Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Kaçak Saray maliyetleri için tespit davası

Kaçak Saray maliyetleri için tespit davası

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Atatürk Orman Çiftliği’nde yasadışı inşaa edilen Kaçak Saray yerleşkesine ilişkin tarihi bir dava açtı:  Maliyet tespiti davası

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Atatürk Orman Çiftliği’nde halk dilinde Kaçak Saray olarak anılan yerleşkeye maliyeti tespit davası açtı. Maliyet tespit davasının Kongre Merkezi, Camii, ek binalar, Konut , ana binayı da kapsadığını söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan: “ Kaçak Saray yerleşkesinde 60. Davamızı açıyoruz. Bu davamız bugüne kadar iddia ettiklerimiz ve söylediklerimizin delili olacak bir davadır. Kaçak Saray yerleşkesi içinde bulunan yapıların tamamının kalem kalem maliyetinin tespitini istiyoruz. Bu özgün bir davadır, hakkımızda açılmış ve açılacak olan davaların delil tespit davasıdır” dedi.

Candan daha önce böyle bir dava açmadıklarını şimdiye kadar açtıkları davalardan farklı olduğunu da vurgulayarak şunları söyledi: “ Kamu kaynaklarının şeffaf bir şekilde nereye harcandığını bilmek hepimizin hakkı. Yöneticiler, hukuk kararlarına rağmen, Atatürk'ün vasiyetine rağmen yasadışı şekilde yapılan binaya ve çevresine  harcadıkları vergilerimizin hesabını herkes vermek durumunda. Kaba inşaat ince inşaat dekorasyon, peyzaj, etrafındaki yol ve köprüler, ıslak hacim vitrifiyelerinden, servis malzemelerine kadar maliyetlerinin tespitini mahkeme yoluyla talep ediyoruz.  Mobilyalar, avizeler, işçilik, güvenlik maliyetleri, SPA, sinema salonu, fitnes center kongre merkezi, mermerler, ithal yurtdışından getirilen ağaçlar, peyzajı, bakımı, asansör, iç teşrif, aylık işletme giderleri, elektrik, su, doğalgaz  güvenlik temizlik, peyzaj bakımı ve tüm maliyetlerin tespitine yönelik  açtığımız bu dava örnek bir davadır. Kamu harcamaları şeffaf yapılmak durumundadır, kamu kaynakları da kamu yararına kullanılmak durumundadır. AOÇ gibi ulusal bellek alanı olan, 1. Derece doğal ve tarihi sit alanına, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına, Atatürk’ün vasiyetine ve şartlı bağışına rağmen vergilerimiz israf edilmiştir. Mahkeme bu israfın tespitinin yapılması için açılmıştır. Delilerin karartılmasını istemiyoruz. Hükümetler kamuoyuna şeffaf bir şekilde nerde nasıl harcadıklarını açıklamak zorundalar.” İfadelerini kullandı.

"Atatürk Orman Çiftliği’nin patent tescili Türkiye halkları tarafından yapılmıştır."

Candan 61. Davayı açmaya hazırlandıklarını da söyledi:  “Türk Patent Enstitüsü’ne Beştepe’nin tescillenmesi için yapılan başvuruya dava hazırlığına başladık. Atatürk Orman Çiftliği Ankara’nın en büyük kamusal alanıdır. Herhangi bir şekilde Atatürk Orman Çiftliği’nin isminin değiştirilerek başka bir şekilde tescil yapılmasına izin vermeyeceğiz. Atatürk Orman Çiftliği’nin patent tescili Türkiye halkları tarafından yapılmıştır. Bu yeni Beştepe tescili vicdan dışı, hukuk dışıdır. Kimse bizim belleğimizi sıfırlamaya çalışmasın. 61.Davamız tescil edilmesine yönelik olacak. Dava hazırlığını yapıyoruz”

“Kaç bin ağaç kesildi”

Mimarlar Odası Ankara Şube Yöneticileri de ayrıca  bireysel olarak maliyet tespit davası   açtı. Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya  ise konuya ilişkin olarak : “  Bir ülkeyi demokrasi ile yönetiyorsanız şeffaf olmak zorundasınız, hukukun adaletin işletilmesi gerekiyor. Umarız açtığımız davada bilirkişi heyetlerini içeri alırlar. Daha önce söyledikleri gibi “güçleri yetiyorsa gelsin yıksınlar” demezler. Maliyet tespitinin yanı sıra, AOÇ’de kaç bin ağaç kesildi, kesmeden önce tespit ettiler mi bunu da merak ediyoruz.” İfadelerini kullandı.  
Toplam Görüntülenme : 5347
Kategori Haberleri

Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016
Atatürk’ün Tarihi Marmara Köşkü yıkıldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in simge mekânlarından, Atatürk’ün çiftlik evi olarak Ernest Egli tarafından tasarlanan Marmara Köşkü’nün yıkıldığını bildirerek, “Üzgünüz, öfkeliyiz. Bu öfke sadece bizim değil bütün toplumun olmalı. Değerlerimizi kaybetmeye başladıkça geleceğimizi kaybedeceğiz, çocuklarımızın geleceği tehdit altında” diyerek tepki gösterdi.
18 Mayıs 2016
Parsel Parsel Ankara davası yine ertelendi, Turgut Kazan isyan etti
22 Nisan 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!