Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
AOÇ’de Ankapark’a Danıştaytan Dur

AOÇ'de Ankapark'a Danıştaytan Dur.

Atatürk Orman Çiftliği 'nde Ankapark  yapmak için "AOÇ Hayvanat Bahçesi Yenileme  Alanına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı Danıştay 14. dairesi tarafından iptal edildi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi  ,Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi,Peyzaj Mimarları Odası,Çevre Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası tarafından ,Başbakanlık, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesine açılan davada Danıştay  dava konusu işlemin iptaline oybirliği ile karar verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "29 hektarlık hayvanat bahçesinin yenilenmesi bahane edilerek, Ankapark yapmak için   217 hektarlık alan  AOÇ Hayvanat Bahçesi Yenileme  Alanı ilan edilmiştir.Karar, Yıpranan Tarihi ve Kültürel  Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek korunması kanunu ve AOÇ kanunu kapsamında  ilan edilen yenileme alanında  hukuku "yanıltmaya" çalışan Melih Gökçek'e  verilmiş çok önemli bir yanıttır. Danıştayın verdiği  kararla  AOÇ'yi ve hayvanat bahçesi alanını yenileyeceğim, onaracağım diyerek 188 hektarlık alanı daha yapılaşmaya açamazsın demir yığınına çeviremezsin, Ankapark yapamazsın denilmiştir. " dedi

"ülkenin yöneticileri hukuk kararlarını anlamamakta ısrarlı "

Danıştayın kararının ders niteliğinde olduğunu ancak bunu anlayacak yöneticilerin olmadığı söyleyen Candan " Danıştay  kararında, Atatürk Orman Çiftliği  alanında , kuruluş kanuna göre  Ankapark'ı  yapamayacağını 10 sayfalık ders notu gibi hazırlamıştır. Ancak ülkenin yöneticileribir tülü AOÇ arazileri ile ilgili verilen hukuk kararlarını anlamamakta ısrarlı.Karar çok nettir, AOÇ arazisi mutlak tarım arazisidir , AOÇ arazilerinde Ankapark gibi ticari alan yapılamaz, İlan edilen yenileme alanının 188 hektarı kanuna aykırıdır. Bu alanda, yenilenecek eskiyen onarılacak kültür varlıkları yoktur. Şimdi yapılacak tek şey vardır . Melih Gökçek'in hukuk kararlarına uyması."

"Ankaparkı'nı ve oyuncaklarını yavaşça al ve Belediye bahçesine koy, belki turist çeker"

Melih Gökçek'in Ankapark ile ilgili meslek odalarının yaptığı açıklamalarla ilgili oda başkanları hakkında  bana suç uyduruyorlar  diye suç duyurusunda bulunduğunu belirten Candan şöyle devam etti."Yürütmeyi durdurma kararlarımıza suç uydurma dedin, şimdi ne oldu?.Hemen gidip plan değişikliği yapıp hukuku arkadan dolanmaya çalışırlar.Başkent'in Belediye Başkanının düştüğü duruma bakın. 22 yılda bir metre metro yapamadı, 4 Ankaray yapılacak parayı gitti Ankapark'taki oyuncaklara yatırdı. Ankaralılar evlerine ulaşmak için  yollarda saatlerce çile çeksin,Belediye Başkanı da twit atıp, milleti tehdit etsin.Bi dur, bi aynaya bak ben ne yapıyorum de. "

Candan ayrıca Danıştay kararı ile ilgili  "Şimdi hemen Atatürk Orman Çiftliği arazisinden, Ankapark denilen demir yığınlarını ve oyuncaklarını  al ve yavaşça Büyükşehir  Belediyesinin bahçesine bırak. Hukuksuzluğun, kamu kaynaklarını israf etmenin , beceriksizliğin ve bilimsel davranmamanın  heykeli olarak  belki turist çeker "şeklinde konuştu.  


Toplam Görüntülenme : 10346
Kategori Haberleri

Mimarlar, AOÇ hukuk mücadelesinde bir kazanım daha elde etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  AOÇ alanları özgürleşmesi için verdiği mücadelede bir kazanım daha elde etti.
02 Temmuz 2019
Mimarlar, AOÇ mücadelesinde bir kazanım daha elde etti
Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “ Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinin her aşamasında zincirleme açtığımız davalarda bir kazanım daha elde ettik. AOÇ özgürleşene kadar mücadelemiz devam edecek “ dedi.
29 Nisan 2019
AOÇ’de 1 metrekare alanın yıllık kirası 10 kuruş! AOÇ müdürü derhal istifa etsin
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ arazileri talanının kiralama yöntemiyle devam ettiğini belirterek, 24 Nisan 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ihale ilanı ile AOÇ arazilerinde yaklaşık 1 milyon metrekarelik alanın tarımsal üretim alanı adı altında kiralama yöntemiyle ihaleye çıkartıldığını bildirdi.
24 Nisan 2019
Atatürk Orman Çiftliği’nde 250 bin metrekare daha yapılaşmaya açılıyor
Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan  “Atatürk Orman Çiftliği alanlarının Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı kullanımlara son verilmelidir. Özel Kuvvetler AOÇ arazisinde değil, başka yerde konuşlansın” dedi.
26 Mart 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!