Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
AOÇ’de Ankapark’a Danıştaytan Dur

AOÇ'de Ankapark'a Danıştaytan Dur.

Atatürk Orman Çiftliği 'nde Ankapark  yapmak için "AOÇ Hayvanat Bahçesi Yenileme  Alanına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı Danıştay 14. dairesi tarafından iptal edildi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi  ,Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi,Peyzaj Mimarları Odası,Çevre Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası tarafından ,Başbakanlık, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesine açılan davada Danıştay  dava konusu işlemin iptaline oybirliği ile karar verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "29 hektarlık hayvanat bahçesinin yenilenmesi bahane edilerek, Ankapark yapmak için   217 hektarlık alan  AOÇ Hayvanat Bahçesi Yenileme  Alanı ilan edilmiştir.Karar, Yıpranan Tarihi ve Kültürel  Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek korunması kanunu ve AOÇ kanunu kapsamında  ilan edilen yenileme alanında  hukuku "yanıltmaya" çalışan Melih Gökçek'e  verilmiş çok önemli bir yanıttır. Danıştayın verdiği  kararla  AOÇ'yi ve hayvanat bahçesi alanını yenileyeceğim, onaracağım diyerek 188 hektarlık alanı daha yapılaşmaya açamazsın demir yığınına çeviremezsin, Ankapark yapamazsın denilmiştir. " dedi

"ülkenin yöneticileri hukuk kararlarını anlamamakta ısrarlı "

Danıştayın kararının ders niteliğinde olduğunu ancak bunu anlayacak yöneticilerin olmadığı söyleyen Candan " Danıştay  kararında, Atatürk Orman Çiftliği  alanında , kuruluş kanuna göre  Ankapark'ı  yapamayacağını 10 sayfalık ders notu gibi hazırlamıştır. Ancak ülkenin yöneticileribir tülü AOÇ arazileri ile ilgili verilen hukuk kararlarını anlamamakta ısrarlı.Karar çok nettir, AOÇ arazisi mutlak tarım arazisidir , AOÇ arazilerinde Ankapark gibi ticari alan yapılamaz, İlan edilen yenileme alanının 188 hektarı kanuna aykırıdır. Bu alanda, yenilenecek eskiyen onarılacak kültür varlıkları yoktur. Şimdi yapılacak tek şey vardır . Melih Gökçek'in hukuk kararlarına uyması."

"Ankaparkı'nı ve oyuncaklarını yavaşça al ve Belediye bahçesine koy, belki turist çeker"

Melih Gökçek'in Ankapark ile ilgili meslek odalarının yaptığı açıklamalarla ilgili oda başkanları hakkında  bana suç uyduruyorlar  diye suç duyurusunda bulunduğunu belirten Candan şöyle devam etti."Yürütmeyi durdurma kararlarımıza suç uydurma dedin, şimdi ne oldu?.Hemen gidip plan değişikliği yapıp hukuku arkadan dolanmaya çalışırlar.Başkent'in Belediye Başkanının düştüğü duruma bakın. 22 yılda bir metre metro yapamadı, 4 Ankaray yapılacak parayı gitti Ankapark'taki oyuncaklara yatırdı. Ankaralılar evlerine ulaşmak için  yollarda saatlerce çile çeksin,Belediye Başkanı da twit atıp, milleti tehdit etsin.Bi dur, bi aynaya bak ben ne yapıyorum de. "

Candan ayrıca Danıştay kararı ile ilgili  "Şimdi hemen Atatürk Orman Çiftliği arazisinden, Ankapark denilen demir yığınlarını ve oyuncaklarını  al ve yavaşça Büyükşehir  Belediyesinin bahçesine bırak. Hukuksuzluğun, kamu kaynaklarını israf etmenin , beceriksizliğin ve bilimsel davranmamanın  heykeli olarak  belki turist çeker "şeklinde konuştu.  


Toplam Görüntülenme : 7306
Kategori Haberleri

AOÇ yasa değişikliğinde suç işlediler. Vasiyete ihanet ettiler
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nin “Torba yasa” ile 29 yıllığına Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine “Bu devir hukuka aykırıdır, Vasiyete ihanet edildi” diyerek tepki gösterdi.
17 Mayıs 2018
Mimarlar Gökçek dönemi AnKara Rapor’u kamuoyuna sundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Melih Gökçek'in 23,5 yıllık başkanlık döneminin Başkent’e verdiği hasarı anlatan AnKara Rapor’u ve 1994-2017 Türkiye ve kent gündemini konu alan zaman çizelgesini Gökçek’in istifasının kırkında kamuoyuna tanıttı.
11 Aralık 2017
Mimarlar Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent'e telafisi imkansız zararlar veren ve istifa eden eski Ankara Büyükşehir Başkanı Melih Gökçek'in peşini bırakmıyor.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Gökçek'in 23.5 yıldır Ankara'ya verdiği zararı anlatan hasar tespit raporunun özetini içeren bir dosya ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusuna sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve milletvekilleri de destek verdi.
30 Ekim 2017
Torba yasada amaç AOÇ’deki hukuksuzluğa kılıf biçmek
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin torba yasaya eklenen 6. Madde ile AOÇ içinde Hayvanat Bahçesi olarak ayrılan Ankapark alanında plan yapma yetkisinin ve intifa hakkının 10 yıldan 30 yıla çıkartılmasına  “Bu madde davalarımızı devre dışı bırakmak ve kamu yararına aykırı işlemler yapan ve kamuyu zarara uğratan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nı yargıdan kaçırmak için konulmuştur. Amaç hukuksuzluğa kılıf biçmektir’’  diyerek tepki gösterdi
02 Ekim 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!