Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
AOÇ’de inşaatlar durmalı

AOÇ’de inşaatlar  durmalı

AOÇ ana plan davasının 30 sayfalık mahkeme kararını değerlendirildi.

Meslek Odaları  AOÇ’de ana plan davasında Ankara 5. İdare mahkemesince  verilen  yürütmeyi durdurma kararını bugün ortak basın toplantısı yaparak değerlendirdi. Toplantıya Mimarlar Odası ankra Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ŞPO Ankara Şube Başkanı Orhan Sarıaltun, Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri Redife Kolçak, Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör katıldı.  Mahkeme kararlarına ilişkin olarak Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Orhan Sarı Altun : “ Yaklaşık dört yıldır devam eden davalar peşi sıra sonuçlanmaya başladı. Tüm dava konularını içine alan tüm AOÇ’yi de içine alan dava konusunda son olarak yürütmeyi durdurma kararı verildi. Mahkeme Nazım planda planın en temelde Atatürk’ün mirası esnasında verilen görevlerin yerine getirilmediğini tespit ediyor. Tarımın öncelikli olması gerekirken, geri plana atıldığını hatta tarıma ayrılan alan %7.65 iken yollara ayrılan alanın %13.26 olduğu tespiti yapıyor. Bizi üzen tarafı Ankara Büyükşehir Belediyesi’ndeki şehir plancılarının da ekibe dahil olması. Mahkeme de plan kararlarının plan kararı niteliğinde değil, mevcudu tespit eden bir analiz niteliğinde kararlar olduğunu söylüyor. Bir nazım plan karar verir ve ileriye dönük ne yapılması gerektiğini söyler. Yani nazım plan olarak da yetersizdir. Ulaşım ana planı tamamlanmaksızın ise kenti içi trafiği de çözeceği iddia edilen bulvarlar yapıldı. Oysa sınırlı hizmetler dışında hiçbir işe yaramayacağını tek görevinin de AOÇ’deki başbakanlık sarayına hizmet etmek için onu parçalayan bir şema olduğunu söyledik. Bizi teyid eden tespitleri aynı şekilde mahkeme raporunda da yapılmış. Mahkeme kararı ile birlikte yürüttüğümüz mücadelede doğru noktada ve bilimsel çalışmalarla bu itirazları yerine getirdiğimiz görmek bizi mutlu etti.” şeklinde özetledi.

Atatürk’ün mirasına vasiyet davası

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan mahkeme kararlarını değerlendirirken  AOÇ’nin eski haline dönmesi için Atatürk’ün mirasına yönelik bir vasiyet davası  açabileceklerinin sinyalini verdi.  Candan: “ Ülkemiz bir savaş eşiğinde, AOÇ, Kuzey ormanları, 3. Havalimanı, Saraçoğlu derken hükümetin sayesinde kent toprakları ile de yaşadığımız bir savaş ortamı var. 2006 yılından sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne AOÇ’de  plan yapma yetkilerinin devredilmesiyle hem kentsel rant açısından hem de büyük bir yeşil alanın kullanılmasının bir savaş ortamına dahil edilmesi ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Son mahkeme kararı AOÇ’nin bütününe ilişkin bir karar. AOÇ’de   açtığımız 22 dava var, bu 22 davanın hepsinde haklı olduğumuzu ve lehimize sonuçlanacak bir ana karar yazmış mahkeme.  Korumakla yükümlü olan Koruma Kurulu’na büyük bir ders niteliğindedir. Bilirkişi raporlarında  AOÇ’nin sit alanı olmadığını korunacak bir şey olmadığını ifade eden bilirkişilere büyük ders vermiştir. Belediye’de teknik personelde görev alan şehir plancıları, mimarlara mühendislere büyük ders vermiştir. Gökçek’in oluşturduğu parçacı yaklaşımı planlama noktasına getiren Gazi Üniversitesi’ne büyük ders vermiştir. Mahkeme kararlarında gördüğümüz önemli bir şey daha var ki  Atatürk’ün vasiyeti ile birlikte şartlı bağışın sorgulanabileceğine dair meslek odaları olarak  tartışmamız vardı. Mahkeme de Atatürk’ün şartlı bağışı var ve şartlı bağışa aykırı düzenleme var diyor. Vasiyet üzerinden de bir davanın görülmesi AOÇ açısından yol gösterici olabilir.” Şeklinde konuştu.

“AOÇ mücadelesi uluslararası boyuta taşınacak”

Candan AOÇ mücadelesinin ulslararası boyuta taşınabileceğini söyleyerek, “ Peyzaj Mimarları Odası ile birlikte Kültürel Peyzaj alanı olarak UNECSO’ya bir dosya hazırladık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bu dosyayı UNECSO’ya  göndermesini istedik , göndermedi. Neden göndermediniz diyerek dava açtık? Bu mahkeme kararı yine davamızın sonuçlanmasında önemli bir altlık oluşturuyor. Kültürel peyzaj kararı geldiğinde AOÇ mücadelesi uluslararası boyuta taşınacak.” İfadelerini kullandı.

