Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
Mimarlardan “KaçAk Saray” tepkisi

Mimarlardan “KaçAk Saray” tepkisi  

Mimarlar, bugün yapılan basın toplantısı ile 29 Ekim’de AOÇ talanı ile yapılan binada resepsiyona tepkilerini dile getirdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Yöneticileri  “Kaçak Saray’da Resepsiyona katılmayın” mektuplarının AOÇ dava dosyalarıyla birlikte Ulusal ve Uluslararası kuruluşlara iletildiğini açıkladı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan şunları söyledi:  “ AOÇ’de kaçak yapı yürütmeyi durdurma kararına rağmen Cumhurbaşkanı’nın ısrarıyla 29 Ekim’de resepsiyonla açılacak. Buradaki bina Türkiye’nin hukukunun çiğnendiği ve yasadışı bir binası olduğunun sembolü oldu. İngilizce ve Türkçe tüm ülkelerin devlet başkanlarına ve hükümet başkanlarına,  Türkiye’deki kurumlara gönderdik. Genel Kurmay’dan Anayasa mahkemesi üyelerine Sayıştay’a, milletvekillerine, siyasi partilere  kadar resepsiyona katılmamaları gerektiğini  AOÇ sürecini ve dava süreçlerini anlatan AOÇ dosyası hazırlayarak gönderdik. Resepsiyon için  3 bin davetli var, 3 bin kişiye çağrımızdır, resepsiyona katılmamalarını, binayı meşrulaştırmamalarını hukuksuzluğa ortak olmamalarını istiyoruz. Yapı toplum vicdanında meşru değildir.”

Binanın adını biz koyduk

  Binanın adını beyaz saray öykünmesidir ifadesiyle, “ “AK Saray” olarak, yıllar önce biz dillendirdik diyen Candan “Bu ismi kabullenerek hukuksuzluklarını  tescil etmiş oldular. Bundan sonra binaya “Kaçak Saray” diyeceğiz. Bir milyon asgari ücretlinin maaşına denk gelen bir bütçe ile yapılan hukuksuz bir şekilde inşa edilen, “Kaçak Saray” için mücadeleye devam edeceğiz. ” şeklinde konuştu.

Candan, AOÇ ile yalnız yeşil alan değil Cumhuriyet değerlerinin kurulmuş olduğuna dikkat çekerek, “AOÇ’nin ilk kuruluşu doğanın ıslah edilmesi üzerine şekillenerek modern tarım ve modern bir eğitimle kız ve erkek öğrencilerinin bir aradalığını ifade eden bir özgürleşme projesidir. Dört K ile “Kafa, Kalp,  Kol, Kuvvet” ile yola çıkılarak yapılan AOÇ projesi, bugün de mücadelesinde simgeleşiyor, doğanın ıslahı değil ama yöneticilerin ıslah edilmesi mücadelesini veriyoruz. Mimarlar Odası olarak mücadeleye devam edeceğiz. Bu simgesel açılışla 29 Ekim’den sonra  yeni Türkiye değil, NEO Türkiye bizi bekliyor. Bu Türkiye Neo liberal politikalarla şekillenen, özgürlüklerden uzak bir Türkiye. Yapılacak resepsiyon AOÇ ile simgeleşen,  Laik demokratik anlayışımızı ifade eden Cumhuriyet’e bir saldırıdır. Özgürlüklerimize bir saldırıdır. 29 Ekim’de bizler sokakta olacağız.” İfadelerini kullandı.  

“İnsanı ezen bir yapı ”

Yapının temsili  değerine vurgu yapan Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan: “Meslek alanımızdan değerlendirdiğimiz zaman, AOÇ’deki başbakanlık Hizmet Binası olarak inşa edilen yapı, özgürleştiren mekânsal değerlere karşılık gelmemektedir.  Yapı tek başına Ankara’ya hakim bir yerde topluma üstten bakan insanı ezen bir anlayışla inşa edilmiştir, yapının elde ediliş biçimi de yasadışı ve kaçaktır.  Bina elde ediliş biçimi ve yer seçiminden kaynaklı sıkıntılı bir yapıdır, meşru değildir.  Bin odalı bir binaya neden ihtiyaç olduğu ayrıca sorgulanmalıdır. Gayri meşru uygulamalara karşı meşru müdafaaya devam edeceğiz” İfadelerini kullandı. 

“Açılışı ideolojik”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu  Üyesi Ali Hakkan: “ Bina ilk yapılmaya başlandığından beri söyledik bina ideolojiktir Cumhuriyet’in temellerinin üzerine ayrı bir temel atma ideolojisi vardır. Cumhuriyet’in ilan edildiği günde bina açılmak isteniyor, açılışı da ideolojiktir. AOÇ toplum vicdanında derin yaralar açtı, Cumhuriyet değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz”  dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi Üyesi  Ethem Torunoğlu : “AOÇ’de Cumhuriyet Bayramında resepsiyon yapılması başka bir Cumhuriyet’ten bahsetmek anlamına gelmektedir.  Yeni bir Cumhuriyet’ten bahsetmek anlamını taşımaktadır” dedi.  


Toplam Görüntülenme : 5512
Kategori Haberleri

Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016
Atatürk’ün Tarihi Marmara Köşkü yıkıldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in simge mekânlarından, Atatürk’ün çiftlik evi olarak Ernest Egli tarafından tasarlanan Marmara Köşkü’nün yıkıldığını bildirerek, “Üzgünüz, öfkeliyiz. Bu öfke sadece bizim değil bütün toplumun olmalı. Değerlerimizi kaybetmeye başladıkça geleceğimizi kaybedeceğiz, çocuklarımızın geleceği tehdit altında” diyerek tepki gösterdi.
18 Mayıs 2016
Parsel Parsel Ankara davası yine ertelendi, Turgut Kazan isyan etti
22 Nisan 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!