Ana SayfaHakkımızdaHaberlerBasınAOÇ ve HukukBaşkent DayanışmasıKaçak SarayAnka ParkMarmara KöşküAOÇ ABD Çiftliği OlmayacakSergilerArşiv / BelgelerProje Fikir 9
AOÇ tesisleri “ticari sır” oldu

AOÇ tesisleri “ticari sır” oldu

Atatürk Orman Çiftliği arazileri üzerindeki Ala Tesislerinin Türkiye Büyük Millet Meclisince kullanılmasına ilişkin yapılan kira sözleşmesini soran mimarlara “ticari sır” cevabı verildi. 

Atatürk Orman Çiftliği arazisi olan  38 dönümlük  Ala tesisleri  aylık 14.000 TL karşılığında TBMM tarafından kiralandı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi  bilgi edinme kanuna göre kira sözleşmesini istedi. Kira sözleşmesi için TBMM’ye resmi yazan Mimarlara TBMM’den “ticari sır” yanıtı geldi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ticari sır yanıtına tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “ Atatürk Orman Çiftliği, Atatürk'ün vasiyeti ve şartlı bağışla  halka emanet edilmiştir. AOÇ arazilerinde sadece milletvekillerinin kullanacağı ayrıcalık bir kullanım olamaz. TBMM orada ticaret mi yapacak ki ticari sır olarak kira sözleşmesine ticari sır yanıtı veriyor.Ortada ticari sır diye bir şey yok, Atatürk'ün vasiyeti çok net.AOÇ arazileri ayrıcalıklı kullanılamaz. "  

Kaçak saray ne kadar Atatürk'ün vasiyetine aykırı ise, Vekillere ayrıcalıklı kullanımda o kadar aykırıdır diyen Candan, "AOÇ arazisi içerisinde olan sosyal tesislerde, yürüyüş yolları, tenis kortları, restaurant kafeterya ve yüzme havuzu bulunuyor. Bu tesislerin kullanımının   milletvekillerine  verilmesi, Atatürk'ün vasiyetine de, şartlı bağışına da AOÇ'nin kuruluş ilkelerine de aykırıdır.Tesislerin kullanımı halka açılmalıdır.Dava açmak için TBMM Genel Sekreterliğinden AOÇ müdürlüğü ile yapılan kira protokolünü istedik.Ticari sır diye Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 23.maddesi, Kanunun uygulanmasına ilişkin Yönetmeliğin 34.maddesi çerçevesinde bilgi edinme talebimizi reddetti.  AOÇ alanlarında ticari sır olamaz.Milletvekileri için ayrıcalıklı kullanım yaratan bu süreçte milletvekillerinin  AOÇ alanlarındaki ayrıcalıklı kullanımına dava açtık. AOÇ şartlı bağışla halka bırakılmıştır. Şartlı bağışın dışındaki her türden kullanım Atatürk'ün vasiyetine aykırıdır. Bu konuda  CHP MHP ve HDP milletvekillerini ayrıcalıklı kullanım konusunda tavır almaya davet ediyoruz. Millete bırakılan yere millet giremeyecek vekilleri girecek bunu kabul etmemiz mümkün değil.” Şeklinde konuştu.

AOÇ'de halkı dışlayan ayrıcalıklı kullanıma çifte dava

Candan konuyu yargıya taşıdıklarını ifade ederek şunları söyledi: “ TBMM’nin hem bilgi edinme kanununa rağmen ticari sır diyerek reddettiği sözleşmeyi göndermediği için, hem de Kira protokolünün iptal edilmesi için davamızı açtık. AOÇ Genel Müdürlüğü ve TBMM arasında yapılan kira protokolünün iptal edilmesini önemsiyoruz, Çünkü AOÇ arazileri kamusaldır, halkındır, milletvekilleri ya da meclis çalışanlarına ayrılacak nitelikte olamaz.AOÇ arazisi içerisinde restaurantından, kafeteryasına, yüzme havuzuna, yürüyüş alanlarına ve tenis kortlarına kadar her şey halka  açılmak zorundadır.Kaçak Saray vasiyete ne kadar aykırı ise, bu tesislerin ayrıcalıklı kullanımla, TBMM'ye devredilmesi o kadar vasiyete aykırıdır. Cumhuriyetin eşitlikçi değerlerini ihlaldir. AOÇ arazisindeki sosyal tesisler halka açılmalıdır. Bugün Ankaralıların nefes alacak yerleri , çocuklarını götürecekleri bütünlüklü açık ve yeşil alanları yoktur.O tesisler halkındır."


Toplam Görüntülenme : 8814
Kategori Haberleri

Mimarlar’dan İmamoğlu’na Kaçak Saray kitabı
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun Atatürk’ün şartlı bağışı ihlal edilerek,  AOÇ'de hukuksuz bir şekilde binlerce ağaç katledilerek ve halkın paraları israf edilerek inşa edilen Kaçak Saray’a gitmesi kamuoyunda büyük tepkilere yol açtı.
11 Ocak 2019
Yargı AOÇ spor alanında yüksek yapılaşmaya izin vermedi
Ankara 7. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda Atatürk Orman Çiftliği’nde “spor alanı” amaçlı plan değişikliklerinin yüksek yoğunluklu yapılaşma içerdiğini, AOÇ’nin kimliğini bozacak nitelikte olduğunu “yapılaşma koşulları” açısından imar mevzuatı, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olduğunu belirterek iptal etti.
02 Ocak 2019
AİHM Kaçak Saray maliyetleri davasında bilgi vermeyen hükümetten savunma istedi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Bilgi edinme kanuna göre Kaçak Saray’ın maliyetlerinin açıklanmasına ilişkin taleplerine hukuksal olarak cevap alamayınca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdığı  davada  AİHM 31  Ocak 2019 tarihine kadar hükümetten  belgeleri sordu ve savunma istedi.
23 Ekim 2018
Bilirkişilerden AOÇ yol planlarına ilişkin ders niteliğinde rapor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, AOÇ’nin Atatürk’ün vasiyetine ve şartlı bağışına aykırı olarak amaç dışı kullanılması ve küçültülmesi sürecinin bir parçası olan AOÇ yol planlarına ilişkin Çevre Şehircilik Bakanlığı’na açtığı davada bilirkişi raporu yayınlandı.
11 Temmuz 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!