Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Atatürk’ün Vasiyeti İhlal Davasında AOÇ tapuları istendi

Atatürk'ün Vasiyeti İhlal Davasında AOÇ tapuları istendi

Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yasadışı şekilde inşaa edilen Kaçak Saray'ın ana davalarından olan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve 5 meslek odasının  açtığı  'Atatürk'ün vasiyeti ve şartlı bağışını ihlal' davasında , kişilerin müdahilliklerinin kabul edilmesiyle birlikte müdahillerde , davanın seyri ile ilgili taleplerde bulunmaya başladı.

Bireysel olarak müdahillik başvurusu kabul edilen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, mahkemeden Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin tapu kayıtlarının getirtilmesini istedi.

"AOÇ arazilerinin mülkiyet hareketleri  ve sorumluları ortaya çıkacak"

Konuyla İlgili açıklama yapan Candan " Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin kurulduğu 1925 yılından bu yana toprak kayıplarının ve mülkiyet hareketlerinin dolayısıyla vasiyet ve şartlı bağışın ihlalinin tespit edilmesi amacıyla 1925’ten bugüne kadar olan satış, devir, kiralama gibi tapu hareketlerini gösteren tüm tapu kayıtlarının bir sonraki duruşma beklenmeden istenilmesini talep ettik. AOÇ arazilerinin malvarlığının ve mülkiyet hareketlerinin tamamı Kaçak Saray ile birlikte, diğer arazilerdeki mülkiyet hareketlerini, hukuksuzluğu ve sorumlularını ortaya çıkartacaktır."dedi.

 "Devlet Malına Zarar Veriyorlar"

Atatürk Orman Çiftliği arazileri ile ilgili , 5659 sayılı AOÇ kanunun 9.maddesinde, "Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğünün bütün malları Devlet malı hükmündedir. Bu mallar aleyhine suç işleyenler, Devlet malları aleyhine suç işleyenler gibi ceza görür" denilmektedir diyen Candan, AOÇ'nin bir karış toprağına zarar veren yöneticiler, devlet malına zarar vermektedirler, bu konuyla ilgili dava hazırlıklarımız başladı  şeklinde konuştu. 
Toplam Görüntülenme : 10522
Kategori Haberleri

Mimarlar, AOÇ hukuk mücadelesinde bir kazanım daha elde etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  AOÇ alanları özgürleşmesi için verdiği mücadelede bir kazanım daha elde etti.
02 Temmuz 2019
Mimarlar, AOÇ mücadelesinde bir kazanım daha elde etti
Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “ Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinin her aşamasında zincirleme açtığımız davalarda bir kazanım daha elde ettik. AOÇ özgürleşene kadar mücadelemiz devam edecek “ dedi.
29 Nisan 2019
AOÇ’de 1 metrekare alanın yıllık kirası 10 kuruş! AOÇ müdürü derhal istifa etsin
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ arazileri talanının kiralama yöntemiyle devam ettiğini belirterek, 24 Nisan 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ihale ilanı ile AOÇ arazilerinde yaklaşık 1 milyon metrekarelik alanın tarımsal üretim alanı adı altında kiralama yöntemiyle ihaleye çıkartıldığını bildirdi.
24 Nisan 2019
Atatürk Orman Çiftliği’nde 250 bin metrekare daha yapılaşmaya açılıyor
Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan  “Atatürk Orman Çiftliği alanlarının Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı kullanımlara son verilmelidir. Özel Kuvvetler AOÇ arazisinde değil, başka yerde konuşlansın” dedi.
26 Mart 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!