Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Kaçak Sarayı bırak kirli kalsın

Kaçak Sarayı bırak kirli kalsın

Başbakanlık hizmet binası olarak yapılan ama Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılan Kaçak Saray temizlik maliyeti “bırak, kirli kalsın” dedirtiyor.  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Kaçak Sarayın kirliliği temizlense de yarattığı hukuksal kirliliği temizlenemez” ifadelerini kullandı.  Kaçak saray’daki temizlik maliyeti yıllık 104 milyon Türk Lirası.  

Kaçak Saray’ın temizlik maliyetinin Kent İzleme Merkezi tarafından düşük bedeller üzerinden hesaplandığını belirten Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ Günlük temizlik, aylık temizlik ve cephe temizliklerini dikkate aldığımızda aylık temizlik gideri 4,5 milyon TL yıllık 52 milyon TL. Böyle bir binada normal şartlarda yılda iki kere dış cephe temizliği yapılır onu da eklediğimizde yıllık olarak Kaçak sarayın mekansal kirliliğinin temizlenmesinin bedeli 104 milyon TL.Bu maliyetler hesaplanırken, kaçak camii,kaçak kongre merkezi ve kaçak konutların metrekare alanlarını hesaba katmadık. Kaçak Sarayın yarattığı mekansal kirlilik  yüksek rakamlarla temizlense de yarattığı hukuksal kirliliği, yer seçimi kirliliği ve lüks şatafat içerisindeki harcama kirliliğinin temizlenmesi mümkün değil, bu kirliliğin temizlenmesinin parasal karşılığı yok” dedi.

"Kaçak saraya değil, okullara temizlik"

Laik ve Demokratik eğitim için okullarda boykot çağrısının olduğu günlerde Mimarlar Odası Ankara Şubesi okul temizlikleri ile Saray temizlik rakamlarını karşılaştırarak açıklaması dikkat çekti. Candan okullarda temizlik giderinin devlet tarafından karşılanmadığı, velilerin temizlik, güvenlik kırtasiye v.b 59 kalem okul giderini velilerin ödediğini hatırlatarak,“ ilköğretim okullarında temizlik maliyetlerini örneklendirerek Kaçak Saray’ın yıllık 104 milyon TL’lik temizlik gideri 650 öğrenci kapasiteli 2 bin okulun yıllık temizlik giderine bedel. 1 milyon 340 bin öğrenci velisinin cebinden çıkan bedele denk düşen kaçak saray  temizlik bedeli, bırak kirli kalsın dedirtecek  durumda. Kaçak sarayın temizlik gideri Ankara'daki devlet okullarının tamamının  1 yıllık temizlik giderini karşılar.Kaçak saray kirli kalsın okulları temizleyelim.“ ifadelerini kullandı.

Candan, okullarda Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları yaptıklarını hatırlatarak, “ İlköğretim okullarında eğitimin içeriğiyle birlikte, eğitimde sınıfsal ayrışma var. Eskiden bir valinin çocuğuyla bir işçinin çocuğu aynı sınıfta eğitim alabiliyordu. Şimdi çocuklarının ailelerinin gelir durumuna göre eğitim almak durumundalar.Çocuklar eğitim süreçlerinde sınıfsal bir ayrışma ile karşı karşıya bu çocuk haklarına aykırı.Her çocuk  ailesinin gelir durumundan bağımsız şekilde, çağdaş ve nitelikli eşit eğitim almak durumunda.Hükümetin eğitimi getirdiği boyut bu , yoksulsan devlet okulu, paran varsa özel okul.Bu ayrışma çok derin çatışmalara gebe.”

AOÇ’de ağaçlandırılacak alan kalmamışmış

Mimarlar Odası Ankara Şubesi  ağaçlandırmak amacıyla AOÇ arazisinden tahsis istemişti. AOÇ Genel Müdürlüğü’nden gelen cevap “Ağaçlandırılacak alan kalmadı” oldu. Cevabı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  “AOÇ’de Ağaçlandırılacak alanların bittiğini tamamlandığını söylüyorlar, aman ne mutlu bize ağaçlandırılacak alan kalmamışmış. Ağaçlandırılacak alan olduğunu Sayıştay raporları söylüyor.  Ağaçlandırılacak alanlarla ilgili yapılan kiralanmış alanlarda boş kalan alanlar için irtibatta olunmasının söyleyen yazı ile Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne ağaçlandırılacak alan vermek istemediklerini çok net anlıyoruz.” İfadelerini kullandı. 


Toplam Görüntülenme : 5302
Kategori Haberleri

Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016
Atatürk’ün Tarihi Marmara Köşkü yıkıldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in simge mekânlarından, Atatürk’ün çiftlik evi olarak Ernest Egli tarafından tasarlanan Marmara Köşkü’nün yıkıldığını bildirerek, “Üzgünüz, öfkeliyiz. Bu öfke sadece bizim değil bütün toplumun olmalı. Değerlerimizi kaybetmeye başladıkça geleceğimizi kaybedeceğiz, çocuklarımızın geleceği tehdit altında” diyerek tepki gösterdi.
18 Mayıs 2016
Parsel Parsel Ankara davası yine ertelendi, Turgut Kazan isyan etti
22 Nisan 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!