Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Kaçak Saray’ın camlarının bedeli 1000 kadın sığınma evine bedel

Kaçak Saray'ın camlarının bedeli 1000  kadın sığınma evine bedel

Mimarlar, Kaçak Saray’ın maliyetinin açıklanan maliyetlerin çok üzerinde olduğunu ifade ederek, Kaçak Saray’ın  yüksek güvenlikli camlarının izlerini sürdüler.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin yaptığı basın toplantısında Kaçak Saray’ın yüksek güvenlikli camlarına ilişkin çarpıcı açıklamalar yapıldı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi basında çıkan bir haber üzerine  Kaçak Sarayın camlarının peşine düştü.Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan kaçak sarayın  cam maliyetlerini görünce kanım dondu" dedi.

Candan “o “ rakamları şöyle açıkladı: “Kaçak sarayın cephelerinden  cam yüzeylerini yaklaşık olarak hesapladık. Sadece kaçak sarayın idari ve ana binadan oluşan 3 bloğu için yaptığımız çalışmada 22 bin metrekarelik bir  cam yüzey tespit ettik. Bu yüksek güvenlikli camı ABD deki firmadan sorduk, çok pahalı olduğunu söylediler ve bizi Avrupa'ya iş yapan Hollanda firmasına yönlendirdiler.Hollanda firması ispanya firmasından sorarak geri döneceğini söyledi.İspanya firması da Türkiye'deki  bağlantılı firmalarından bilgi alacağımızı ifade etti.Türkiye'deki firma ise konuyu anlamış olsa gerek bize metrekare fiyatlarını vermedi.Bunun üzerine Kent izleme merkezimiz malzeme konusunda çalışan uzmanlarla araştırma yaptı.  Sese ışığa darbelere dayanıklı lamine kaplı  yüksek güvenlikli, kurşun, bomba v.b tehditlere karşı camların maliyetini araştırdı. Lamine kaplı ve %55 polikarbonatla kaplanarak ağırlığı hafifletilen aralarında özel üretilmiş Argon gazı bulunan 3 katmanlı camın  bir metre kare maliyeti yaklaşık 4500  avro+kdv olarak belirlendi. Özel üretim olması ve özel işlemden geçirilmesi ile birlikte bu camların metrekare maliyeti yaklaşık 9 bin avro+kdv olarak hesaplandı . Böylece  kaçak sarayın cephelerinde kullanılan 3 katmanlı yüksek güvenlikli  camların maliyeti yaklaşık 701 milyon olduğu ortaya çıktı. Bu inanılmaz bir rakam, kanımız dondu. Sabit yapılan bu camlar, içe dönüktür, bu binada yaşayanların hasta bina sendromuna yakalanma olanakları yüksektir.Gelişmiş ülkelerde bu tür kapalı ve  sabit pencerelerin kullanıldığı iç mekanlarda,insan psikolojisi yakından etkilendiği için manuel sistemlere geçiliyor." dedi.

"Hükümetin politikaları  kadına karşı en büyük şiddettir."

Kaçak Sarayın cam maliyetlerine harcanan 701 milyon tl ile bin metrekarelik, bin kadın sığınma evi yapılırdı diyen Candan " Bu hükümet döneminde kadın cinayetleri %1400 artmıştır.Özgecan Aslan bu hükümetin kadına yönelik şiddet söylemlerinin  ve politikalarının bir sonucu olarak katledildi. Öfkemiz büyük, kadının öfkesi sokağa taşmış bir ülkede, yöneticiler 701 milyon liraya saraylarına güvenlikli cam yapamazlar.Bu parayla sokaklar aydınlatılabilirdi. Kadın dostu kent uygulamaları  için adımlar atılabilirdi.Hükümetin  politikaları kadına karşı yapılan en büyük şiddettir. Mecliste  bile şiddet var işte şiddet politikalarının ispatı.Mecliste şiddet sokakta şiddet, bütçe uygulamaları ile şiddet, hükümetin varlığıyla şiddeti besliyor, bu şiddet artık durmalı.Yöneticiler lüks ve güvenlik içerisinde kendilerini koruyorlar ancak  " şeklinde konuştu.

"Mücadeleye varlığımızı koyduk yılmayacağız"

Mimarlar Odası Ankara Şube 2.Başkanı Ali Atakan'da "hava soğuk, kanımız donuyor, Özgecan katlediliyor kanımız donuyor.Bu cinsiyet ayrımcılığına son verilsin.Yöneticiler, lüks içerisinde yaşamaktan vazgeçsin, hükümetin şiddet politikalarını  protesto ediyorum şeklinde konuştu .

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya "Mücadeleye varlığımızı koyduk bizi kimse yıldıramaz "dedi.Kaya " Sanatın içine tüküren, kadın heykellerinden bile tahrik olan,bu zihniyet kadınlarımızın yaşam alanlarını  daraltıyor.Yürüttüğü politikalarla Özgecan ve binlerce kadının katledilmesine  neden olan bu zihniyeti kınıyorum.Sonucu ne olursa olsun bu şiddete karşı koyacağız."şeklinde konuştu.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi


Toplam Görüntülenme : 5235
Kategori Haberleri

Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016
Atatürk’ün Tarihi Marmara Köşkü yıkıldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in simge mekânlarından, Atatürk’ün çiftlik evi olarak Ernest Egli tarafından tasarlanan Marmara Köşkü’nün yıkıldığını bildirerek, “Üzgünüz, öfkeliyiz. Bu öfke sadece bizim değil bütün toplumun olmalı. Değerlerimizi kaybetmeye başladıkça geleceğimizi kaybedeceğiz, çocuklarımızın geleceği tehdit altında” diyerek tepki gösterdi.
18 Mayıs 2016
Parsel Parsel Ankara davası yine ertelendi, Turgut Kazan isyan etti
22 Nisan 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!