Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Kapitalizmin fıtratı Kaçak Saray’ı gizleyemedi

Kapitalizmin fıtratı Kaçak Saray’ı gizleyemedi

Mimarlar ellerine ulaşan bilgilere göre Kaçak Saray’a ilişkin mimari detaylar hakkında bilgilendirmede bulundu.  Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri Kaçak Saray’ın internette kesitlerinin dolaştığını söyleyerek “Kapitalizmin fıtratı Kaçak Sarayı Gizleyemedi ” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri bugün yapılan basın toplantısında Kaçak saray’ı referans gösteren firmaların internet sitelerinde Kaçak saray’ın kesitleri , görünüşleri  maketleri ile birlikte  birçok bilginin  yer aldığına dikkat çekti. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ İnternette AOÇ Başbakanlık Hizmet Binası  referans yazarsanız AOÇ’de Kaçak saray inşaatının belirli aşamalarında  hizmet veren  firmalar, referans göstermek adına Kaçak Saray’a ilişkin bilgileri , projenin kesitlerini, fotoğraflarını  sunmuşlar. Kaçak Saray’ın kesitleri katları, ışıklandırması görünebiliyor. Kaçak saray bir gizlilik içerisinde olsun isteyenler Kaçak saray’ın detaylarının internette dolaşmasına mani olamamışlar, reklam Kapitalizmin fıtratında var.” Şeklinde yorumladı.

Lükste son nokta: “Saraycık”  

Mimarlar Cumhurbaşkanlığı konutunun sinema salonundan, şöminelerden, buhar banyoları, SPA’lar ve havuza kadar lüks bir mimari  yapı olduğunu söyledi. Candan“ Kent İzleme Merkezimize gelen bilgiler ışığında çalışmalar yapılıyor ve  göresellerle karşılaştırarak, mesleki bilgimizle, projenin şifrelerini çözüyoruz. Cumhurbaşkanlığı konutun 15-20 odalı olduğunu söylüyor. Bu gerçek değil, Saraycığın toplam inşaat alanı 15.000 metrekare civarında. Oğlunun gemisi içinde gemicik denilmişti, bu da saraycık  anlaşılan. Kaçaksaray  konutunun metrekaresi 250 odaya denk.Metrekare açısından bırakın 15-20 odayı oldukça farklı işlevlerde mekanların bulunduğu gelen bilgiler arasında. İçinde havuz, sinema salonu, spa lar, buhar odaları, hamamlar, jakuzi  gibi özel banyoları bulunmakta. Yine tarafımıza iletilen bilgilere göre duvarları, tavanları varaklı süslemeli ve pirinç kaplama. Varak süsleme Osmanlı saraylarında sıkça kullanılmıştı. Kaçak Saraycığın varakları altın olabilir mi? Bilemiyoruz. Odalarda şömineler olduğu söyleniyor. Halkın yoksul olduğu emeklilere  ve memurlara %3 zamın yapıldığı ortamda böyle bir lüks millete ait değil. Millet böyle bir lüks içinde yaşamıyor. Bu durum  dönemin yöneticilerinin lüks düşkünü olduğunun tescillenmesi, kamu kaynaklarının israf edilmesidir.“ dedi.

Havuzlu konut

Candan konutta bulunan havuzun mekanik aksamının  maliyetinin  75 bin avro civarında olduğunu söyledi: “Gelen bilgiler arasında, konutta bulunan havuz birimi 400 metrekare yani 100 metrekarelik bir havuzdan bahsediliyor, Havuzun sadece mekanik aksamının 75 bin avro olduğunu söyleyebiliriz. Hamam, spa ve buhar odaları ve jakuzilerin birim metre kare maliyeti 3000 avro.”

Candan “Saraycık’ın toplam inşaat alanı yaklaşık 15 bin metrekaredir.  “ 15-20 Odacık değil, bir saraycık var karşımızda. 15 bin metrekarenin proje  maketleri ve görsellerden hesapladığınızda 2 bin metrekaresinin açık teras olduğunu görüyoruz. 2 bin metrekare terastan Atatürk Orman Çiftliği’ne ve Atatürk’ün evine yukardan bakacak konutun toplam maliyeti 1,5 trilyondur. Tamamen Lüks bir israfla karşı karşıyayız, madem milletin sarayı , o zaman  açıklayın projeleri görelim lüksmü değil mi, 15 20 odamı 15 bin metrekare lüks yapımı? Bu kadarda olmaz el insaf"


Toplam Görüntülenme : 5554
Kategori Haberleri

Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016
Atatürk’ün Tarihi Marmara Köşkü yıkıldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in simge mekânlarından, Atatürk’ün çiftlik evi olarak Ernest Egli tarafından tasarlanan Marmara Köşkü’nün yıkıldığını bildirerek, “Üzgünüz, öfkeliyiz. Bu öfke sadece bizim değil bütün toplumun olmalı. Değerlerimizi kaybetmeye başladıkça geleceğimizi kaybedeceğiz, çocuklarımızın geleceği tehdit altında” diyerek tepki gösterdi.
18 Mayıs 2016
Parsel Parsel Ankara davası yine ertelendi, Turgut Kazan isyan etti
22 Nisan 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!