Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
“Atatürk Orman Çiftliği Panayır alanınız değil”

“Atatürk Orman Çiftliği Panayır alanınız değil”

AOÇ’de talan bitmiyor, Çevre ve Şehircilik, AOÇ’ye şimdi de fuar, panayır alanı kurma niyetiyle AOÇ planlarını askıya çıkardı.

Atatürk Orman Çiftliği alanlarında fuar festival ve Panayır alanı yapılmasına ilişkin Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nde dün askıya çıkan 1/10.000 ilk koruma Amaçlı nazım imar Planı'na ilişkin Mimarlar odası Ankara şubesinden sert çıktı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan " Atatürk Orman Çiftliği sizin Panayır alanınız değildir. Planınızı da alın gidin" dedi.

“Bakanlık AOÇ’ye hangi hakla plan yapıyor”

Atatürk Orman Çiftliği Ana Plan'ı iptal edilince yine parçacı şekilde alelacele plan yaparak AOÇ’nin bütünlüğünü parçalamaya çalışıldığına dikkat çeken Candan AOÇ’de panayıra tepki gösterdi: "Atatürk Orman Çiftliği ulusal bellek alanıdır, Atatürk'ün vasiyeti ile bize bırakılmıştır. Onun karakterini anlamayanların AOÇ’yi parçalayarak yok etmesine izin vermeyeceğiz. Çevre Şehircilik Bakanlığı AOÇ alanlarında hangi hakla plan yapıyor. 5659 sayılı kanuna göre bu yetki 2006 yılında Büyükşehir belediyesine verildi. Büyükşehir Belediyesi de iki kere plan yaptı, bunu beceremedi. Çevre Şehircilik Bakanlığı özel kanunla çerçevesi belirlenmiş bu alana plan yapamaz. AOÇ ile ilgili yaptığı bütün planlar kanun dışıdır.

“Bu ne aymazlıktır”

İronik olan, 03 Ağustos’ta ana plan iptalini duyan çevre ve şehircilik bakanlığı Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin elinden alarak olmayan bir plan ismi kullanarak “tadilen“ dendiğini vurgulayan Candan "AOÇ arazi bütünlüğü içerisinde hangi tadilen plandan bahsediyorlar. Daha önce Fuar, panayır ve Festival Alanına Koruma Amaçlı Nazım İmar Planını yapmışlar da değiştiriyorlarmış gibi “ tadilen “ diyorlar. Bu ne aymazlıktır. Kimi kandırmaya çalışıyorsunuz. Artık kelimeler , sabırlar tükenmiştir. Biliyoruz ki bu gün yine medyada “ biz Atatürk”ün vasiyetini yerine getiriyor, eğlence merkezleri kuruyoruz” diyecekler. Ülkesinin tam bağımsızlık ile üretim ile çağdaşlıkla bezeyen Atatürk’ün halkına vasiyetinde dinlenme ve eğlenme amaçlı bağışındaki derinliği siz anlayamazsınız, anlamanızı da beklemiyoruz zaten. AOÇ’den rant odaklı ideolojik aklınızla donattığınız ellerinizi çekin. Uzmanlarımız askıda olan planı inceliyor, detaylarını kamuoyuyla paylaşacağız, planı AOÇ deki 61.davamız olarak yargıya taşıyacağız. Atatürk Orman Çiftliği kimsenin panayır alanı değildir, planlarınızı da alın gidin. ”


Toplam Görüntülenme : 10415
Kategori Haberleri

Mimarlar, AOÇ hukuk mücadelesinde bir kazanım daha elde etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  AOÇ alanları özgürleşmesi için verdiği mücadelede bir kazanım daha elde etti.
02 Temmuz 2019
Mimarlar, AOÇ mücadelesinde bir kazanım daha elde etti
Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “ Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinin her aşamasında zincirleme açtığımız davalarda bir kazanım daha elde ettik. AOÇ özgürleşene kadar mücadelemiz devam edecek “ dedi.
29 Nisan 2019
AOÇ’de 1 metrekare alanın yıllık kirası 10 kuruş! AOÇ müdürü derhal istifa etsin
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ arazileri talanının kiralama yöntemiyle devam ettiğini belirterek, 24 Nisan 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ihale ilanı ile AOÇ arazilerinde yaklaşık 1 milyon metrekarelik alanın tarımsal üretim alanı adı altında kiralama yöntemiyle ihaleye çıkartıldığını bildirdi.
24 Nisan 2019
Atatürk Orman Çiftliği’nde 250 bin metrekare daha yapılaşmaya açılıyor
Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan  “Atatürk Orman Çiftliği alanlarının Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı kullanımlara son verilmelidir. Özel Kuvvetler AOÇ arazisinde değil, başka yerde konuşlansın” dedi.
26 Mart 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!