Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
AOÇ’de halk jürisi 12 Eylül’de

AOÇ’de halk jürisi 12 Eylül’de

Atatürk Orman Çiftliği için Kent düşleri fikir proje yarışmasında 12 Eylül’de kentlilerin karşısına çıkacak projeler  bugün Mimarlar Odası’nda yapılan basın toplantısıyla  tanıtıldı.  

AOÇ Kent Düşleri Fikir Proje Yarışması’nın değerlendirme jürisinin toplantısının sona ermesinin ardından 12 Eylül’de yapılacak, AOÇ Büyük jüri toplantısı için geri sayım başladı.Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, fikir projeleri hakkında kısa bilgi verdi. 12 Eylül de halkın karşısına çıkacak projeleri öne çıkan yönleri ile tartışılacağını belirten Candan  Projelerin halk tartışmasına çağrılmasının nedenlerini şöyle açıkladı: “ AOÇ için açtığımız fikir proje yarışmasında, 12 Eylül’de proje paftaları halka açık tartışmaya sunulacak. Yarışma katılımcılarının fikirlerini halkla tartışacağı  katılımcı bir yöntem belirledik. Her fikirde jüri üyeleri olarak eleştirdiklerimiz olsa da tüm projeleri olumlu yönleri ile halk tartışmasına davet ettik. Çok radikal fikirler var; örneğin; Sadece iki proje devlet mezarlığını kaldırmış. Devlet mezarlığını kaldırarak AOÇ ‘yi eski işlevine dönüştüren fikirler  var. Kaçak sarayın olduğu alanı tamamen kaldırarak demokrasi meydanı ve özgürlük tepesi haline gelmesi yaklaşımının kaynaklı tartışmaya davet edilen projeler var.  Diğer bir proje, Kaçak Sarayın işlevlendirmesinde Sarayı enstitü olarak değerlendiriyor Ankara bulvarını kaldırarak raylı sistemi öneriyor. AOÇ’yi bir üretim mekanizması olarak planlayan proje de tartışma için çağrıldı. Ankara çayının yeniden yeşille buluşturan projeyi halk tartışmasına davet ettik. AOÇ nin mevcut durumunu analiz etmiş, 4 paftamız var. Hatırlatma mekanı olarak algılayan temsiliyet olarak gören proje fikirleri var. 12 eylülde tüm projelerin bu özellikleri ile tartışılmak üzere  halkın karşısına çıkmasına karar verildi.”

Candan, Mimarlar Odası’nın proje çizmediği gibi bir algı oluşturulduğunu hatırlatarak, “Mimarlar Odası proje çizmiyor diyorlar, evet çizmiyoruz. Mimarlar Odası’nın anayasal görevi denetimi yapmaktır, proje çizmek değildir. Bir fikrin nasıl oluşacağına dair yöntem önerebiliriz. Ulucanlar Cezaevi’nin müze olmasında da Kent düşleri böyle bir yöntemdi. Ortak aklın hakim olmasını, AOÇ’deki yapıların ve Kaçak sarayın kamusal alan olarak kullanılmasını öneriyoruz.” 

Mimarlardan yöntem dersi


Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan: “Bir tarafta kapalı kapılar ardında AOÇ tahrip edildi. Katılımcılıktan ve çağdaş modern anlayıştan uzak sipariş dayalı bir yapılaşma görüyoruz. Diğer taraftan baktığınızda şeffaf katılımcı halka ait bir alanın katılımcılarla nasıl yönlendirildiğini görüyoruz nasıl fikir üretildiği görüyoruz. Yöntem böyle olur . Mimarlar Odası Ankara Şubesi  bu çalışmasıyla yöntemin nasıl olacağı konusunda da bir fikir ortaya koymuştur.” dedi. AOÇ mücadelesi ile ilgili kitap yazma aşamasında, AOÇ arazilerindeki devir işlemlerini çapraz sorguyla yaptıklarını vurgulayan Candan: “AOÇ arazileri kanunla devrediliyor,  satışı yapılıyor.  83 yılına kadar AOÇ arazilerinde satışın, devrin, kime yapılacağı kanunlarda dahi  belirtilmiş durumda. Günümüzde ise kanunla birlikte satış ve devirlerine baktığımızda farklı bir süreç karşımıza çıktı. Ön yazışmalarını yaptığımız için bilgileri kesinleştirdiğimiz zaman kamuoyu ile paylaşacağız. AOÇ mahallelerindeki Devlet Denetleme Kurulu raporları ve Sayıştay raporlarına baktığımızda AOÇ arazilerinin bir süre sonra sahipsiz şekilde el koyma süreçlerinin işletildiğini fark edebiliyorsunuz. Önümüzdeki süreçteki davalarımız ve mücadelemiz AOÇ’nin toprak bütünlüğüne yönelik olacak” dedi.

Gökçek’i kızdıracak Güvenpark cevabı

Güvenparkla ilgili Melih Gökçek’in Odalara çağrısı olduğunu hatırlatan gazetecinin odaların ne karşılık vereceği sorusuna ise Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan: “ Melih Gökçek 22 yıldır bilimsellikten uzak bir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak önce görevini yapmasını bekliyoruz, her yağmurda her tarafı göle çevrilen Ankara için görevini yapsın. Yazılı olarak ve basın aracılığıyla yaptığı çağrıyı ciddiye almıyoruz. Önce Ankaparktaki milyarlık oyuncaklarından vazgeçsin, Kaçak sarayı mühürlesin, halktan özür dilesin , 1 metre metro yapamamasının cevabını versin, ondan sonra dikkate alır mıyız, ciddiye alır mıyız almaz mıyız karar verebiliriz. Gökçek önce yerini doldursun” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan ise, “Bir kentin tarihsel dokusunu hiçe sayan, bilim ve teknikten uzak verilerle çalışan, biri Mimarlar Odası’nın muhatabı olamaz. Hiçbir yasaya uymadığı halde, en son  sanki yasa tanıyormuş gibi Mimarlar Odası’nı hedef göstererek provokatörlük yaptı. Çağrısını da samimiyetsiz buluyoruz” dedi. 


Toplam Görüntülenme : 5950
Kategori Haberleri

Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016
Atatürk’ün Tarihi Marmara Köşkü yıkıldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in simge mekânlarından, Atatürk’ün çiftlik evi olarak Ernest Egli tarafından tasarlanan Marmara Köşkü’nün yıkıldığını bildirerek, “Üzgünüz, öfkeliyiz. Bu öfke sadece bizim değil bütün toplumun olmalı. Değerlerimizi kaybetmeye başladıkça geleceğimizi kaybedeceğiz, çocuklarımızın geleceği tehdit altında” diyerek tepki gösterdi.
18 Mayıs 2016
Parsel Parsel Ankara davası yine ertelendi, Turgut Kazan isyan etti
22 Nisan 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!