Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
“Atatürk Orman Çiftliği Panayır alanınız değil”

“Atatürk Orman Çiftliği Panayır alanınız değil”

AOÇ’de talan bitmiyor, Çevre ve Şehircilik, AOÇ’ye şimdi de fuar, panayır alanı kurma niyetiyle AOÇ planlarını askıya çıkardı.

Atatürk Orman Çiftliği alanlarında fuar festival ve Panayır alanı yapılmasına ilişkin Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nde dün askıya çıkan 1/10.000 ilk koruma Amaçlı nazım imar Planı'na ilişkin Mimarlar odası Ankara şubesinden sert çıktı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan " Atatürk Orman Çiftliği sizin Panayır alanınız değildir. Planınızı da alın gidin" dedi.

“Bakanlık AOÇ’ye hangi hakla plan yapıyor”

Atatürk Orman Çiftliği Ana Plan'ı iptal edilince yine parçacı şekilde alelacele plan yaparak AOÇ’nin bütünlüğünü parçalamaya çalışıldığına dikkat çeken Candan AOÇ’de panayıra tepki gösterdi: "Atatürk Orman Çiftliği ulusal bellek alanıdır, Atatürk'ün vasiyeti ile bize bırakılmıştır. Onun karakterini anlamayanların AOÇ’yi parçalayarak yok etmesine izin vermeyeceğiz. Çevre Şehircilik Bakanlığı AOÇ alanlarında hangi hakla plan yapıyor. 5659 sayılı kanuna göre bu yetki 2006 yılında Büyükşehir belediyesine verildi. Büyükşehir Belediyesi de iki kere plan yaptı, bunu beceremedi. Çevre Şehircilik Bakanlığı özel kanunla çerçevesi belirlenmiş bu alana plan yapamaz. AOÇ ile ilgili yaptığı bütün planlar kanun dışıdır.

“Bu ne aymazlıktır”

İronik olan, 03 Ağustos’ta ana plan iptalini duyan çevre ve şehircilik bakanlığı Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin elinden alarak olmayan bir plan ismi kullanarak “tadilen“ dendiğini vurgulayan Candan "AOÇ arazi bütünlüğü içerisinde hangi tadilen plandan bahsediyorlar. Daha önce Fuar, panayır ve Festival Alanına Koruma Amaçlı Nazım İmar Planını yapmışlar da değiştiriyorlarmış gibi “ tadilen “ diyorlar. Bu ne aymazlıktır. Kimi kandırmaya çalışıyorsunuz. Artık kelimeler , sabırlar tükenmiştir. Biliyoruz ki bu gün yine medyada “ biz Atatürk”ün vasiyetini yerine getiriyor, eğlence merkezleri kuruyoruz” diyecekler. Ülkesinin tam bağımsızlık ile üretim ile çağdaşlıkla bezeyen Atatürk’ün halkına vasiyetinde dinlenme ve eğlenme amaçlı bağışındaki derinliği siz anlayamazsınız, anlamanızı da beklemiyoruz zaten. AOÇ’den rant odaklı ideolojik aklınızla donattığınız ellerinizi çekin. Uzmanlarımız askıda olan planı inceliyor, detaylarını kamuoyuyla paylaşacağız, planı AOÇ deki 61.davamız olarak yargıya taşıyacağız. Atatürk Orman Çiftliği kimsenin panayır alanı değildir, planlarınızı da alın gidin. ”


Toplam Görüntülenme : 7537
Kategori Haberleri

AOÇ yasa değişikliğinde suç işlediler. Vasiyete ihanet ettiler
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nin “Torba yasa” ile 29 yıllığına Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine “Bu devir hukuka aykırıdır, Vasiyete ihanet edildi” diyerek tepki gösterdi.
17 Mayıs 2018
Mimarlar Gökçek dönemi AnKara Rapor’u kamuoyuna sundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Melih Gökçek'in 23,5 yıllık başkanlık döneminin Başkent’e verdiği hasarı anlatan AnKara Rapor’u ve 1994-2017 Türkiye ve kent gündemini konu alan zaman çizelgesini Gökçek’in istifasının kırkında kamuoyuna tanıttı.
11 Aralık 2017
Mimarlar Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent'e telafisi imkansız zararlar veren ve istifa eden eski Ankara Büyükşehir Başkanı Melih Gökçek'in peşini bırakmıyor.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Gökçek'in 23.5 yıldır Ankara'ya verdiği zararı anlatan hasar tespit raporunun özetini içeren bir dosya ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusuna sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve milletvekilleri de destek verdi.
30 Ekim 2017
Torba yasada amaç AOÇ’deki hukuksuzluğa kılıf biçmek
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin torba yasaya eklenen 6. Madde ile AOÇ içinde Hayvanat Bahçesi olarak ayrılan Ankapark alanında plan yapma yetkisinin ve intifa hakkının 10 yıldan 30 yıla çıkartılmasına  “Bu madde davalarımızı devre dışı bırakmak ve kamu yararına aykırı işlemler yapan ve kamuyu zarara uğratan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nı yargıdan kaçırmak için konulmuştur. Amaç hukuksuzluğa kılıf biçmektir’’  diyerek tepki gösterdi
02 Ekim 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!