Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Atatürk Orman Çiftliği fikirleri yarıştı

Atatürk Orman Çiftliği fikirleri yarıştı

Mimarlar Atatürk Orman Çiftliği Kent düşleri Fikir yarışmasını halk katılımıyla gerçekleştirdi. Kentliler salona sığmadı.

“AOÇ fikirleri yarışıyor, halk buluşuyor” başlığı altında gerçekleştirilen buluşmada halk salondan taştı, yoğun ilgi ile karşılanan etkinlikte oturacak yer bulmakta güçlük çeken katılımcılar, etkinliği ayakta takip etti. Açılış konuşmasını Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan yaptı. Candan, “Bugün 12 Eylül faşizminin yıldönümü.12 Eylül topluma verdiği zarar kadar AOÇ’ye de zarar verdi” dedi.

Hukukun bitirildiği bir noktada tek sığınağımız Evrensel hukuk ilkeleridir

 12 Eylül faşizmi, AOÇ’den üç önemli toprak parçası koparttı. Devlet Mezarlığı, Eski hipodrom alanındaki Atatürk Kültür Merkezi ve Gazi Üniversitesi’ne verilen araziler 12 Eylülün AOÇ’deki  izleridir diyen Candan Şöyle devam etti: “Cumhuriyet’in özgürlükçü değerlerinin kurucu mekanı olan AOÇ  bağrına saplanan kaçak saray ile birlikte yeni bir kurucu sürecin mesajlarını veriyor. Rejime karşı bir meydan okumanın mekânsal karşılığı olan Kaçak Saray, Cumhuriyet ile hesaplaşmanın, zorbalığın, hukuksuzluğun otoriterliğin kibrin ve israfın aynası haline geldi. Bu ayna toplumun akıl tutulmasını çatlattı. Bizim bilimin ve yaratıcılığın gücü ile yürüttüğümüz mücadele ile milyonlar bu aynada gerçeği gördü, bakıyı gördü. İspanya’da Franco faşizmine karşı Salamanca Üniversitesi Rektörü Miguel de Unamuno böyle ortamlarda susmak yalan söylemektir demişti. Biz hedef gösterilsek de, tehdit edilsek de hakkımızda davalar açılsa da susmayacağız. Susmak yalan söylemektir, kabullenmektir. Susmayacağız ve AOÇ için umutlarımızı eksik etmeyeceğiz. Şu anda 60 davamız var, iptal kararlarımız var, sorulan binlerce soruya verilmeyen cevaplar var. Hukukun bitirildiği bir noktada tek sığınağımız evrensel hukuk ilkeleridir, onun için  AİHM’e gitmeye hazırlanıyoruz. Bu mahkeme kararlarına yöneticilerin uymasını istediğimizde, tüm yöneticilerimizin ve kişilerin hedef gösterildiği bir süreçle karşı karşıya kaldık. Tek suçumuz ise mahkemenin verdiği kararları uygulayın demek. Yarışmaya katılarak bize ümit veren meslektaşlarımız ve öğrencilerimiz var. Tüm muhalefet partileri AOÇ’deki hukuksuzluk için anlamlı bir ortak tavır gösterdi. Toplumsal bir aradalığının en güzel örneği bu mücadelenin içerisinde harmanladı. Çünkü kaçak saray bir bina değildi. Onun için tüm siyasetin ana gündemi oldu. AOÇ mücadelesinde bize omuz veren destekleyen herkese teşekkür ederiz.  AOÇ umudunu kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz, son sözümüz söylenmedi, şimdi düşlerimizle yeniden başlıyoruz.”

CHP  İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve Ankara Milletvekili  Aylin Nazlıaka büyük halk jürisinde yer alan isimler arasındaydı. Aylin Nazlıaka yaptığı konuşmada, “Ankara Mimarlar Odası etkili şekilde Ankara’da çözüm üretmek için mücadele eden bir yapı. AOÇ Cumhuriyet tarihi ile özdeşleşmiş bir yer, aynı zamanda ormancılık hatırasına sahip bir yer. Her fırsatta Ankara’nın ciğerlerine saplanan bu hançeri, kaçak yapıları dile getiriyoruz. İnançla yüreğimizi koyarak yan yana durarak Ankara’da mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

Mustafa Balbay ‘da, Atatürk Orman Çiftliği için fikir üreten gençlerle bir arada olmak ümitlerimizi büyütüyor, Mimarlar Odası Ankara Şubesinin verdiği mücadeleyi parlamentoya taşımak bizim görevimiz, bu mücadelenin yanında olacağız” dedi.

Yarışmacılar düşlerini savundu

Atatürk Orman Çiftliği alanlarının en geniş sınırları ve kaçak yapılaşmalar üzerinde fikir geliştiren, profesyonel ve öğrenci kategorisindeki projelerin ilk değerlendirmesi jüri tarafından gerçekleştirilmişti. Yarışma jürisi, yaptığı değerlendirme sonucunda, her fikrin olumlu yanlarını öne çıkartarak, 16 fikir projesini herkesin katılacağı ortamda fikir sahipleri ile birlikte tartıştı. Kaçak sarayı yıkan ve Kaçak saray’ı tarım enstitüsüne dönüştüren, erimeye bırakan tüm yapıları yıkan ve tüm yapıları değiştiren birbirinden farklı radikal fikirler de tartışıldı. Kentliler yarışmacıları soru yağmuruna tutarken, etkili bir sunum yapan yarışmacıları terletti. Yarışmacılar, halkla ve jüri üyeleri ile tartışarak fikirlerini savundu. Etkinliğin sonunda Atatürk Orman Çiftliği ürünleri ikram edildi.


Toplam Görüntülenme : 9630
Kategori Haberleri

Mimarlar, AOÇ hukuk mücadelesinde bir kazanım daha elde etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  AOÇ alanları özgürleşmesi için verdiği mücadelede bir kazanım daha elde etti.
02 Temmuz 2019
Mimarlar, AOÇ mücadelesinde bir kazanım daha elde etti
Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “ Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinin her aşamasında zincirleme açtığımız davalarda bir kazanım daha elde ettik. AOÇ özgürleşene kadar mücadelemiz devam edecek “ dedi.
29 Nisan 2019
AOÇ’de 1 metrekare alanın yıllık kirası 10 kuruş! AOÇ müdürü derhal istifa etsin
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ arazileri talanının kiralama yöntemiyle devam ettiğini belirterek, 24 Nisan 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ihale ilanı ile AOÇ arazilerinde yaklaşık 1 milyon metrekarelik alanın tarımsal üretim alanı adı altında kiralama yöntemiyle ihaleye çıkartıldığını bildirdi.
24 Nisan 2019
Atatürk Orman Çiftliği’nde 250 bin metrekare daha yapılaşmaya açılıyor
Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan  “Atatürk Orman Çiftliği alanlarının Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı kullanımlara son verilmelidir. Özel Kuvvetler AOÇ arazisinde değil, başka yerde konuşlansın” dedi.
26 Mart 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!