Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
“Atatürk Orman Çiftliği Panayır alanınız değil”

“Atatürk Orman Çiftliği Panayır alanınız değil”

AOÇ’de talan bitmiyor, Çevre ve Şehircilik, AOÇ’ye şimdi de fuar, panayır alanı kurma niyetiyle AOÇ planlarını askıya çıkardı.

Atatürk Orman Çiftliği alanlarında fuar festival ve Panayır alanı yapılmasına ilişkin Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nde dün askıya çıkan 1/10.000 ilk koruma Amaçlı nazım imar Planı'na ilişkin Mimarlar odası Ankara şubesinden sert çıktı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan " Atatürk Orman Çiftliği sizin Panayır alanınız değildir. Planınızı da alın gidin" dedi.

“Bakanlık AOÇ’ye hangi hakla plan yapıyor”

Atatürk Orman Çiftliği Ana Plan'ı iptal edilince yine parçacı şekilde alelacele plan yaparak AOÇ’nin bütünlüğünü parçalamaya çalışıldığına dikkat çeken Candan AOÇ’de panayıra tepki gösterdi: "Atatürk Orman Çiftliği ulusal bellek alanıdır, Atatürk'ün vasiyeti ile bize bırakılmıştır. Onun karakterini anlamayanların AOÇ’yi parçalayarak yok etmesine izin vermeyeceğiz. Çevre Şehircilik Bakanlığı AOÇ alanlarında hangi hakla plan yapıyor. 5659 sayılı kanuna göre bu yetki 2006 yılında Büyükşehir belediyesine verildi. Büyükşehir Belediyesi de iki kere plan yaptı, bunu beceremedi. Çevre Şehircilik Bakanlığı özel kanunla çerçevesi belirlenmiş bu alana plan yapamaz. AOÇ ile ilgili yaptığı bütün planlar kanun dışıdır.

“Bu ne aymazlıktır”

İronik olan, 03 Ağustos’ta ana plan iptalini duyan çevre ve şehircilik bakanlığı Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin elinden alarak olmayan bir plan ismi kullanarak “tadilen“ dendiğini vurgulayan Candan "AOÇ arazi bütünlüğü içerisinde hangi tadilen plandan bahsediyorlar. Daha önce Fuar, panayır ve Festival Alanına Koruma Amaçlı Nazım İmar Planını yapmışlar da değiştiriyorlarmış gibi “ tadilen “ diyorlar. Bu ne aymazlıktır. Kimi kandırmaya çalışıyorsunuz. Artık kelimeler , sabırlar tükenmiştir. Biliyoruz ki bu gün yine medyada “ biz Atatürk”ün vasiyetini yerine getiriyor, eğlence merkezleri kuruyoruz” diyecekler. Ülkesinin tam bağımsızlık ile üretim ile çağdaşlıkla bezeyen Atatürk’ün halkına vasiyetinde dinlenme ve eğlenme amaçlı bağışındaki derinliği siz anlayamazsınız, anlamanızı da beklemiyoruz zaten. AOÇ’den rant odaklı ideolojik aklınızla donattığınız ellerinizi çekin. Uzmanlarımız askıda olan planı inceliyor, detaylarını kamuoyuyla paylaşacağız, planı AOÇ deki 61.davamız olarak yargıya taşıyacağız. Atatürk Orman Çiftliği kimsenin panayır alanı değildir, planlarınızı da alın gidin. ”


Toplam Görüntülenme : 9449
Kategori Haberleri

Mimarlar’dan İmamoğlu’na Kaçak Saray kitabı
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun Atatürk’ün şartlı bağışı ihlal edilerek,  AOÇ'de hukuksuz bir şekilde binlerce ağaç katledilerek ve halkın paraları israf edilerek inşa edilen Kaçak Saray’a gitmesi kamuoyunda büyük tepkilere yol açtı.
11 Ocak 2019
Yargı AOÇ spor alanında yüksek yapılaşmaya izin vermedi
Ankara 7. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda Atatürk Orman Çiftliği’nde “spor alanı” amaçlı plan değişikliklerinin yüksek yoğunluklu yapılaşma içerdiğini, AOÇ’nin kimliğini bozacak nitelikte olduğunu “yapılaşma koşulları” açısından imar mevzuatı, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olduğunu belirterek iptal etti.
02 Ocak 2019
AİHM Kaçak Saray maliyetleri davasında bilgi vermeyen hükümetten savunma istedi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Bilgi edinme kanuna göre Kaçak Saray’ın maliyetlerinin açıklanmasına ilişkin taleplerine hukuksal olarak cevap alamayınca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdığı  davada  AİHM 31  Ocak 2019 tarihine kadar hükümetten  belgeleri sordu ve savunma istedi.
23 Ekim 2018
Bilirkişilerden AOÇ yol planlarına ilişkin ders niteliğinde rapor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, AOÇ’nin Atatürk’ün vasiyetine ve şartlı bağışına aykırı olarak amaç dışı kullanılması ve küçültülmesi sürecinin bir parçası olan AOÇ yol planlarına ilişkin Çevre Şehircilik Bakanlığı’na açtığı davada bilirkişi raporu yayınlandı.
11 Temmuz 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!