Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
AOÇ’de Ankapark’a Danıştaytan Dur

AOÇ'de Ankapark'a Danıştaytan Dur.

Atatürk Orman Çiftliği 'nde Ankapark  yapmak için "AOÇ Hayvanat Bahçesi Yenileme  Alanına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı Danıştay 14. dairesi tarafından iptal edildi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi  ,Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi,Peyzaj Mimarları Odası,Çevre Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası tarafından ,Başbakanlık, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesine açılan davada Danıştay  dava konusu işlemin iptaline oybirliği ile karar verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "29 hektarlık hayvanat bahçesinin yenilenmesi bahane edilerek, Ankapark yapmak için   217 hektarlık alan  AOÇ Hayvanat Bahçesi Yenileme  Alanı ilan edilmiştir.Karar, Yıpranan Tarihi ve Kültürel  Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek korunması kanunu ve AOÇ kanunu kapsamında  ilan edilen yenileme alanında  hukuku "yanıltmaya" çalışan Melih Gökçek'e  verilmiş çok önemli bir yanıttır. Danıştayın verdiği  kararla  AOÇ'yi ve hayvanat bahçesi alanını yenileyeceğim, onaracağım diyerek 188 hektarlık alanı daha yapılaşmaya açamazsın demir yığınına çeviremezsin, Ankapark yapamazsın denilmiştir. " dedi

"ülkenin yöneticileri hukuk kararlarını anlamamakta ısrarlı "

Danıştayın kararının ders niteliğinde olduğunu ancak bunu anlayacak yöneticilerin olmadığı söyleyen Candan " Danıştay  kararında, Atatürk Orman Çiftliği  alanında , kuruluş kanuna göre  Ankapark'ı  yapamayacağını 10 sayfalık ders notu gibi hazırlamıştır. Ancak ülkenin yöneticileribir tülü AOÇ arazileri ile ilgili verilen hukuk kararlarını anlamamakta ısrarlı.Karar çok nettir, AOÇ arazisi mutlak tarım arazisidir , AOÇ arazilerinde Ankapark gibi ticari alan yapılamaz, İlan edilen yenileme alanının 188 hektarı kanuna aykırıdır. Bu alanda, yenilenecek eskiyen onarılacak kültür varlıkları yoktur. Şimdi yapılacak tek şey vardır . Melih Gökçek'in hukuk kararlarına uyması."

"Ankaparkı'nı ve oyuncaklarını yavaşça al ve Belediye bahçesine koy, belki turist çeker"

Melih Gökçek'in Ankapark ile ilgili meslek odalarının yaptığı açıklamalarla ilgili oda başkanları hakkında  bana suç uyduruyorlar  diye suç duyurusunda bulunduğunu belirten Candan şöyle devam etti."Yürütmeyi durdurma kararlarımıza suç uydurma dedin, şimdi ne oldu?.Hemen gidip plan değişikliği yapıp hukuku arkadan dolanmaya çalışırlar.Başkent'in Belediye Başkanının düştüğü duruma bakın. 22 yılda bir metre metro yapamadı, 4 Ankaray yapılacak parayı gitti Ankapark'taki oyuncaklara yatırdı. Ankaralılar evlerine ulaşmak için  yollarda saatlerce çile çeksin,Belediye Başkanı da twit atıp, milleti tehdit etsin.Bi dur, bi aynaya bak ben ne yapıyorum de. "

Candan ayrıca Danıştay kararı ile ilgili  "Şimdi hemen Atatürk Orman Çiftliği arazisinden, Ankapark denilen demir yığınlarını ve oyuncaklarını  al ve yavaşça Büyükşehir  Belediyesinin bahçesine bırak. Hukuksuzluğun, kamu kaynaklarını israf etmenin , beceriksizliğin ve bilimsel davranmamanın  heykeli olarak  belki turist çeker "şeklinde konuştu.  


Toplam Görüntülenme : 9347
Kategori Haberleri

Mimarlar’dan İmamoğlu’na Kaçak Saray kitabı
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun Atatürk’ün şartlı bağışı ihlal edilerek,  AOÇ'de hukuksuz bir şekilde binlerce ağaç katledilerek ve halkın paraları israf edilerek inşa edilen Kaçak Saray’a gitmesi kamuoyunda büyük tepkilere yol açtı.
11 Ocak 2019
Yargı AOÇ spor alanında yüksek yapılaşmaya izin vermedi
Ankara 7. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda Atatürk Orman Çiftliği’nde “spor alanı” amaçlı plan değişikliklerinin yüksek yoğunluklu yapılaşma içerdiğini, AOÇ’nin kimliğini bozacak nitelikte olduğunu “yapılaşma koşulları” açısından imar mevzuatı, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olduğunu belirterek iptal etti.
02 Ocak 2019
AİHM Kaçak Saray maliyetleri davasında bilgi vermeyen hükümetten savunma istedi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Bilgi edinme kanuna göre Kaçak Saray’ın maliyetlerinin açıklanmasına ilişkin taleplerine hukuksal olarak cevap alamayınca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdığı  davada  AİHM 31  Ocak 2019 tarihine kadar hükümetten  belgeleri sordu ve savunma istedi.
23 Ekim 2018
Bilirkişilerden AOÇ yol planlarına ilişkin ders niteliğinde rapor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, AOÇ’nin Atatürk’ün vasiyetine ve şartlı bağışına aykırı olarak amaç dışı kullanılması ve küçültülmesi sürecinin bir parçası olan AOÇ yol planlarına ilişkin Çevre Şehircilik Bakanlığı’na açtığı davada bilirkişi raporu yayınlandı.
11 Temmuz 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!