Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
“AOÇ’nin 1 metrekaresini bile veremezsin”

“AOÇ’nin 1 metrekaresini bile veremezsin”

Büyükşehir Belediyesi AOÇ’den 8 dönümlük araziyi daha Kaçak Saray’a vermek istedi. Mimarlar konuyu yargıya taşıdı.  

Büyükşehir Belediyesi AOÇ'de ki 8 dönümlük araziyi Kaçak Saray yerleşkesine vermek için meclis kararı aldı. 8 dönümlük arazinin kararı Başbakanlık’a tahsis olarak geçti. Mimarlar konuyu yargıya taşıdı. Dava dilekçesinde, “alanın hukuk dışı şekilde Cumhurbaşkanlığı’nca kullanıldığı, Başbakanlığa tahsisinde  hukuka aykırı olduğunun” vurgulanması dikkatlerden kaçmadı.

"AOÇ'de açılan davalar büyük davanın delilleridir" 

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan: “Tahsis edilen alan Marmara Otelinin bulunduğu parseldir. AOÇ üzerindeki bütün zirai işletmeler, donanımları birlikte bir zirai üretim birimi olarak korunması ve işlerliğinin devamı şartı ile Atatürk tarafından hazineye devredilmiştir. Atatürk’ün vasiyetinde de belirtildiği gibi, çiftlikte arazi ıslahı yapılması, halkın gezip dinleneceği sağlıklı mekanların sağlanması, bunun yanı sıra halk için sağlıklı ve katkısız gıda üretilmesi ve ulaştırılması şart olarak konmuştur. 2012 yılı AOÇ Sayıştay raporunun 8.sayfasında vasiyetnamenin amacını gerçekleştirmek üzere AOÇ’den koparılan arazilerin geri alınması gerektiği, Bağış Mektubunda belirlenmiş amaçların gerçekleştirilebilmesi için yatırım yapılması gereği ve finansman imkanları da dikkate alınarak uygulanması gerektiği vurgulanmıştır. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak açtığımız davalar, devam eden dava süreçleri ve yürütmeyi durdurma kararını da sayarsak AOÇ’nin 1 metrekare toprağını bile tahsis ya da başka bir yolla verilmesi hukuka aykırıdır.Bu dava ile AOÇ deki dava sayımız 57 olmuştur.Açtığımız ve açacağımız davalar, AOÇ topraklarını amacı dışında kullanınımına izin verenler, kullananlar, hukuk dışı gaspedenler, vasiyeti ihlal ederek, toprakları talan edenlere yönelik büyük davanın delilleridir.Yargı önünde hesap verecekler.” Şeklinde konuştu. 

Alan Başbakanlıkça kullanılmıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi  AOÇ alanın Başbakanlığa devrine yönelik 8 Nisan 2015 tarihli meclis kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtı. Dava dilekçesinde; “Dava konusu 63386 ada 6 parseldeki belediye hissesinin Başbakanlığa tahsisinin gerekçesinin anlaşılması mümkün değildir. Alan yasadışı şekilde Cumhurbaşkanlığınca kullanılmaktadır. Başbakanlığa tahsis edilmesinde hiçbir hukuki yarar bulunmamaktadır. Bu nedenle dava konusu işlem amaç yönünden de hukuka aykırıdır. Alan halihazırda kaçak saray yerleşkesi içerisinde kalmaktadır. Davalı idarenin dava konusu meclis kararı ile “başbakanlık hizmet binası olarak kullanılmak üzere 2 yıl süre ile bedelsiz olarak Başbakanlık adına tahsis” kararında gerek alanın Başbakanlıkça kullanılmaması gerekse yukarıda sayılan nedenlerle hukuka aykırılığı tartışmasızdır.” İfadeleri dikkat çekti.

Vasiyet dava dilekçesinde yer aldı

Meclis kararının Mustafa Kemal’in vasiyetine aykırı olduğu dava dilekçesinde de yer aldı. Dilekçede; “AOÇ arazisinin geleceği, Yerel Yönetimlerin borcu borçla kapattıkları küresel ekonominin dengelerine, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin hukuk dışı planlama ve yönetim anlayışına terk edilmektedir. AOÇ’nin Bağış senedinde, çiftlikte arazi ıslahı ve düzenlenmesi yapılması, çevrenin güzelleştirilmesi, halka gezecek-eğlenecek ve dinlenecek sağlıklı yerler sağlanması, halka nefis ve katıksız gıda maddeleri üretilmesi ve temini amacı açıkça belirtilerek bunların gerçekleştirilmesi yükümlülüğü konulmuştur. Dava konusu meclis Kararı Mustafa Kemal’in vasiyetine aykırıdır.”  İfadelerine yer verildi.


Toplam Görüntülenme : 5846
Kategori Haberleri

Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016
Atatürk’ün Tarihi Marmara Köşkü yıkıldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in simge mekânlarından, Atatürk’ün çiftlik evi olarak Ernest Egli tarafından tasarlanan Marmara Köşkü’nün yıkıldığını bildirerek, “Üzgünüz, öfkeliyiz. Bu öfke sadece bizim değil bütün toplumun olmalı. Değerlerimizi kaybetmeye başladıkça geleceğimizi kaybedeceğiz, çocuklarımızın geleceği tehdit altında” diyerek tepki gösterdi.
18 Mayıs 2016
Parsel Parsel Ankara davası yine ertelendi, Turgut Kazan isyan etti
22 Nisan 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!