Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
AOÇ düşlerinde ödüller sahiplerini buldu

AOÇ düşlerinde ödüller sahiplerini buldu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Atatürk Orman Çiftliği alanları için açtığı kent düşleri fikir proje yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu.

Kent Düşleri Fikir Yarışması Atatürk Orman Çiftliği Kolokyumu yapıldı. Atatürk Orman Çiftliği alanlarını kapsayan uluslararası yarışmada iki kategoride ödüllerin sahiplerini bulduğu geceye kentlilerin ilgisi yoğun oldu. Kolokyum gecesinde  açılış konuşmasını Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan yaptı. Candan, “ Atatürk Orman Çiftliği talan edilmesin diye yürüttüğümüz mücadelede AOÇ düşlerini topladık. Açtığımız Uluslararası yarışmada büyük bir özveri ile çalışan jüri üyeleri ve emekle düşlerini büyüten tüm proje sahiplerine teşekkür ederiz. Bizim için anlamı büyük olan AOÇ Kent Düşleri Fikir Yarışmasının kollokyumunu yine anlamlı bir haftada Mimarlık Haftası’nda yapıyoruz. Atatürk Orman Çiftliği  mücadelesi bu düşlerle birlikte yeni bir sürece evrilecek” dedi.

AOÇ düşlerinin anlatıldığı projelere  jüri tarafından "birincilik ödülü" verilmedi. Jüri üyeleri, Atatürk Orman Çiftliği alanlarında getirilen önerilerin Ankara Kent bütününde doğal, mekansal ve toplumsal anlamda bütünleşmesi, Başkent Ankara’nın yeşil sistemi içinde yeri ve öneminin vurgulanması; Halkın sağlığı, mutluluğu açısından, dinlenme-yenilenme amaçlı rekreasyon potansiyelinin korunması;  Atatürk Orman Çiftliğinin kuruluş amaçları ve felsefesi ile bağışlanma koşullarına uyarlılık sağlanması, amaçların bu doğrultuda geliştirilmesi; Atatürk Orman Çiftliği’nin asıl dayanağı olan tarımsal üretim işlevinin, üretim kültür ve eğitim kavramları ile birlikte geliştirilmesi; Toplumsallaşma, kamusal mekanda ortak yaşam kültürünün geliştirilmesi, Projenin getirdiği önerilerin tüm alanı kapsayıcılığı; 2. Atatürk Orman Çiftliği’nin sahip olduğu doğal değerleri ile bir ‘Kültür Mirası’ olarak da korunması ve restorasyonu; gibi kriterleri dikkate aldıklarını ifade ederek birincilik ödülünü vermeyi uygun görmediklerini belirtti.

Ödüller paylaşıldı

İki farklı kategoride değerlendirilen, Profesyonel kategoride ve Öğrenci kategorisindeki diğer ödüller ise şöyle;

Öğrenci kategorisinde ikincilik ödülünü Zeynep Sıddı Yılmaz’ın projesi ve Golden Nadimi, Merve Okkalı’nın projeleri değer bulunurken; Jüri Teşvik Ödüllerini Cafer Kutru, Mehmet Şükrü Geyik, Zeki Derin; Mertkan Günaslan, Kübran Nazlı Şahin; Yasemin Malkoç, Meryem Mihrinur Düzenli; Türker Naci Şaylan paylaştı.

Profesyonel Kategoride:  İkincilik ödülünü bir proje ekibi olarak katılan, Serdar Malkoç Alpaslan Nizamoğlu, Atagül Nizamoğlu, Ayhan Erdoğan, Bilge Bektaş, Burak Özgür, Cansu Demir, Ceren İlter, Gözde Güldal, Şelale Balambar alırken diğer ikincilik ödülünü ise Fulya Selçuk’un projesi aldı.

Üçüncülük Ödülünü Başak Eren, Buse Özçelik projesiyle Sevgi Arıöz, Eren Çağdaş Bilgiç, Ece Tümer, İrem Şanlı, Gökçe Kırmacı, Yunus Taş’ın birlikte çalıştığı proje değer bulundu.

Gecenin sonunda Atatürk Orman Çiftliği ürünlerinden oluşan kokteyl katılımcılara sürpriz oldu.


Toplam Görüntülenme : 9815
Kategori Haberleri

Mimarlar’dan İmamoğlu’na Kaçak Saray kitabı
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun Atatürk’ün şartlı bağışı ihlal edilerek,  AOÇ'de hukuksuz bir şekilde binlerce ağaç katledilerek ve halkın paraları israf edilerek inşa edilen Kaçak Saray’a gitmesi kamuoyunda büyük tepkilere yol açtı.
11 Ocak 2019
Yargı AOÇ spor alanında yüksek yapılaşmaya izin vermedi
Ankara 7. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda Atatürk Orman Çiftliği’nde “spor alanı” amaçlı plan değişikliklerinin yüksek yoğunluklu yapılaşma içerdiğini, AOÇ’nin kimliğini bozacak nitelikte olduğunu “yapılaşma koşulları” açısından imar mevzuatı, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olduğunu belirterek iptal etti.
02 Ocak 2019
AİHM Kaçak Saray maliyetleri davasında bilgi vermeyen hükümetten savunma istedi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Bilgi edinme kanuna göre Kaçak Saray’ın maliyetlerinin açıklanmasına ilişkin taleplerine hukuksal olarak cevap alamayınca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdığı  davada  AİHM 31  Ocak 2019 tarihine kadar hükümetten  belgeleri sordu ve savunma istedi.
23 Ekim 2018
Bilirkişilerden AOÇ yol planlarına ilişkin ders niteliğinde rapor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, AOÇ’nin Atatürk’ün vasiyetine ve şartlı bağışına aykırı olarak amaç dışı kullanılması ve küçültülmesi sürecinin bir parçası olan AOÇ yol planlarına ilişkin Çevre Şehircilik Bakanlığı’na açtığı davada bilirkişi raporu yayınlandı.
11 Temmuz 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!