Melih Gökçek’in mahkeme kararının ardından  “ geriye dönüş olamaz, gerekirse Başbakan kanun çıkartır” sözlerine sert çıkan Candan: “ Başbakana akıl veren bir belediye başkanının hukuku hiçe saydığını gösteren bir açıklamadır. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir.  Belediye Başkanı hukuka direnmekle görevli değil, hukuku uygulamakla görevlidir. Gökçek hakkında suç duyurusunda bulunacağız ” dedi.

“Aksaray’da 1 kişi öldü gizleniyor”

Candan AOÇ Başbakanlık Hizmet binası inşaatında 1 kişinin öldüğünü açıkladı. Candan: “Başbakanlık Hizmet binası alanında tarihi sit statüsünün kaldırılmasına ilişkin açtığımız davada iptal kararı 17 Şubat’ta veriliyor. 3 Mart’ta bize tebliğ edildi. AOÇ Aksaray binasında 3 Mart’ta saat: 18.50 itibariyle bir taşeron işçinin adı Savaş Oğuz olan 27 yaşında bir işçinin inşaattan düşüp öldüğü duyumunu aldık.  Kararlar verilmişken Savaş Oğuz niye orada çalışmaktadır. Bir işçi saat yediye on kala hala niye çalışmaktadır? Gece gündüz çalışılması ve binanın yetiştirilmesi istendiği için çalıştırıldığı duyumları bize geldi. Milletvekillerini soru önergeleri ile süreci açık hale getirmeye çağrı yapıyoruz. Hem de Rönesans Holding’in taşeron firması olarak çalışan Kontürser  Alüminyum firmasını da açıklama yapmaya davet ediyoruz.” Şeklinde konuştu.  

Peyzaj Mimarlar Odası Genel Sekreteri Redife Kolçak: “ Planlar bazında gerçekten savaş yaşıyoruz. Kuzey Ankara, Gölbaşı, İncek Vadisi, İmrahor Vadisi AOÇ planlamalarına baktığımızda özel alanlarımızı kaybettiğimiz görüyoruz. Bilim ve tekniğin hala halkın yararına olduğunu gösteren bir mahkeme kararı oldu. Kent planı içerisinde ekosistem bütünlüğünün planlama içerisinde vazgeçilmez olduğunu belirtiyor. Kentin kirlilik, su, gri yapılar nedeniyle şar olur kentin deşarj noktaları bulamaz ve deşarj noktalarını kapatırsanız afet riski ile karşı karşıya kalırsınız. AOÇ nasıl geriye döner Melih Gökçek’e seslenmek istiyoruz 500 milyon yatırım yaptım diyor bizim paramızı harcadınız beklentimiz hukukun üstünlüğüdür. Hukuka saygı duyacaksınız. ” Şeklinde konuştu.

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör : “AOÇ’nin mirası yok edildi, Meslek odaları olarak mücadelemizle AOÇ’de dur dedik. Yetkililer mahkeme kararlarına en kısa zamanda uymalı yerine getirmeli “dedi.


Toplam Görüntülenme : 5465
Kategori Haberleri

Şehir hastaneleri ODTÜ ve AOÇ’yi katledecek
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, şehir hastanelerini ve ODTÜ yolunu düzenlediği basın toplantında masaya yatırdı. Meslek odaları ODTÜ’de yapılan ağaç katliamını ve rektörün tavrını kınarken,  sorunun ODTÜ yolundan ibaret olmadığını, kaynaklarımızın uluslararası sermayeye peşkeş çekildiğini vurguladı.
13 Eylül 2017
Gökçek algı operasyonu yapıyor
Meslek odaları, Gökçek’in odalar kaybetti açıklamasına “AOÇ talanı  yargı kararlarına bırakılmayacak kadar ortada. Dava devam ediyor. Davayı kaybetmedik” diyerek tepki gösterdi
05 Aralık 2016
Atatürk’ün Tarihi Marmara Köşkü yıkıldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in simge mekânlarından, Atatürk’ün çiftlik evi olarak Ernest Egli tarafından tasarlanan Marmara Köşkü’nün yıkıldığını bildirerek, “Üzgünüz, öfkeliyiz. Bu öfke sadece bizim değil bütün toplumun olmalı. Değerlerimizi kaybetmeye başladıkça geleceğimizi kaybedeceğiz, çocuklarımızın geleceği tehdit altında” diyerek tepki gösterdi.
18 Mayıs 2016
Parsel Parsel Ankara davası yine ertelendi, Turgut Kazan isyan etti
22 Nisan 2016

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!