Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
AOÇ tesisleri “ticari sır” oldu

AOÇ tesisleri “ticari sır” oldu

Atatürk Orman Çiftliği arazileri üzerindeki Ala Tesislerinin Türkiye Büyük Millet Meclisince kullanılmasına ilişkin yapılan kira sözleşmesini soran mimarlara “ticari sır” cevabı verildi. 

Atatürk Orman Çiftliği arazisi olan  38 dönümlük  Ala tesisleri  aylık 14.000 TL karşılığında TBMM tarafından kiralandı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi  bilgi edinme kanuna göre kira sözleşmesini istedi. Kira sözleşmesi için TBMM’ye resmi yazan Mimarlara TBMM’den “ticari sır” yanıtı geldi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ticari sır yanıtına tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “ Atatürk Orman Çiftliği, Atatürk'ün vasiyeti ve şartlı bağışla  halka emanet edilmiştir. AOÇ arazilerinde sadece milletvekillerinin kullanacağı ayrıcalık bir kullanım olamaz. TBMM orada ticaret mi yapacak ki ticari sır olarak kira sözleşmesine ticari sır yanıtı veriyor.Ortada ticari sır diye bir şey yok, Atatürk'ün vasiyeti çok net.AOÇ arazileri ayrıcalıklı kullanılamaz. "  

Kaçak saray ne kadar Atatürk'ün vasiyetine aykırı ise, Vekillere ayrıcalıklı kullanımda o kadar aykırıdır diyen Candan, "AOÇ arazisi içerisinde olan sosyal tesislerde, yürüyüş yolları, tenis kortları, restaurant kafeterya ve yüzme havuzu bulunuyor. Bu tesislerin kullanımının   milletvekillerine  verilmesi, Atatürk'ün vasiyetine de, şartlı bağışına da AOÇ'nin kuruluş ilkelerine de aykırıdır.Tesislerin kullanımı halka açılmalıdır.Dava açmak için TBMM Genel Sekreterliğinden AOÇ müdürlüğü ile yapılan kira protokolünü istedik.Ticari sır diye Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 23.maddesi, Kanunun uygulanmasına ilişkin Yönetmeliğin 34.maddesi çerçevesinde bilgi edinme talebimizi reddetti.  AOÇ alanlarında ticari sır olamaz.Milletvekileri için ayrıcalıklı kullanım yaratan bu süreçte milletvekillerinin  AOÇ alanlarındaki ayrıcalıklı kullanımına dava açtık. AOÇ şartlı bağışla halka bırakılmıştır. Şartlı bağışın dışındaki her türden kullanım Atatürk'ün vasiyetine aykırıdır. Bu konuda  CHP MHP ve HDP milletvekillerini ayrıcalıklı kullanım konusunda tavır almaya davet ediyoruz. Millete bırakılan yere millet giremeyecek vekilleri girecek bunu kabul etmemiz mümkün değil.” Şeklinde konuştu.

AOÇ'de halkı dışlayan ayrıcalıklı kullanıma çifte dava

Candan konuyu yargıya taşıdıklarını ifade ederek şunları söyledi: “ TBMM’nin hem bilgi edinme kanununa rağmen ticari sır diyerek reddettiği sözleşmeyi göndermediği için, hem de Kira protokolünün iptal edilmesi için davamızı açtık. AOÇ Genel Müdürlüğü ve TBMM arasında yapılan kira protokolünün iptal edilmesini önemsiyoruz, Çünkü AOÇ arazileri kamusaldır, halkındır, milletvekilleri ya da meclis çalışanlarına ayrılacak nitelikte olamaz.AOÇ arazisi içerisinde restaurantından, kafeteryasına, yüzme havuzuna, yürüyüş alanlarına ve tenis kortlarına kadar her şey halka  açılmak zorundadır.Kaçak Saray vasiyete ne kadar aykırı ise, bu tesislerin ayrıcalıklı kullanımla, TBMM'ye devredilmesi o kadar vasiyete aykırıdır. Cumhuriyetin eşitlikçi değerlerini ihlaldir. AOÇ arazisindeki sosyal tesisler halka açılmalıdır. Bugün Ankaralıların nefes alacak yerleri , çocuklarını götürecekleri bütünlüklü açık ve yeşil alanları yoktur.O tesisler halkındır."


Toplam Görüntülenme : 6880
Kategori Haberleri

AOÇ yasa değişikliğinde suç işlediler. Vasiyete ihanet ettiler
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nin “Torba yasa” ile 29 yıllığına Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine “Bu devir hukuka aykırıdır, Vasiyete ihanet edildi” diyerek tepki gösterdi.
17 Mayıs 2018
Mimarlar Gökçek dönemi AnKara Rapor’u kamuoyuna sundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Melih Gökçek'in 23,5 yıllık başkanlık döneminin Başkent’e verdiği hasarı anlatan AnKara Rapor’u ve 1994-2017 Türkiye ve kent gündemini konu alan zaman çizelgesini Gökçek’in istifasının kırkında kamuoyuna tanıttı.
11 Aralık 2017
Mimarlar Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent'e telafisi imkansız zararlar veren ve istifa eden eski Ankara Büyükşehir Başkanı Melih Gökçek'in peşini bırakmıyor.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Gökçek'in 23.5 yıldır Ankara'ya verdiği zararı anlatan hasar tespit raporunun özetini içeren bir dosya ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusuna sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve milletvekilleri de destek verdi.
30 Ekim 2017
Torba yasada amaç AOÇ’deki hukuksuzluğa kılıf biçmek
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin torba yasaya eklenen 6. Madde ile AOÇ içinde Hayvanat Bahçesi olarak ayrılan Ankapark alanında plan yapma yetkisinin ve intifa hakkının 10 yıldan 30 yıla çıkartılmasına  “Bu madde davalarımızı devre dışı bırakmak ve kamu yararına aykırı işlemler yapan ve kamuyu zarara uğratan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nı yargıdan kaçırmak için konulmuştur. Amaç hukuksuzluğa kılıf biçmektir’’  diyerek tepki gösterdi
02 Ekim 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!