orman Çiftliği’nin sahip olduğu doğal değerleri ile bir ‘Kültür Mirası’ olarak da korunması ve restorasyonu; gibi kriterleri dikkate aldıklarını ifade ederek birincilik ödülünü vermeyi uygun görmediklerini belirtti.

Ödüller paylaşıldı

İki farklı kategoride değerlendirilen, Profesyonel kategoride ve Öğrenci kategorisindeki diğer ödüller ise şöyle;

Öğrenci kategorisinde ikincilik ödülünü Zeynep Sıddı Yılmaz’ın projesi ve Golden Nadimi, Merve Okkalı’nın projeleri değer bulunurken; Jüri Teşvik Ödüllerini Cafer Kutru, Mehmet Şükrü Geyik, Zeki Derin; Mertkan Günaslan, Kübran Nazlı Şahin; Yasemin Malkoç, Meryem Mihrinur Düzenli; Türker Naci Şaylan paylaştı.

Profesyonel Kategoride:  İkincilik ödülünü bir proje ekibi olarak katılan, Serdar Malkoç Alpaslan Nizamoğlu, Atagül Nizamoğlu, Ayhan Erdoğan, Bilge Bektaş, Burak Özgür, Cansu Demir, Ceren İlter, Gözde Güldal, Şelale Balambar alırken diğer ikincilik ödülünü ise Fulya Selçuk’un projesi aldı.

Üçüncülük Ödülünü Başak Eren, Buse Özçelik projesiyle Sevgi Arıöz, Eren Çağdaş Bilgiç, Ece Tümer, İrem Şanlı, Gökçe Kırmacı, Yunus Taş’ın birlikte çalıştığı proje değer bulundu.

Gecenin sonunda Atatürk Orman Çiftliği ürünlerinden oluşan kokteyl katılımcılara sürpriz oldu.


Toplam Görüntülenme : 7735
Kategori Haberleri

AOÇ yasa değişikliğinde suç işlediler. Vasiyete ihanet ettiler
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nin “Torba yasa” ile 29 yıllığına Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine “Bu devir hukuka aykırıdır, Vasiyete ihanet edildi” diyerek tepki gösterdi.
17 Mayıs 2018
Mimarlar Gökçek dönemi AnKara Rapor’u kamuoyuna sundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Melih Gökçek'in 23,5 yıllık başkanlık döneminin Başkent’e verdiği hasarı anlatan AnKara Rapor’u ve 1994-2017 Türkiye ve kent gündemini konu alan zaman çizelgesini Gökçek’in istifasının kırkında kamuoyuna tanıttı.
11 Aralık 2017
Mimarlar Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent'e telafisi imkansız zararlar veren ve istifa eden eski Ankara Büyükşehir Başkanı Melih Gökçek'in peşini bırakmıyor.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Gökçek'in 23.5 yıldır Ankara'ya verdiği zararı anlatan hasar tespit raporunun özetini içeren bir dosya ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusuna sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve milletvekilleri de destek verdi.
30 Ekim 2017
Torba yasada amaç AOÇ’deki hukuksuzluğa kılıf biçmek
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin torba yasaya eklenen 6. Madde ile AOÇ içinde Hayvanat Bahçesi olarak ayrılan Ankapark alanında plan yapma yetkisinin ve intifa hakkının 10 yıldan 30 yıla çıkartılmasına  “Bu madde davalarımızı devre dışı bırakmak ve kamu yararına aykırı işlemler yapan ve kamuyu zarara uğratan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nı yargıdan kaçırmak için konulmuştur. Amaç hukuksuzluğa kılıf biçmektir’’  diyerek tepki gösterdi
02 Ekim 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!